Брoj 2789  среда, 17 септември 2008
Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Драма на крајот од мандатот на Керим

Реформата на Советот за безбедност за малку ќе предизвикаше голем раздор во ОН
Празната судница го одложи стартот на процесот за првиот хашки случај

Во Основниот суд Скопје 1 вчера се појави само еден од големата група обвинети за геноцид и воени злосторства
5 ПРАШАЊА
Ниту еден член од ДПА не е задоволен од политиката во партијата, тврди Имер Селмани
Затишје во СДСМ пред конгресот
Тирана повторно пак ќе не' именува како ФИРОМ
Кој има храброст да го соопшти новото име
Вицепремиерот Боцевски имал само 2.000 денари и 20 евра!
Распад на украинската „Портокалова коалиција“
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Анкета
Ограничувањето на продажбата на алкохол е:
добар потег
лош потег
Вкупно 1849 гласа
ЕДИТОРИЈАЛ
Гордана Дувњак
Поглед
Даниела Трпчевска
Кич-митологии
Венко Андоновски
Мислења
Ѓорѓи Спасов
Verbatim
Втора страница
Карикатура
Себастијан Фетел
ОН ја испрашуваа Грција за македонското малцинство
Нова демократија е процес што претстои
Заплеткани истраги
Verbatim
На прво место
Драма на крајот од мандатот на Керим
Кој има храброст да го соопшти новото име
Вицепремиерот Боцевски имал само 2.000 денари и 20 евра!
Политика
МАНУ ќе ја прави првата стратегија за развој на енергетиката
За НВО секторот извештајот од Брисел без датум за преговори ќе биде пораз за Владата
Селмани се појави во парламентот со нов партиски дрес
Грчки медиуми- Обама ја поддржа Грција, Македонија ќе го признае Косово
Затишје во СДСМ пред конгресот
Третманот на Ромите услов за ЕУ
Командант на НАТО во посета на земјава
Тирана повторно почна да не' именува како ФИРОМ
ДПА обвинува за чистки во СВР-Тетово
Советниците ги разрешија од��орите во сите училишта во Велес
Македонија
Денационализацијата ја кочи приватизацијата на градежното земјиште
Преполовени приносите на тутунот во Прилепско
Сите битолски такси-возила ќе бидат жолти
Зелен пазар според повисоки стандарди
Ќе се развива еколошката свест на учениците во Битола
Економија
Само 10 отсто од дуќанџиите ќе продаваат алкохол
Прокредит банка- Горди сме на одговорното кредитирање
„Баркли“ во преговори да купи дел од „Леман брадерс“
„Македонски телеком“ со нови директори
Не полета авионот на МАТ од Цирих
Преку „Космофон“ и ќе зборуваме и ќе се гледаме
Цената на нафтата падна под 92 долара
Хроника
Празната судница го одложи стартот на процесот за првиот хашки случај
Продавал туѓи станови во Скопје и во Охрид
Пресудата за „Тифани“ стигна до Апелација
Уапсени браќа-дилери на дрога
Фатен избеган затвореник од битолскиот затвор
Украл половина тон челична конструкција
Македонец загина во сообраќајка во Србија
Полицаец фатен на дело со поткуп од 5 евра
Едиторијал
Хашки, а наши!
Анализа
Мислења
Бенчмарковите
Малиот Ајнштајн
Скопје
Четири компании заинтересирани да го работат проектот за трамвајот
За Регулаторите засега нема услови за поевтино парно
Нова 400-киловатна трафостаница во Расадник
Студентска изложба на фотографии
Забава
Египет - почеток на авантура со нови продолженија
Необична трансформација на егзибиционистката
Шола се откажа од наградата од 20.000 евра
Гурмански викенд со пиво во главниот град
Боки 13-ка се сели во салата „Борис Трајковски“
Писма
Конкурсот за дисперзираните студии се' уште не е објавен
Свет
Реј Одиерно е нов американски командант во Ирак
Тајфун однесе седум жртви во Тајван
Се распадна украинската „Портокалова коалиција“
Расим Делиќ осуден на три години поради воени злосторства
Со воена сила се смирува бунтовничката состојба во Боливија
Холандија не го симна ветото за соработка на Србија со ЕУ
Американците против поголеми овластувања за претседателот
Милибанд демантира дека Лавров пцуел
Француската армија ослободи заложници од пиратите
Експлозии на Денот на независноста на Мексико
Култура
Во Драмски стартува продолжението на „Кандид“
Врачено „Рациновото признание“ на Иван Доровски
„Златна камера 300“ за израелскиот режисер Менахем Голан
Во Охрид се собра врвот на славистиката
Почина Ричард Рајт, клавијатуристот на „Пинк флојд“
„Тврдината Европа“ - филм на Желимир Жилник во Кинотека
Спорт
Мурињо го исмеа директорот на Катанија
Скандал со работни места за ОИ Лондон
Европската виза на заверка во Португалија
Шарапова ќе паузира до крајот на годинава
На Сафин му е подраг Бангкок од Дејвис купот
Прва меч-топка за ракометната титула
Шпанецот Гарсија Дапена најбрз во 15. етапа
Укинати суспензиите на петтемина играчи на Вардар
Јунајтед ја почнува одбраната на европската титула против Вилјареал
Четири екипи директно во осминафиналето на Купот
Јан Колер се прости од чешката репрезентација
Фетел- Не очекувајте нова победа