Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
17.10.2012, 14:34

Камерон бара остри казни за Србија

Поради расистичките испади на српските навивачи на мечот меѓу селекциите до 21 година во Крушевац, британската Влада бара од УЕФА остри санкции за Србија

Британската Влада побара од УЕФА да и' изрече остри санкции на Србија, а не само „смешна парична казна“ за расистичкото однесување на нејзините навивачи на натпреварот на селекциите до 21 година во Крушевац. Англискиот дефанзивец Дени Роуз беше навредуван на расна основа и гаѓан со камења пред, за време и по мечот во кој Англија победи со 1:0 и се пласира на Европското првенство во Израел.

Самиот Розу побара Србија да биде суспендирана о�� меѓународниот фудбал, а портпаролот на британскиот премиер Дејвид Камерон соопшти: „Премиерот е згрозен од сцените што ги видовме во Србија. Ние сме решени да го жигосаме расизмот во меѓународни рамки и дома и и' даваме целосна поддршка на жалбата од Фудбалската асоцијација. Министерот за спорт Хју Робертсон му пиша на претседателот на УЕФА, барајќи од него да се истражи случајот. Очекуваме остри санкции ако сакаме да го исфрлиме расизмот од фудбалот“.

„Не е добро да се изрекуваат смешни казни како во минатото. Не е добро луѓето само да се ракуваат и да заборават. Потребни ни се соодветни казни“, додаде премиерот Камерон.

Роуз побара најостри можни санкции.

„Тие треба да бидат суспендирани. Не разбирам како поинаку би можеле да извлечат поуки од ова“, изјави играчот на Тотенхем зајмен во Сандерленд, кој погоди во последните секунди од судиското надополнување за вкупна победа на Англија од 2:0 во двомечот со Србија. Веднаш потоа изби тепачка меѓу играчите на теренот, а Роуз доби црвен картон поради тоа што ја шутна топката по последниот свиреж на судијата. Тој се пожали на расистички навреди против него.


Статијата е прочитана 1493 пати.

Испрати коментарМеталург го „збриша“ Санкт Петерсбург за четврта победа во ЛШ
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |