Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Енергетика

Поскапуваат бензините и дизелот

18.07.2011, 13:57

Регулаторната комисија за енергетика одлучи бензините и дизелот од ноќеска на полноќ да поскапат од три до 3,5 денари за литар.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95, која е за 3,5 денари повисока, изнесува 74,50 денари, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, кој поскапува за три денари, новата цена е 76 денари. Зголемувањето на цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) е исто така три денари и ќе се продава по 66 денари за литар, а екстра лесното масло за домаќинство по 57 денари за литар. Се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС за 2,018 денари за килограм и ќе изнесува 42,421 денари.

Просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-дневен период изнесуваше 116,399 долари за барел и е за 6,33 отсто повисока од просечната цена на сурова нафта по која беа формирани тековните цени на нафтените деривати.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот 14-дневен период изнесуваше 43,1754 денари за долар и е за 0,31 отсто повисок од курсот на доларот по кој беа формирани цените.

#
Статијата е прочитана 576 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Насловна
10 прашања
Цвета бизнисот во улицата на црвените фенери
Хилари Клинтон во Атина
Од уметност можеш секаде да живееш
Добро се снајде во лезбиска улога
Колапс на совеста
Владата ќе се бира на 27. јули
Добрата тетка ќе биде супер мајка
Квазипатриотите во акција
Новинарските здруженија реагираат на измените на Законот за радиодифузија
Скара, најомилена машка релаксација
Европа без Турција
Дамовски сведочеше во процесот за обвинетите од „Перо Наков“
Живкица Каленикова - радио и ТВ-водителка
Државата ќе заплени стан од најблиските на Даравелски
На прагот сме на нова финансиска криза
Карикатура
Сити го продаде Тевез за 45 милиони евра
Изгласани измените на Законот за знамиња
Избрани 12 с��дии и еден претседател на суд
Меркел - Еврото не е во опасност
Онлајн вести

"""