Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
18.10.2012, 14:36
Червар ја спушта топкатаТренерот на Металург бара скромност, мудрост и борбеност во пресрет на мечот со Санкт Петербург

Лино Червар се обидува да ја смири еуфоријата по хет-трикот на Металург на стартот од Лига на шампионите и бара мобилност од своите ракометари пред утрешниот дуел со Санкт Петербург во „Борис Трајковски“.

„По трите победи во Лигата на шампионите, по еден таков старт, логично е некој да ја спушти топката на земја и тоа мора да биде тренерот. Тоа е најдобрата терапија за да останеме приземни и да не летаме во облаци. Само со скромност и со борбеност можеме да ја продолжиме нашата победничка серија. Ни годат комплимен��ите, но ако сме паметни и мудри, треба да продолжиме во ист стил и во следните натпревари. Резултатите од другите групи покажуваат дека нема фаворити, дека се случуваат големи изненадувања и дека секогаш мора да се даде максимумот за да се триумфира“, предупредува трофејниот хрватски тренер на клупата на македонскиот првак.

Рускиот вицепрвак, кој пред почетокот на ЛШ се сметаше за аутсајдер во групата Ц поради ослабениот состав како последица на финансиските проблеми, по поразите од Горење во Велење (35:22) и против Киелце дома (31:21) минатиот викенд на свој терен го совлада Шамбери со 31:27.

„Санкт Петербург во однос на минатата сезона промени пет важни ракометари. Голманот Шицко беше одличен во првите три меча, а најсилен дел од тимот е бековската линија, во која се издвојува десниот бек Григорјев, висок 196 см. Тој беше ’тивок‘ во првите две кола, но ’експлодира‘ против Шамбери, кога постигна девет гола и му донесе победа на рускиот тим. Во одбраната играат дисциплинирано, најчесто зона 6-0 или евентуално 5-1, при што во средината имаат тројца високи играчи“, го скенира противникот Червар.

Капитенот Ванчо Димовски ја прифаќа улогата на фаворит за неговиот тим, но и тој бара да не се потценува противникот.

„Победата над Шамбери покажува дека воопшто не се наивна екипа, туку состав со одреден квалитет, иако пред почетокот на ЛШ се сметаа за аутсајдери во групата. Не се плашиме, не бегаме од фаворитската улога, но мораме да бидеме претпазливи. Саботниот меч е голем тест за нас“, вели пикерот на Металург.

По гостувањето во Данска кај Бјерингбро-Силкеборг, левиот бек Велко Маркоски ќе го пропушти и овој дуел поради повредата на мечот со Горење. Покрај специјалистот за одбрана, неизвесен е настапот на голманот Петре Ангелов, кој има болки во грбот, па можно е првпат сезонава во ЛШ да добие шанса Никола Митревски. (Р.Д.)


Статијата е прочитана 1070 пати.

Испрати коментарМеталург го „збриша“ Санкт Петерсбург за четврта победа во ЛШ
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |