Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Свет

Во експлозии во Багдад загинаа 18 лица

БАГДАД - Во две експлозии во центарот на Багдад вчера загинаа 18, а 53 лица беа повредени. Експлозиите се случија кога британскиот премиер Гордон Браун беше во ненајавена посета на Ирак, јави полицијата. Во експлозијата на автомобил бомба и друга експлозија загинаа полицајци и цивили во населбата Нахда во центарот на Багдад, во близина на сообраќајна полициска станица и болница. Насилството во Ирак, каде што инвазијата предводена од САД во 2003 година доведе до секташко крвопролевање и бунтовнички напади, значително опадна.

Но, нападите со автомобил бомба, убиствата и друго насилство се' уште се присутни. Ирачките безбедносни сили, кои се повеќе преземаат одговорност за воведување ред, додека американските сили се подготвуваат за повлекување до крајот на 2011 година, се чести цели. Во понеделникот, девет полицајци загинаа во самоубиствен напад во Багдад. (Ројтерс)


Статијата е прочитана 23 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Латинска Америка ги обвини богатите земји за кризата
„Бадвајзер“ го загуби правото на името „бад“
Британците се повлекуваат од Ирак
Изборот на Обама ги охрабри црните Ирачани да влезат во политиката
Браун прогласи „победа“ во кавгата со Германија
Словенија ќе ја блокира Хрватска за ЕУ
Буш не му е лут на новинарот што го гаѓаше со чевли