Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Македонија
17.04.2012, 17:36

Селата Лера и Рамна молат за нов мост на Шемница

Мостот е затворен пред речиси една година, па жители��е се принудени да одат по 20-ина километри дневно за да ги обработуваат нивите

Битола - Опасна дупка зјае на мостот на реката Шемница која ги поврзува селата Рамна и Лера со потпелистерието. Уште во јули минатата година брзите води на Шемница го однеле потпорниот ѕид, па мостот почнал да попушта, а асфалтот пропаднал. Бидејќи станал небезбеден за минување немало друго чаре освен мостот да се затвори за сообраќај. Сега, по речиси една година, 200 жители од овој дел на општина Битола по заобиколни патишта стасуваат до своите ниви, фарми и градини. Се жалат дека веќе не можат да ги издржат зголемените трошоци. Жителите на селата Рамна и Лера деновиве со мирен протест испратија порака до општинските власти дека бараат итна санација на мостот на Шемница.

„Голема е опасноста, не може човек да помине преку мостот ниту пеш, а уште помалку со стоката и со трактор. Мостот е срушен, а градоначалникот ништо не го интересира“, реагираше Владо Лазаревски, жител на село Рамна.

„Децата ги носиме во училиштата во Доленци и Цапари и овој пат го користевме додека чинеше мостот. Сега, тоа не е можно“, рече Лидија Бесимовска, жителка на Рамна.

Во потпелистерските села Лера и Рамна мештаните живеат исклучиво од сточарство. Таму се лоцирани едни од најголемите фарми со крави во Битолско кои настрадаа со пропаѓањето на шведската млекарница „Сведмилк“. Фармерите едвај успееја да не ги затворат фармите откако млекарницата не им го исплати предаденото млеко. Државата последната година им даде над 150 хектари државно земјиште да го работат, но сега се принудени со километри да кружат по околните патишта за да дојдат до своите ниви. Мостот им е повеќе од неопходен за да можат да го обработуваат земјиштето.

„Откако падна овој мост никој не се освести да го направи. Нивите сега се обраснати со трева само поради мостот. Ние имаме земено државно земјиште горе, а и самите мештани имаат свои ниви. Принудени сме да вртиме по патиштата откај селата Доленци и Кажани, па да дојдеме до парцелите и потоа се враќаме назад. Правиме 15 до 20 километри. Не дај боже да настане дефект на тракторот, па ни нема крај на маките“ вели револтирано Драги Нечовски, фармер од село Лера, поранешен кооперант на „Сведмилк“.

„Една крава падна во реката и среќа што немаше вода, па ништо не скрши. Остана ајванот жив“, рече Танас Кузмановски, сточар од селото Рамна.

Жителите на Лера и Рамна досега многу пати за помош се обратиле во Општина Битола, но, како што велат, добиле само ветување за скоро санирање на мостот. Селаните се скептични дека проблемот ќе биде решен набрзо.

„Порано велеа дека ќе се прави мостот, а сега велат дека имале имотно- правни проблеми. Знаеме само дека се вадат со тоа“, критикуваат мештаните од Лера.

Од Општина Битола тврдат дека постои проект за санација на мостот, но процедурата заглавила во сложените одредби од Законот за градба. По решавањето на имотно–правните односи кои се појавиле по изработката на студијата за експропријација, најавуваат санирање на мостот најрано за мај годинава. (А.Б.)


Статијата е прочитана 270 пати.

Испрати коментарИнститутот за старословенска култура во клиничка смрт
Напнат мир во Скопје
Нови закани
Македонскиот маркетинг-простор загуби врвен стручњак
Велигденски благослов со знамето од ВергинаItar Pejo, 18.04.2012 00:18:18
Ama zatoa pa vo Skopje ce ima po eden most na sekoi dvesta metra.
dobar den..., 18.04.2012 08:40:42
Gragjani na Republika Makedonija, so site gragjanski prava, kako što gi imaat i site ostanati gragjani, sem drugi naprimer i žiteli na Skopje... Ama samo na papir. Otkačeni, otpišani, izbrišani od site tefteri. Parola: snajdi se. Letaj, vozi se so metro, plivaj so čamec preku rekata... ili, ako nema izlez, UMRI ! Oti ti si samo SELJAK!! Pa TI ne si gospodin Skopjanec, čoveče, što TI baraš vo 21. vek? MOST?? Baraj poarno nekoj spomenik, toj ke go dobieš 100% :-(

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |