Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Култура

Средба со хрватскиот поет Иван Херцег

Независните писатели на Македонија денеска во „Мала станица“ организираат средба со извонредниот хрватски поет Иван Херцег. Како што не' информираа од Здружението на независните писатели на Македонија, оваа размена на автори се реализира меѓу нашето здружение и Хрватското друштво на писателите (ХДП). Нашите автори Игор Исаковски и Јовица Ивановски деновиве беа гости на хрватските писатели во Загреб и Риека, така што поетската вечер на Херцег претставува еден вид возвратна посета што ќе се одржи во „Мала станица“, во книжарницата „ Или - или“, во 19,30 часот. За авторот и неговото творештво пред присутните ќе говорат Елизабета Шелева и Лилјана Дирјан. (Н.П.)


Статијата е прочитана 110 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Љупка Делева изложува во КО-РА
Драмски го испраќа Мите Грозданов во пензија
Политичкиот врв заборави на Кочо Рацин
Почнува десеттото јубилејно издание на „Лица без маски“
Премиера на „Лилика“ во Турски театар
Најголем попуст досега во „Магор“
Филмовите „Жед“ и „Самоуништување“ во Кинотека