Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.09.2012, 16:08
За 10 отсто намалена цената на огревното дрвоВладата донесе одлука за намалување на цената на огревното дрво за физичките лица во претстојната грејна сезона. Владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев денеска соопшти дека за 10 проценти се намалува цената на огревното дрво од складовите на „Македонски шуми“ за физичките лица и за 20 проценти за граѓаните корисници на социјална помош.

Новата цена на буката е 2.133 денари за кубен метар, односно 1.896 денари за лица корисници на социјална помош, а за дабот е 2.205 денари за кубен метар, односно 1.960 денари за лицата корисници на социјална помош, појасни Ѓорѓиев и додаде дека новите цени важат од вчера до 15 април 2012 ��одина, за граѓаните кои ќе го користат за сопствени потреби. Корисниците на социјална помош може да купат најмногу до пет кубни метри огревно дрво. Според него, „Македонски шуми“ имаат обврска да обезбедат доволна количина дрва за задоволување на потребите на граѓаните. Во Македонија две третини од граѓаните за огрев користат дрво.

„Ова е доказ дека Владата води сметка за потребите на граѓаните и онаму каде што цените на определени производи зависат од одлучувањето на Владата тие се намалуваат. Ова намалување е особено важно затоа што доаѓа во период на глобално зголемување на цените на реагенсите и затоа што во Македонија во изминатите години, и покрај зголемувањето на цените на огревното дрво во регионот, не само што не дојде до зголемување на цената на дрвото, туку доаѓа и до намалување“, истакна портпаролот Ѓорѓиев.

Тој додаде дека Владата останува посветена на следење на движењата во економијата и доколку се појави потреба, ќе интервенира. (Ек.Р)

Статијата е прочитана 601 пати.

Испрати коментарМакедонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
„Епл“ поамбициозно во Македонија
Бугарските европратеници ќе го бранат ориенталниот тутун
Штрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Влад��та определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СД��М - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкаЈован, 19.09.2012 17:08:46
Сите ЈП од сите градови ја сочинуваат ЈП ,Македонски шуми,. Секое ЈП од секој град, веке имаат одамна завршени тендери за дрва со приватни претпријатија, кои се пак крајни продавачи на крајните потрошувачи. Бидејки дрвата веке се договорени со Договори меѓу истите и веке си имаат мегу себе дефинирана договорна цена, приватните фирми нема ни под разно да ги продаваат дрвата на крајните потрошувачи поефтино од цената на тендерите. ЈП ,Македонски шуми. како и секогаш, нема да имаат дрва или ке имаат само занемарливи количини. Значи, во глобала, КЕ ИМА ЛИ НАМАЛУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ НА ДРВАТА? СЕ РАЗБИРА НЕ. СЕ РАЗБИРА, ОВА Е УШТЕ ЕДНА ИГРА НА НАШАТА ВЛАДА , КОЈА ЕПТЕН МНОГУ СЕ СЕКИРА ЗА НАШИОТ НАРОДЕЦ, КАКО НА ПРИМЕР СО СТРУЈАТА, ПАРНОТО И Т.Н. .............?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |