Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
27.06.2012, 18:08

Господин Ѕвезда!

Министерот за здравство, Никола Тодоров, од ѕвезда во подем станува водечка фигура во ВМРО-ДПМНЕ. Груевски му го додели најважното место - шеф на Изборниот штаб. Министерот, кој неодамна увиде дека пациентите не смеат да си ги виткаат ’рбетните столбови крај болничките шалтери, се исправи пред уште една тешка задача. „Утрински весник“ преку разговори со соработници и политички противници на Тодоров направи негов профил во обид да се разоткрие тајната на успехот

Наум Котевски


Министер за еден или за сите ресори. Оваа дилема врзана за првиот човек во Министерството за здравство, Никола Тодоров, која поради неговото импресивно темпо датира уште од самите почетоци на неговото раководење со образованието, повторно е актуелна откако Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи токму тој да биде шеф на Изборниот штаб на партијата за локалните избори наредната година.

Министерот кој неодамна увиде дека пациентите не смеат да си ги виткаат ’рбетните столбови крај застарените ниски шалтери во болниците се исправи пред уште една тешка задача, која носи со себе голем број обврски и бара време.

Оттаму сосема е логично прашањето дали Тодоров, кој се пофали за своите карате-вештини уште на првата средба со новинарите кога беше назначен за нов министер за образование, може успешно да ги извршува двете функции, особено сега кога, како што вели самиот тој, реформите во задолженото здравство се во полн ек.

„Здравството е ресор што не трпи импровизации. Не смее да се запостави ниту на еден момент затоа што тоа веднаш ќе се покаже. Недостатоците се автоматски видливи. Лично моментно можам само да кажам дека ќе се потрудам максимално да се посветам на извршувањето на двете функции. Тука станува збор и за способност за лична организација, се' со цел да не трпи некоја од задачите на сметка на другата. Деновите се напорни, а сега ќе бидат уште понапорни, но јас не бегам од предизвици“, ни изјави вчера министерот Тодоров, кој кратко кажа и дека горе-долу е запознат со работата на општинските комитети, но не сакаше да одговори на прашањето дали е изненаден од добивањето на новата функција.

Инаку, досегашна практика во ВМРО-ДПМНЕ беше генералните секретари на партијата по „инерција“ да бидат и шефови на изборните штабови, но тоа не е случај и со сегашниот секретар Кирил Божиновски.

Токму како генерален секретар, а истовремено и шеф на изборен штаб, Мартин Протоѓер, ги однесе последните три победи за ВМРО-ДПМНЕ - на ланските парламентарни избори, на локалните и на претседателските избори 2009, како и на предвремените избори 2008.

Ваквата методологија на работа на владејачката партија беше оправдана, ако се знае дека генералниот секретар е практично лицето кое има најинтензивна комуникација со партиските општински комитети. И би требало да има најпрецизен увид на нивната работа, што секако не е во описот и пописот на работата на министерот, ниту на оној за здравство. Ако во последно време нешто не се променило во начинот на партиското функционирање.

„Тодоров е долгогодишен член на партијата и член на Извршниот комитет. Тој и во ресорот образование и во ресорот здравство покажа дека може успешно да извршува високи функции. Сега му е доверена задачата шеф на изборен штаб и убедени сме дека ќе ја изврши како што треба“, ни изјави Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

Тодоров со своите 33 години е еден од предводниците на свежата крв во партијата, а пред да стане министер за образование, ја извршуваше функцијата директор на ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор, а потоа и онаа на скопскиот катастар. Првиот правни�� на позицијата министер за здравство, кој е обвинуван од опозицијата дека не може со правни лекови и драконски казни да го лекува болното здравство, сега ќе треба под конец да ја има сета партиска оператива на државно ниво.

„Со ВМРО-ДПМНЕ веќе ништо не е чудно. Генералниот секретар на партијата во исто време е и генерален секретар на Владата, што само го потврдува нивниот комунистички манир на владеење со кој партијата ја идентификуваат со државата. И министерувањето на Тодоров и неговото назначување за раководител на партискиот штаб се обична маркетиншка приказна на ВМРО-ДПМНЕ. За процената со штабот е нивна внатрепартиска работа и немаме намера да ја коментираме, но за истовременото министерување со еден чувствителен и динамичен ресор како што е здравството цената секојдневно ја плаќаат граѓаните“, велат од СДСМ.

Бившиот министер за здравство, Ѓорѓи Оровчанец, пак, вели дека двојна функција се прифаќа ако од тоа ви зависи политичката кариера.

„Може да кажеме дека сите проблеми во здравството се решени. Ако Тодоров ги решава така работите и на новата функција, ВМРО-ДПМНЕ, дефинитивно, ќе ги загуби изборите. Тука станува збор за тоа кој како ги разбира работите. Кој ги сфаќа сериозно реформски, а кој популистички, или како функција за функција. Очигледно Тодоров смета дека може секаде да стигне“, смета Оровчанец, кој е убеден, како што вели, дека опозицијата ќе победи без помош на Фондот за здравство.


Статијата е прочитана 5137 пати.

