Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.10.2012, 21:01

Груевски: Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за МакедонијаПремиерот вели дека извештајот на ЕК е реален и прецизно го отсликува напредокот на државата во процесот на евроинтеграциите

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е реален и прецизно го отсликува напредокот на државата во процесот на евроинтеграциите. Со доделување датум за пристапни преговори, што по четврти пат го препорачува Европската комисија Советот на ЕУ ќе отвори ново поглавје за нашата земја чин, кој ќе знаеме да го цениме и да одговориме, изјави на денешната прес-конференција премиерот Никола Груевски по средбата со евроамбасадорот Аиво Орав кој му го предаде Извештајот на ЕК.

Тој истакна дека Извештајот детално ќе биде анализиран, ќе се утврдат слабостите и ќе биде изготвен акциски план со кој ќе бидат адресирани забелешките, а воедно ќе се продолжи со усогласување на нашето законодавство со правото на ЕУ, како и со јакнење на капацитетите на институциите за имплементација на тоа законодавство. Премиерот истакна дека на новиот патоказ, кој ќе ги адресира забелешките во Извештајот за напредокот, веќе се работи и треба да биде изготвен за три недели од вицепремиерот за евроинтеграции, по што ќе биде претставен пред јавноста.

- Институциите на државата во изминатиот период акумулираа доволно знаење и искуство кое дава за право да потврдам дека сме подготвени да ги започнеме преговорите во секој момент. Ние сме целосно свесни кои се предизвиците пред нас. Од денеска до декември Советот ќе одлучува по оваа препорака на ЕК, но и од декември натаму, посочи Груевски.

Тој потенцира дека пристапниот дијалог на високо ниво, беше новиот извор на потребната енергија за реализација на приоритетите на земјата. Обезбеди форма на директна и лична комуникација со партнерите од ЕК, со што, рече, се фокусиравме на приоритетните прашања, а ефектите се мултиплицираа, заблагодарувајќи се при тоа на активниот и ангажиран однос на еврокомесарот Штефан Филе и генералниот директор на Генералниот директорат за проширување Стафено Санино.

- Нашата цел никогаш и никој не треба да ја става под знак прашање. Таа е една и единствена, сакаме почеток на пристапните преговори и сакаме час поскоро да станеме и членка на ЕУ. Во исто време, го охрабруваме Советот на ЕУ, односно сите нејзини членки да не поддржат во тие напори исто како што сите овие години не поддржува ЕК, рече премиерот Груевски.

Шефот на Владата ги поздрави оценките во Извештајот со кои земјата напредувала во исполнување на политичките, на економските критериумите, во однос на усвојувањето на евтропското законодавство и регионалната соработка.

Македонија, рече Груевски, е цврсто определена да гради функционална држава со мултиетнички карактер, силна и конкурентна економија и највисока можна соработка со сите соседи и поширокиот регион.

- Убедени сме дека за секој проблем постои решение. Потребна е желба да се најде решението и потребно е да се пронајдат патиштата до тоа решение. Со доделувањето на датум за пристапни преговори Советот на ЕУ и земјите членки ќе отворат ново поглавје за нашата земја но и за регионот, чин кој ние ќе знаеме да го цениме и вредуваме и на него да одговориме како и досега со напорна работа, рече Груевски.

Подвлече дека ова е успех на сите граѓани на Македонија без разлика на нивната етничка, верска партиска или било ккава друга припадност. - Денес Македонија доби потврда на тоа што го вложи и сработи во целиот изминат периот низ сите дискусии, политички дебати, донесени закони, за целата посветеност и енергија. Ние сме горди на овој успех, рече ГруевскиСтатијата е прочитана 1031 пати.

Испрати коментарНевладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Бегот Приштина се исправи пред „Мавровка“
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Подобар проток на информации за земјоделците
Минималната плата да биде 15.000 денари
ОКТА донира по повод Светскиот ден за борба против гладта
Девојка од Босна заточеничка во Скопје
Транспорт и врски се сели во старото МНР
Охрид со идеја за рециклирање на отпадот
Од струен удар загина работник на ЕВН
Ромни го обвини Обама за „мекост“ кон Кина
Британски маринци обвинети за убиство во Авганистан
Кинескиот извоз во септември поголем за речиси 10 отсто
Се судрија американска нуклеарна подморница и носач на ракети
Промовирана текстилна лабораторија на Технолошкиот факултет
Попоски од Оланд побарал поддршка за датум за преговори
Од четврток директни летови од Скопје за Дубаи
Производителите на јаболка задоволни од откупот и пласманот
Попоски на 14. Самит на Франкофонијата во Киншаса
Ристовски - ЕК констатира напредок во областите труд и социјала
Истрелани куршуми во штабот на Обама во Денвер
Во Скопје поставен споменик на Хасан Приштина
Одбраната на „Телеком“ ја спори надлежноста на американските судови
Бесими - Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се реши
Со нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Ставрески - СБ ќе ја поддржи Македонија со 250 милиони евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања
Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоден поради паркинг
Атина во декември ќе ги отвори картите
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Путин се налути - не оди во Анкара
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САД
Европската комисија најави нова индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмногу гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани науката
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Ја ранил љубовницата, го убил соперникот
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичка тројка
(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјата
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од „Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги притиска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарасpile, 11.10.2012 00:10:40
Denesniot izvestaj na EK za napredokot na Republika Makedonija za 2012 godina, ako se izemat delovite so samosozdadeniot problem so terminot makedonski vo periodot koga so MNR upravuvase Antonio,(do 2009 godina normalno bese zastapen), a posebno ako se izeme ponizjuvackiot uslov za resenie na sporot za imeto vo prva faza po dobivanjeto na datum za pregovori i dokolku se imaat realnite sostojbi so izmenite na Zakonite za dekriminalizacija i za izborniot Zakonik, vo 5 do dvanaeset vo prvo citanje dostaveni do Parlamentot, predmetniot izvestaj e subjektiven i go spusta cenzusot za ocenka za napredokot za smetka na tajni dogovori(koi denes Evrokomesarot vo Brisel gi najavi), a koi najpatriotskiot Premier treba da gi obrazlozji pred javnosta.Kade se ,,patriotite od DPMNE nikoj nema demokratski kapacitet da bide predavnik.Ako go nemate Vaclav Havel, Causesku e megju vas toa e sigurno.
Makedonec vo EU, 11.10.2012 00:38:05
Vo Makedonija nisto novo. Istite vesti od pred 4-5 godini se vrtat sekoj den...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (25)
Сомневање во лојалноста на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |