Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Култура

Филмовите „Жед“ и „Самоуништување“ во Кинотека

Денеска во Кинотеката на Македонија во рамките на циклусот „Пред актерот - простум“ ќе се прикажат два филма. Првиот е краткиот документарен филм посветен на големиот македонски актер Драги Костовски, кој оствари извонредни улоги, но прерано се соочи со неизлечливата болест. Во филмот „Врати на бескрајот“ на Владимир Блажевски од 1982 година Драги Костовски зборува за своите искушенија и за соочувањето со смртта. Веднаш по него публиката ќе може да го види третиот игран филм на режисерот Димитрие Османли „Жед“ од 1971 година, кој е направен според сценариото на големиот македонски писател Живко Чинго. Во него извонредни улоги остваруваат: Сабина Ајрула, Снежана Стамеска, Неда Спасоевиќ, Дарко Дамески, Коле Ангеловски, Нада Гешоска, Ацо Јовановски, Драги Костовски, Петре Прличко и други.

Утре ќе се прикаже еден од поновите филмови кој оствари голема гледаност, „Самоуништување“, направен по текстот на Сашко Насев, а во режија на Ербил Алтанај, кој во 1996 година и' се наметна на младата публика, и покрај недостатоците успеа да донесе одредена атмосфера и да се препознае во духот на времето. Улогите ги толкуваат: Јовица Михајловски, Катерина Коцевска, Оливер Митковски... Филмските проекции се во 20 часот, а влезот во киносалата на Кинотеката е бесплатен. (С.У.)


Статијата е прочитана 129 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Љупка Делева изложува во КО-РА
Драмски го испраќа Мите Грозданов во пензија
Политичкиот врв заборави на Кочо Рацин
Почнува десеттото јубилејно издание на „Лица без маски“
Премиера на „Лилика“ во Турски театар
Најголем попуст досега во „Магор“
Средба со хрватскиот поет Иван Херцег