Број 2858  среда, 10 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

ПЕЛАГОНИЈА

Доцнат парите за невремето во Прилепско

Најголеми штети претрпеа земјоделците од Канатларци

ПРИЛЕП - Земјоделците од Прилепско бараат итна исплата на ветената отштета од 27 милиони денари од невремето што се случи летоска. Во тој период беа зафатени околу 320 хектари со тутун, бостан, житни култури во селата Штавица, Шелеверци, Алинци, Берово, Старо Лагово, Ерековци и Канатларци. Најголеми штети од 21 милион денари претрпеа земјоделците од Канатларци, а сите семејства треба да добијат отштета.

„Невремето уште во јуни го уништи родот по нивите. Останавме без тутун, бостанот беше уништен целосно, а добитокот се удави во поројните дождови.Тогаш ветија отштета, но еве поминаа месеци, а пари нема. Не се издржува веќе оваа мака, страдаме за леб“, се жали Дице Трајкоски од прилепското село Штавица. Земјоделците речиси секојдневно реагираат во прилепската локална самоуправа зашто, велат, друг избор немаат.

„Во владината комисија се промени раководството. Се чека разгледување на извештајот. Потоа ќе оди на владина седница за одобрување. Тогаш ќе се знае конкретно колку и како ќе се исплаќа владината помош за настраданите земјоделци“, објаснуваат од општинскиот ресор за буџет и финансирање. (Мн.Т.)


Статијата е прочитана 97 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Системот за безбедна храна, сепак, стартува в година
Во рестораните слободно пушење до 2010 г.
Се крие ли богатство во темелите на битолскиот градски часовник
Битола - Епинал 40 години пријателство
Приватниците во небрано по одлуката на „Македонски шуми“
Државно земјиште во Кумановско доделено на локални моќници
Зимскиот распуст од 31 декември до 19 јануари
Бесплатен прв извод за неевидентираните