Испрати коментарТрајанов побара да се ревидираат трошоците за спомениците
Горан Бошевски - в.д. претседател на Кривичен суд
Опозиционерството ги зближи Бранко и Љупчо
Европа како Америка
Прием на Суверениот воен ред на Малта
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Самарас му пиша на Брисел
Интервју - Коцев нека се подготви за нов пораз
По кој критериум ќе се избираат новите полицајци?
Карл Билд се заложил и Македонија да почне преговориjovan, 28.06.2012 00:14:24
Na Gruevski mu smeta Branko deka e precedatel na opozicionata SDSM, na ovie izgleda im smeta Todorov bidejki bil naznacen za sef na izborniot stab. Ovie tvrdat deka SDSM so Branko ke zagubel, ovie eve tvrdat deka VMRO so Todorov ke zagubel. Ova nekako, mnogu se grizat eden za drug. Za da ne se nerviraat, gubat zivci i lepota, togas SDSM/Orovcanec neka im izberi sef na izborniot stab , a VMRO/Gruevski neka im izberi nov predsedatel. Vo meguvreme neka se dogovorat dali Pluton e zvezda ili planeta. Da ne ispadne posle i za toa da se karaat. Sto nema da se iznagledame i iznaslusame. Zbogom pameti.
Levichar, 28.06.2012 01:06:39
Bash vchera nekade napishav deka posle Trajko Slavevski koj si zamina od vladata, mi se chini najagilen i najdobar im e tokmu Nikola Todorov. Kolku i da *brlja* bi mozelo se da mu se prosti, bidejki ako nema srecna zvezda, a ono *mila senka*. Verovatno go toa uvidel i Gruevski, pa saka da go (zlo)upotrebi. Nazalost, ke izgori! Kolku i da e zaspana opozicijata (a se probudi), po teorijata na verojatnost ke pobedi! Na lokalnite, i pokraj porazot, bi mozele i dobro da pominat, ama na narednite parlamentarni izbori ke bidat zbrishani. Formalno od SDSM, a sushtinski od samite sebe i nevidenite gluposti, so koi patem se ushte i gordeat.
reakcija, 28.06.2012 07:11:37
potrebno e da gi iscisti direktorite koi se veke 6 godini vo zdravstvenite ustanovi i koi si mestat tenderi si go polnat dzebot.Dosta e veke i se pravat uspesni ama stom poveke si sedat na mestoto poveke ke im lepi rakata?Zatao potrebni se osvezuvanja zasto ti se oddalecuvaat od narodot.Dovolno e i da im se zablagodarime za dosegasnoto rabotenje,a ne gi pratite kakvi Vi se anketite za niv?Branot pod itno da gi zafati skoro site sto direktoruvaat skoro 6 godini.Svestete se ,od niv poveke nema air,bitna e masata na luge kako glasacko telo.
Кире, 28.06.2012 11:29:16
Точно е, дечкото се траќа од работа, ама тоа не е доволно, оти треба да се има и знаење и капацитет. Не знаеме дали имал некоја функција во партијата и дали некогаш водел изборна кампања. Груевски се лаже ако мисли дека така лесно ќе ги добие локалните избори. Особено после најновите кадровски промашувања со некои координатори и директори, кои немаат никаква врска со ВМРО-ДПМНЕ и кои ќе го растурат одвнатре.
Nie, 28.06.2012 12:04:26
Kolku zalosno! Gi klekna lekarite na kolena! Zosto? Niti nekoj znae, niti ke znae. Znaeme samo deka sega pacientite im se derat na lekarite, im vikaat kameri i im pretat deka ke gi sednat na obvinitelna klupa. Zosto? Nikoj ne znae. Samo ,Edno zdravstvo funkcionirase kako sto treba vo drzavava. Ako, de i na toa neka mu se stavi klucot. Da napomeneme deka, nie sme clenovi na VMRO.
Трпе, 28.06.2012 12:35:15
Тодоров е девојка за се.Способен е човекот нема збор.Само за помошници нека си ги земи сезнајковците Ќорчев и Димовски.Успехот нема да им изостане.Грујо си припрема терен кој да го јаде стапот.Неможе за се Бранко да му е крив.
Zoran, 28.06.2012 14:53:38
Е тоа е младост лудост. Го реши образованието, сега здравството и сега ќе ја решава и партијата. Само нека каже која фирма е главен увозник за дефрибрилаторите кои треба фирмите да ги набават. Чисто да знаеме колкава донација за ДПМНЕ ке има после истата. Во услови на светска криза да се носат такви непромислени решение со нови давачки за стопанството, а извадени од ракав е во најмала рака лудост. Вистина е дека имаше и добри потези но со самото тоа што се нафатил да извршува две максимално сериозни функции кои бараат максимален ангажман покажува за несериозност.
citatel, 29.06.2012 09:11:29
Ministerot e slika na nasata drzava: toj si igra minister i nie si igrame drzava.Se sto pravi e neseriozno i samo za kameri ,rezultati ne se gledaat nitu vo obrazovanieto nitu vo zdravstvoto.Ke go spomnam i jas momentot so salterot , ne e problem sto lugeto se navaluvaat na salterot , problemot e sto zdravstvoto funkcionira preku salteri .Lugeto odat vo zdravstvena ustanova za da gi pregledaat a ne da im gi evidentiraat podatocite.Kaj nas ke te evidentira i ke stois kako ulav pred nekoja vrata narednite nekolku casa.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Четврток
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...
Русинка играше покрај жртвите од сообраќајна несреќа
На сите руски телевизиски станици се појави шокантна снимка на жена која се смее и игра во близина на телата на настрада...
Канабисот е штетен за мозокот
Пушењето канабис за време на младоста штетно влијае врз мозокот, е заклучок на студијата на научници од Нов Зеланд, која...
Кои ќе бидат најбогати во 2050?
Можете ли да поверувате дека до 2050-та година Нигерија и Египет економски ќе ја престигнат Германија? А кои ли ќе бидат...
Покриени пред и зад камерите
Веќе еден месец Египќаните можат да ја гледаат телевизиска станица Мариа ТВ. Нејзината програма ја водат целосно покриен...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |