Број 3266  сабота, 24 април 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter
Култура

Штипскиот народен театар со „Бегалка“ гостува во Италија

Штипскиот народен театар со претставата „Бегалка“ ќе гостува во италијанскиот град Лече. Актерите веќе заминаа за Италија, каде што двапати ќе ја изведат претставата во режија на Дејан Пројковски.

Поканата за гостувањето на наградената претстава на фестивалот „Војдан Чернодрински“ пред неколку години, доаѓа по посетата на директорот на театарот во Лече, кој пред четири месеци одржа четиридневна работилница со актерите од штипскиот Народен театар. (Н.П.)


#
Статијата е прочитана 149 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
Изложба на фотографии и плакати од Дејан Џолев
Науката и уметноста говорат на единствен јазик
„Неверство“ од Пинтер во Културниот центар ЦК
Без книгата светот ќе беше посиромашен
Милош Билбија 1948 -2010, археолог
Творештвото на Старова претставено во Париз
Во Измир претставена традиционалната македонска музика