Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Спорт

Бостон го израмни клупскиот рекорд од 1981/82

Со триумфот на гости кај Њујорк со 124:105 кошаркарите на Бостон го израмнија клупскиот рекорд од сезоната 1981/82 од 18 победи во низа. Во мечот со „никси“ добра партија прикажа Рондо кој оствари 26 поени, шест скока и пет асистенции. Бостон сега има 26 победи и само два пораза во НБА лигата во оваа сезона, скор каков што имаа и екипите на Њујорк во сезоната 1969/90 и Филаделфија во сезоната 1966/67. Покрај Рондо кај „селтикси“ се издвои и Пол Пирс со 17 коша и пет асистенции, прв срелец во домашниот тим беше ветеранот Нејт Робинсон со 23 поени.

Оклахома никако да излезе од играчката и резултатска криза. Тандерси кои се најслаб тим во лигата сезонава со само две победи загуби од Кливленд со 102:91 иако во своите редови ги имаа расположените Расел Вестбрук кој забележа 24 коша, шест скока и 11 асистенции и Кевин Дурант кој оствари 26 коша и пет скока. Но, кавалирси не дозволија изненадување и на крилјата на Морис Вилијамс (20 поени, 5 пет скока) и Леброн Џејмс (31 кош и 7 асистенции) ја прославија јубилејната 10. победа сезонава на гостински терен.

По солидната прва четвртина играчите на Атланта покажаа заби во продолжението и благодарение на Мајк Биби славеа над Детроит со 85:78. Најефикасни кај пистонси беа Родни Стаки со 20 коша и девет скока и Рашид Валас со 20 поени и пет скока.

Резултати: Атланта - Детроит 85:78, Бостон - Њујорк 124:105, Вашингтон - Далас 86:97, Оклахома - Кливленд 91:102.


Статијата е прочитана 122 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Спорт
Победа на Грегор Шлирензауер во Енгелберг
По пет години Костелиќ повторно најдобар во слалом
Милан го понижи Удинезе, Јувентус остана зад петиците на Интер
ЕХФ- ЕП во Македонија „возбудливо и единствено“
Великаните нема да бидат заборавени
Фудбалски вести
Животна хаварија на Бил Џонсон