Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
Спорт

Шабан Трстена предложен за великан на МОК

Федерацијата за боречки спортови на Македонија одржа редовно годишно собрание на кое присуствуваа 23 делегати од 12, и од 17 регистрирани клубови.

На собранието беше донесена едногласна одлука еден од нашите најдобри борачи Шабан Трстена да биде предложен за великан на Македонскиот олимписки комитет поради неговите големи успеси на олимписките игри, светските и европските првенства. Има освоено две медали на Олимписките игри, златен во Лос Анџелес во 1984 година и сребрен во Сеул во 1988 година.

Признанието „Великани на МОК“ е воспоставено во 1997 година и досега го имаат добиено учесниците на олимписките игри: Владимир Богоевски, Благоја Видиниќ, Благоја Георгиевски, Ристо Дарлев, Реџеп Реџеповски, Бранимир Јовановски, Аце Русевски, Шабан Сејдиу, Миле Спасовски, Александар Тасевски, Зоран Шоров, Стојна Вангеловска и Горан Србиновски.

Добитници на ова признание се и Атина Бојаџи, Димитар Илиевски-Мурато, Нада Ицева-Салџиева, Трајко Јовковски, Лазар Лечиќ, Насе Насев, Војче Синадиновски, Славко Матовски, Ванчо Каранфилов и Дарко Панчев.

На собранието беше донесена одлука „Македонскиот бисер“ идната година да се одржи во Кочани. Стана збор и за тешката финансиска положба на Федерацијата, се бараат начини како да се исплатат старите д��лгови што не се мали и кои и' создаваат големи проблеми на сегашната гарнитура на Федерацијата. (М.М.)


#
Статијата е прочитана 390 пати.

Испрати коментар

Од: Марко
Датум: 19.10.2010 17:36:29
Шабан трстена не е еден од најдобрите борачи, туку најдобар борач и најдобар спортист во историјата на Македонија.

Најди! во Утрински
Спорт
Забрана за гостување на „балистите“
Дуел на најголемите на „Бернабе“
Успешен старт на Јотовски во Чиле
Првиот фаворит пресилен за Гамбит Асеко
Еклстоун
Лацио ги прескокна миланските гиганти
Кичевки декласирани во Шпанија
Реал го дава Бензема и плус милиони за Руни
Димитровски неизвесен за Светското првенство
Хоџсон брилира, Ливерпул не е во криза!


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency