Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Македонија

Одликувани „Танец“ и „Животна искра“

Претседателот Бранко Црвенковски го одликува Ансамблот за народни игри и песни на Македонија „Танец“ со „Орден за заслуги за Македонија“ за особени заслуги во зачувувањето и негувањето на македонското фолклорно творештво и долгогодишно успешно презентирање на уметничките вредности на народните игри и песни во земјата и светот. Со „Медал за заслуги за Македонија“ претседателот Црвенковски го одликува женското друштво „Животна искра“ за исклучителен придонес во областа на превенцијата и заштитата од малигни заболувања. (МИА)


Статијата е прочитана 127 пати.

Испрати коментар

Од: "Tanec" Detroit
Датум: 25.12.2008 02:17:43
Cestitki do TANEC, i do Iskra, a do Pretsedatelot Crvenkovski blagodarnost sto se setil da prepoznae i priznae edna vistinska vrednost sto e del od naseto postoenje, del od licnata i kolektivna memorija- nasiot folklor sto taka neumorno go neguva i pretstavuva TANEC! I nie vo Detroit so nisot TANEC gordo ja prodolzuvame tradicijata. Eve link do najmladite http://www.makedonija.tv/Crkva/Tanec_so_roditeli_corrected_50posto_natpis_1.JPG

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Трговскиот центар „Гетро“ најдобро архитектонско дело
Признание од папата за Томе Серафимовски
Распределени парите од концертот за Тоше
Просветните инспектори откриле хаос во образованието во Струмичко