Број 2863  вторник, 16 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Втора страница

Поглед

Споменик и за Аларова

Деспина Трајковска

Изградба на споменици, изработка на наменски урбанистички планови, театарски акции за уривање дивоградби и зачестени јавни фронтови на релација со скопскиот градоначалник Костовски. Ова се очигледно приоритетните активности на Општина Центар, ако под скенер се стават последните три години од вториот мандат што го тера градоначалничката Виолета Аларова.

Иако навидум вешто ја избегнува јавноста да одговори на стотици прашања, веќе и на децата им е јасно дека таа не им е во функција на граѓаните кои ја избрале, туку на оние што и' дале можност да се смести во фотелјата. Сега (не)оправдано провидно работи во нивна служба - и тоа специјализирана за изградба на споменици. Милионски суми кои се една третина од буџетот на општината за 2009 година се планирани за таа намена, иако се иницијатива на Министерството за култура, односно Владата.

И седниците на Советот се зачестени, но не во функција на граѓаните. Напротив, да се даде виза за спомениците. Секоја чест за замисленото, но што е многу, многу е. Што ќе му се лавови на мостот „Гоце Делчев“ на еден маџирмаалец кој врши нужда во полско веце, зашто Општината со години, наводно, не може да донесе урбанистички план за маалото. Тој додека стаса да ги види спомениците - ќе се извалка во кал до гуша. Ќе треба да маневрира по раскопаните сокаци по кои светло има дење, наместо ноќе. Ќе треба да ги „прелета“ терасите на кафанџиите-узурпатори...Овие „мали“ проблеми очигледно не се на листата приоритети на градоначалничката Аларова, пардон, на Владата. А, Владата, во знак на благодарност можеби ќе поведе иницијатива за изградба на споменик во чест на Аларова.


Статијата е прочитана 1533 пати.

Испрати коментар

Од: obavezno spomenik a moze i shteka cigari
Датум: 16.12.2008 01:30:01
a be kakov spomenik za ovaa samo kloci treba, a be koj ja zaokruzuval na izbori ovaa kreatura raka da mu se pozlati. so sto li gi zadolzila vmrovcive sto e nedopirliva. novinari idete snimajte i gi kukite , naprajt epresmetka i istrazuvanje malce;
Од: Благоја
Датум: 16.12.2008 08:02:51
Во најмала рака,благо речено,Аларова спаѓа во оној тип на луге за кои нашиот народ вели дека се безрбетници,лигави и безобзирни во секој поглед.Нека и е на чест.
Од: andrej
Датум: 16.12.2008 08:58:26
Katastrofa!!!!!!Ama neka glasa narodecov, malku im e ova vmrovsko ludilo!!Imaat oni uste iznenaduvanja!
Од: Saso
Датум: 16.12.2008 09:08:57
Zenata im se odolzuva na gruevci, pa ako treba i na Koljo bista na zivo ke mu postavi na sred plostad. Kaj go ima toa da krades bezobzirno, da imas tolku mnogu nedviznosti vo stanovi, a za nisto da ne odgovaras? Ama na ovoj narod malku mu e, neka gi glasaat pak ajducive prerodbenici, i onaka veke sme partal drzava...
Од: Трпе
Датум: 16.12.2008 09:32:35
Каква партија,такви градоначалници.Гледајте бирајте.Тоа е за народот.Гледајте бирајте.
Од: Harpija
Датум: 16.12.2008 10:30:22
Za Dolarova, pardon Alarova na plostad treba da se izgradi spomenik so lik na Harpija, kako simbol na nejzinata nezasitliva gramzlivost .
Од: Серафим
Датум: 16.12.2008 11:47:47
Да, центарот е дотеран милина, само уште споменици ни фалат и по некоја фонтана па да ги пренасочиме туристите од Рим во Скопје. Браво за Доларова недопирливата и за владата која ептен успешно се справува со корупцијата, организираниот криминал и урбаната мафија.
Од: krste
Датум: 16.12.2008 13:41:26
Da i jas sum za spomenik pred novata crkva, i toa za raka fateni so Grujica... pa neli isto mislat neli... toj stanovi, taa stanovi, samo nejze brojot na stanovite ne i se znae???
Од: Petar
Датум: 16.12.2008 13:43:50
Komentirajte gragani, ama DOLAROVA uvo ne ja boli. Taa si istera dva mandata, si vraboti sdve snai, si kupi 5-6 stana, si otvori dukani.... A istovremeno, opstina Centar stana kochina, so gjubre na site strani, so ulici iskopani, so divo gradbi i krivo gradbi....vazno biznisot na DOLAROVA I VMRO DPMNE neprekinato si tece! No odgovornosta e nas - na glasacite na opstina Centar, koi i pokraj indikaciite za loso rabotenje na DOLAROVA prviot mandat, ja pocastija so vtor. Da razmislime malku sto nie povazno - glas za partijata ili cist dvor, sreda ulica, park za setanje!!! Lokalni izbori se blizat! Lokalni izbori se blizat! Se nadevam ovoj pat ke si go sredime dvorot kako sto treba!
Од: jas
Датум: 16.12.2008 14:04:07
Pa kako sto dojde na vlast pred 8 godini taka i vladee. Zitelite na Centar znaat deka taa gi napolni kutiite na Jaja Pasha i od 5 000 glasovi vo prviot krug, napolni 20000 glasovi vo vtoriot. Pa zarem ocekuvavte deka ke napravi nesto zsa opstinata. Da bidam iskren, so 18 stanovi sto gi lapna kako provizija treba da lezi edno 180 godini robija i taa i tie koi i gi polea kutiiter, a i tie koi ja podrzuvaat 8 godini, pocnuvajki od DA, pa VMRO.
Од: Ilija
Датум: 16.12.2008 14:10:17
Samo vo Makedonija e vozmozno takva kreatura kako Viki slobodno da se sheta i seushte nesmetano da go krade i unishtuva i taka grdiot centar na Skopje...Pa dobro be gragjani na opshtina centar...tolku li ste trpelivi i izdrzlivi da do sega eden polu-protest ne ste organizirale...pa barem nekoja akcija na omalovazuvanje na nejzinoto delo,nekoja satira,performans koj barem malce pred rodninite kje go zasrami ovoj gramziv stvor... Inache ima povekje od 10 stana....
Од: ramadan
Датум: 16.12.2008 20:05:32
Vie samo komentirajte protiv Dolarova,.Taa si ja vrsi svojata rabota koja i e doverena.Se secavam koga za vreme na Cile ,uspea da vleze vo vlasta,so suknjiceto od dva dela,denes Alarova moze da ne kupi site nas.Dali e bezrbetnik ili nesto drugo,menjutoa toa se osobi so vroden z............ instikt.Toj instikt kaj Alarova prorabote vo pravo vreme.Ja istera doma svojata pomosnicka,so koja zaedno"rabotea" za VISI celi i Alarova se prefrli kaj Gruevski,mislam stana revnosen clen na VMRO-DPMNE.Planot na spomenicite za 2009 godina nekoj mora da go sprovede i sto mislite koj e posposoben ako ne Alarova.Zatoa da ne ve cudi ako bide predlozena za uste eden mandat.Zdravo Makedonijo kade i da si.
Од: makedonka
Датум: 16.12.2008 20:12:53
i mrezata sto ja ima napraveno od isti kako nea. Uste dva mandata pa ke ja naucat lugjeto dajte im vreme. ne moze sve preku nok da se sfati.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Втора страница
Verbatim
Станишев се подбиваше со Македонците во Бугарија
Црна Гора побара членство во ЕУ