Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Свет

Латинска Америка ги обвини богатите земји за кризата

КОСТА ДО СОИПЕ - Лидерите на Латинска Америка во вторникот вината за глобалната економска криза ја гледаат во богатите земји и ја поздравија комунистичка Куба на самитот кој има за цел да го ослабне влијанието на САД во регионот. Присуството на кубанскиот претседател Раул Кастро на средбата во североисточниот дел на Бразил се смета како знак за растечката независност на Латинска Америка од САД, што е многу поразлично од времето на Студената војна кога Куба беше исклучена од Организацијата на Американски Држави со седиште во Вашингтон.

„Куба се врати онаму каде отсекогаш припаѓаше. Ние сме комплетни, формираме тим, добар тим“, изјави претседателот на Венецуела, Хуго Чавез, кој беше најжестокиот критичар на САД во регионот и најголем сојузник на Куба. „Најпозитивната работа од независноста на нашиот континент е тоа што се состануваме сами без хегемонијата на империјата“, изјави Чавез, осврнувајќи се на САД.

На претходните самити на латиноамериканските и карипските лидери отсекогаш ги вклучуваа поранешните колонијални сили Шпанија и Португалија или САД. (Ројтерс)


Статијата е прочитана 97 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
„Бадвајзер“ го загуби правото на името „бад“
Британците се повлекуваат од Ирак
Изборот на Обама ги охрабри црните Ирачани да влезат во политиката
Браун прогласи „победа“ во кавгата со Германија
Во експлозии во Багдад загинаа 18 лица
Словенија ќе ја блокира Хрватска за ЕУ
Буш не му е лут на новинарот што го гаѓаше со чевли