Број 2858  среда, 10 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Бесплатен прв извод за неевидентираните

Во Македонија има од 600 до 800 лица кои не се евидентирани во матичната евиденцијана, а се на возраст до 32 години. За полесно да дојдат до лични документи, да се ослободат од санкционирање и да им се овозможи бесплатно добивање прв извод. Ова се само дел од предлозите што ги даваат ромските невладини организации „РНВО Рома 2002“ до надлежните институции, а со цел лицата без матична евиденција да остварат право на лични докумети, образование и на социјална заштита. Матичната евиденција на новородените и образованието на лицата без документи се двете прашања на кои вчера на прес-конференција уште еднаш Мрежата на ромски невладини организации сакаше да го сврти вниманието на јавноста. (Сн.К.)


Статијата е прочитана 248 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Системот за безбедна храна, сепак, стартува в година
Во рестораните слободно пушење до 2010 г.
Се крие ли богатство во темелите на битолскиот градски часовник
Битола - Епинал 40 години пријателство
Доцнат парите за невремето во Прилепско
Приватниците во небрано по одлуката на „Македонски шуми“
Државно земјиште во Кумановско доделено на локални моќници
Зимскиот распуст од 31 декември до 19 јануари