Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
06.03.2012, 17:57

Разрешени менаџерите на Детска клиника

Поради нехигиена во установата, министерот за здравство Никола Тодоров вчера ги разреши двајцата менаџери на Детската клиника, Ацо Костовски и Африм Сулејмани. Ова е исходот од вонредниот инспекциски надзор што го направиле Државниот санитарен и здравствен инспекторат и вработени во Министерството за здравство во 10 јавни здравствени установи.

„При повеќе инспекциски надзори, Детската клиника покажа голем број слабости. Според анкетите спроведени на терен во здравствените установи, Детската клиника стои најлошо во 18 прашања за хигиена, болнички соби, санитарни јазли, начин на организација на шалтер, љубезност на персонал“, рече Тодоров.

Вонредна контрола имало и во Градската општа болница „8 Септември“, Специјална болница за гинекологија Чаир, клиниките за психијатрија, за кожни болести, хематологија, токсикологија, инфективни болести, неврологија и КАРИЛ. Мерките за подобра хигиена вродиле со плод, е генералната оцена. (Ј.Ј.)


Статијата е прочитана 237 пати.

Испрати коментарНашите инвестициски потенцијали презентирани во Пуне
Владата ги спрема куферите за Германија и за Британија
Според Арифи, Македонија постигнува успеси
Опозициските закони паѓаат како круши
Латас осуден за навреда на Героски
Интервју
Седум скопски чуда
Пензионер нема да може да раководи со комори од здравство
Наумовски

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Облачно

Сабота
Мешавина од дожд и снег
Макс: 9°C, Мин: 1°C

Недела
Мешавина од дожд и снег
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |