Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Свет

Израел ќе го нападне Иран во септември

Поранешен агент на ЦИА тврди дека САД ќе бидат вовлечени во уште еден конфликт

Вашингтон - Во текот на септември Израел би можел да го нападне Иран, тврди поранешниот долгогодишен агент на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Роберт Баер, кој повеќе од две децении живеел на Блискиот Исток.

„Таквиот израелски потег би ги вовлекол САД во уште една војна и би го загрозил американскиот воен и цивилен персонал на Блискиот Исток и пошироко“, изјави Баер во интервјуто за една радиостаница од Лос Анџелес.

Во разговорот тој не го наведе изворот на ваквата информација, но во неколку наврати спомна дека поранешниот шеф на израелската разузнавачка агенција Мосад, Меир Даган, предупреди оти израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, е „цврст во одлуката“ да ги нападне иранските нуклеарни инсталации.

„Речиси е сосема сигурно дека Нетанијаху планира напад (врз Иран) и тоа, веројатно, ќе се случи во септември, пред изјаснувањето (на ОН) за палестинската држава. Тој, исто така, се надев�� дека ќе ги вовлече и САД во судирот“, нагласува Баер.

Според него, Израел планира напади врз иранскиот комплекс во Натанц и врз други нуклеарни инсталации, со цел „да ги уназади нивните способности“.

„Иранците ќе возвратат каде што ќе можат. Басра, Багдад... Нашите специјални сили веќе ги проценуваат иранските мети во Ирак, но и целите преку границата (во Иран) што ние ќе ги нападнеме. Се соочуваме со ескалација. Тоа е сценарио на ноќен кошмар. САД немаат доволно војници на Блискиот Исток за да водат војна каква што би била таа. Мислам дека гледаме во амбис“, дополни Баер.

Израелската влада засега не ги коментира ваквите тврдења на Баер.

Израел го смета Иран за најголема закана за своето опстојување и тврди дека Техеран работи на производство на атомска бомба. Израелските лидери во неколку наврати истакнаа дека не е исклучена опцијата за напади врз иранските нуклеарни инсталации, доколку меѓународните санкции не го принудат Иран да се откаже од контроверзната нуклеарна програма, за која Техеран тврди дека е за цивилни цели.


#
Статијата е прочитана 1165 пати.

Испрати коментар

Од: Buntovnik
Датум: 18.07.2011 09:20:37
Toa ke bide pocetokot na krajot na ZZionistickiot Izrahel. So taa vojna Amerika totalno ke bankrotira so sto oskata na zloto ke bide prekinata. So izceznuvanje na ovaa ZZionisticka bagra svetot za prvpat posle 2000 godini ke go otfrli nivniot ZZio-christijanski matrix, so sto paradigmata na noviot svet baziran na etika a ne moral ke ne vovede vo iljada godini zlatna doba.
Од: stojan
Датум: 18.07.2011 10:35:47
ne tropaj be, neka gi napadne Izrael sto pobrzo za da im gi unistat site sansi za atomska bomba, zatoa sto tie se najgolema zakana za covestvoto, pogledni samo sto znaci terorizam ubivanje nevini luge(zeni, deca) ako tie dojdat do atomska bomba toa e opasnost za cel hristijanski svet, tie ne biraat kogo i kade ubivaat. SMRT ZA TERORIZMOT
Од: sk
Датум: 18.07.2011 12:33:55
mislam deka stojan si tropa bez veze so toa sto go narekuva celiot muslimanski narod terorist a kako ke mu bide na stojan ako stanea site muslimani da recat deka site hristijani se teroristi no za zal muslimanite toa ne go pravat, i do koga i kade ke stigneme so vakvi smotani glavi
Од: bale
Датум: 18.07.2011 14:58:30
Да, да ќе нападне Израел.....само да не си го папа.....................ова не е Либија или Ирак..............

Најди! во Утрински
Свет
Го уриваат мавзолејот на Енвер Хоџа
Далај-лама ги скара Кина и САД
Седиштето на ОН ќе се шири
Мајката чедоубиец – на слобода
Руперт Мардок се извинува
Партнерство на исток
Гадафи не си оди
Папандреу ја прозива Европа

"""