Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Македонија
10.09.2012, 17:26

Не се знае колку болни умираат од болнички инфекции

Никој во државата не води евиденција, ниту, пак, има контрола на инфекциите што се појавуваат во болниците и на клиниките

Јасмина ЈовановскаКолку луѓе умираат по болниците од бактериски инфекции во земјава не се знае. Никој во државата не води евиденција, ниту, пак, има целосна контрола на инфекциите што се појавуваат по болниците и клиниките. Болничките зарази се оставени на тимови за интрахоспитални инфекции, кои во повеќето болници се повеќе проформа отколку што нешто работат, неофицијално обвинуваат микробиолози. Прашање е колку овие тимови ги пријавуваат или ги кријат болничките инфекции, кога тие немаат законска обврска да ги пријават, освен ако некоја бактерија не зарази повеќе пациенти и не се појави епидемија.

Институтот за јавно здравје вели дека за болничките инфекции се надлежни центрите за јавно здравје, а од таму, пак, не сакаат да откријат колку инфекции се пријавуваат годишно. Не е активна ни Комисијата за контрола на болничките инфекции при Министерството за здравство, која работела на стратегијата за спречување на инфекциите по болниците и тука запрела. Од Комисијата велат дека не се состанале речиси две години, ниту дека ги повикал министерот за здравство Никола Тодоров за да им објасни дали треба да продолжат да работат или не.

„Не знаеме дали сме разрешени или не. Откако Тодоров стана министер не сме се сретнале ниту еднаш за да ни објасни дали Комисијата треба да продолжи да работи каде што застана, или да не' разреши“, вели микробиологот Катја Поповска, претседател на Комисијата и на Здружението за контрола на болнички инфекции.

А, оваа Комисија има толку многу да му каже на министерот, посебно за националната стратегија и платформа како да се спречат болничките инфекции и кои стандарди треба да се воведат, што треба да е основа, од каде треба да тргне превенцијата против инфекциите. Без овој сегмент да добие правна рамка и да се воспостави систем на пријавување и контрола, не може да се знае каква е состојбата со болничките инфекции во земјава.

Комисијата, иако била на прагот на озаконување на болничките инфекции, како што дознаваме, била стопирана од некои правници во Министерството за здравство со образложение дека е правно неиздржана, и покрај тоа што имала согласност од Секретаријатот за законодавство.

„Како може да знаеме колку болнички инфекции има по болниците и клиниките кога освен ако нема епидемија, здравствените установи немаат обврска да ги пријавуваат поединечните случаи на бактериски зарази. А, ако хоспиталните инфекции се во пораст и во земјите со систем на контрола, може само да се замисли колку ги има по нашите болници“, објаснува Поповска и додава дека за да се намали ризикот од болнички инфекции не е доволно само да се одржува хигиената. А, токму со такви сфаќања се повеќето болнички тимови за инфекции, посебно оние од болниците во внатрешноста. За Поповска проблем е и тоа што тимовите не се доволно едуцирани, а најфрапантно е што на такви места се ставаат несоодветни лица.

„Има лекари кои кога ќе се постават во болничките тимови за инфекции велат дека не знаат ни што треба да работат. Па, ако не знае што му е обврска како ќе врши ваква одговорна работа“, прашува д-р Поповска.

Оттаму прашање е како може да не се зголемува бројот на болничките инфекции, кога болниците и клиниките ни од далеку не ги задоволуваат ни минималните стандарди за стерилизација и дезинфекција на инструментите и просторот. Но, во овој сегмент работите мрднаа од мртва точка и деновиве Министерството за здравство испратило допис до сите болници и клиники дека треба да имаат апарати за перење на инструментите, постапка која треба да претходи на стерилизацијата.

„Тоа е основата од каде што треба да се тргне за да се намали ризикот, но тоа ни од далеку не се вистинските стандарди кои се неопходни за да функционира една болница и да се намалат болничките инфекции“, вели Маја Марковска од Здружението за стерилизација и дезинфекција.

Во овој сегмент, иако има подобрување, се' уште има болници каде што стерилизацијата на инструментите се прави со автоклави и по 25 години и воздухот се прочистува со УВ-ламби.

„Не може да се каже во која болница е најлоша состојбата, во која е најдобро, туку дека има одредено подобрување во одржување на хигиената, посебно откако министерот почна да упаѓа ненајавено и да има почести контроли“, вели Марковска, според која најдобро е болниците да воспостават централни системи за стерилизација.

Од Министерството за здравство не ни одговорија дали Комисијата е разрешена, и ако не, зошто не е активна.


Статијата е прочитана 842 пати.

Испрати коментарНамалени цени и повеќе пари за лекови
Македонија може да остане без тутунВесна.С. од Прилеп, 11.09.2012 02:19:17
Смешно барате Минстерството за здрасво да ви одговори на такво сериозно прашање или пак да се зафати да мисли за болничките инфекции и со истите да се справува кога тие се зафатени со решавање на сериозни проблеми како што е висината на шалтерите и водењето инает со лекарите. Исто така со сигурност можам да речам дека министерот нема слушнато дека постои ,а со тоа и што е болничка инфекција.
Трпе, 11.09.2012 06:45:32
Претходно здравството ни беше многу лпшо.Откако министер ни дојде овој Бујур стана уште полошо.А откако министер стана реформаторот сезнајко здравството ни е за никадр.Одиш во болница на лекување пд една болест а гратис добиваш упте една.На здравје.
jas, 11.09.2012 07:17:47
So nekoj koj ne gi razbira problemite nema pricina da razgovarate. Segasnoto ministerstvo misli deka medicina moze da se kompjuterizira i samo toa go rabotat. Nisto ne mozat kompjuteri bez dobri doktori. Koga toa ke go svati veke ke bide kasno.
asen, 11.09.2012 08:00:14
ne e loso jasmina da odis do konjusnicata, pardon Klinikata za neurohirurgija i da vidis dali ima eden pacient BEZ infekcija. takva stala nema na svetot.
Tina, 11.09.2012 13:04:12
Tuka nema mesto za eksidentno zaboluvanje od infekcija, zaradi napustenosta na chistotija. Toa samo ke se gleda kao sram za taa institucija i rakovoditelite.
Roditel, 11.09.2012 17:21:35
Samo da go prsasm Ministerot kako ke mu e nemu ako negovoto dete pravelo Hiruski zafat na nasata Drzavna Pasticna hirurgija pred dve godini a ranata nemoze seuste da mu se zatvori bidejki moeto dete e ZARAZENO so bakterija? Koj treba da si odgovara za ova jas i moeto dete sigurno ne bidejki sme platile najnormalno se i imame eden kup dokumenti ,ZOSTO za ovie dve godini mnogu se ucea na nego dodeka da otkrijat kade e problemot.Ve molam da bide objaveno .
mirko, 11.09.2012 19:49:21
pa ovie konstatacii okolu infekciite i zarazite vo bolnicite,pa nie zboruvame li za bolnica ili hotel kade osnova e higienata.Posle teska i uspesna operacija zamislite pacientot pocinal od infekcija. Pa kade bre vo koja zemja vo svetot cekaat ministerot za zdrastvo da im gi resava ovie problemi kade se vrabotenite na vreme da reagiraat,a znaatsamo da kukaat za plata.
bezanec, 11.09.2012 20:06:57
Не се сек��рајте комисио,бате ацо големиот се ќе излечи,бидејки овие се алфабети министри.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Петок
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 16°C

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...
Жителите на Фокландските Острови се сметаат за Фокландери
Според пописот Островјаните се гледаат себеси како жители на самостојна прекуморска територија и бараат од Аргентина да ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |