Број 2858  среда, 10 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

ПЕЛАГОНИЈА

Битола - Епинал 40 години пријателство

Кварт во францускиот град Епинал што го носи името на Битола


Амбасадорот во Франција Јон Ивановски, градоначалникот на Битола Владимир Талески и неговиот колега од Епинал Мишел Хеинриш пред квартот Битола

Од нашиот дописник
Тони Гламчевски

Епинал - Во Битола, кварт во францускиот град Епинал што го носи името на македонскиот град, со свеченото подигање на заедничкиот јарбол на македонското и на француското знаме, до кои се веат и знамињата со грбовите на градовите Епинал и Битола, и интонирањето на националните химни на Франција и на Македонија, беше даден знакот за почеток на свеченостите за одбележување на 40-годишнината од збратимувањето на двата града. Подигањето ист јарбол на сите четири знамиња не е случајно, властите од Епинал со ова сакаа да ја покажат блискоста на врските што ги имаат со Битола, со Република Македонија. Во Епинал, во срцето на Вогезите, се користи само името Република Македонија или само накратко Македонија. Во рамките на одбележувањето на четириесетгодишнината пред француската публика се претстави битолската група „Фолтин“.

Претходно во Епинал од средината на ноември беше претставена изложба на фотографии од градот Битола, преку која епиналци можеа да се запознаат со градот на конзулите. Изложбата беше претставена во сите средни и основни училишта во градот, а инаугурацијата беше проследена со конференција на која вашиот известувач од Франција зборуваше за градот Битола и за Македонија.

Градоначалниците на Битола, Владимир Талески, и на Епинал, Мишел Хеинриш, со потпишувањето на Повелбата за пријателство меѓу двата града ја одбележаа 40-годишнината од односите официјализирани со Повелбата за збратимување меѓу Битола и Епинал во 1968 година. Врските на соработка и пријателство се темелат на длабоката почит меѓу двата народа, при што градоначалникот на Епинал во таа пригода не пропушти да ја нагласи длабоката благодарност на пријателите од Македонија за грижата во зачувувањето на спомените за француските војници загинати на македонска почва. Двата града се зближија во трагедијата од Првата светска војна, која засекогаш ги поврза двете земји. Но, од таа трагедија потекнуваат и врски што влијаат и на билатералните односи меѓу Македонија и Франција. Само да потсетиме на ангажирањето на поранешниот градоначалник на Епинал, Филип Сеген, на времето претседател на француското Национално собрание, во напорите за меѓународното признавање на Македонија. Актуелниот градоначалник на Епинал, Мишел Хеинриш, исто така, одигра голема улога во затоплувањето на односите меѓу двете земји.

Француските патописци на крајот од 19 и почетокот на 20 век ја опишуваа Битола како најзначаен економски и културен центар меѓу Виена и Солун. Битола преку врските со Епинал и неговата мрежа на збратимени градови (Швабишхал од Германија, Жамблу од Белгија, Киери од Италија и Нови Јичин од Чешка) очекува многу во враќањето на својот поранешен сјај и значењето што го имаше во регионот.

Во тој дух Битола, исто како и Епинал во почетокот на ноември, допатува во Франција со бројна делегација. Двата града имаа можност да разговараат и да се договорат за понатамошната културна соработка и акција.

Во Епинал имаше и плодна средба меѓу претставниците на економскиот и индустрискиот сектор од двата града. „Договараме директни, конкретни проекти, односно директна соработка. Договорена е исклучително важна соработка со Стопанската комора на Епинал што ќе ни помогне во делот на индустриската зона“, вели градоначалникот на Битола, Владимир Талевски. Притоа, тој инсистира на помошта што ја очекува од Епинал при апликациите за користење на европските фондови.

„Токму преку нашите пријатели од Епинал веќе сме во Европската унија“.


Статијата е прочитана 281 пати.

Испрати коментар

Од: R.N-B
Датум: 10.12.2008 11:52:22
Epinal, edinstvenoto katce vo Francija kade javno se slavi Makedonija, kade gragjanite znaat kade se navigja taja drzava i deka Republika Makedinuja ne e grcka teritorija. Srabotkata megju Epinal i Bitola, ziveese tesno povrzana od sekogas, no se odrzuva, blagidarenie na ovoa nase prkrasno momce, dobar sini i uste podobar roditel koj kako nas korespdent od Francija, znae da gi iskoristi svoite relacii za sto podobro zapoznavanje na Francija so Makedonija i obratno. Gilema steta , sto Makedonija ne umee poubavo da gi upotrebe moznostite na Toni Glamcevski, tolku pozitiven za Makedonija. Bravo Toni i ti blagodarime!

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Системот за безбедна храна, сепак, стартува в година
Во рестораните слободно пушење до 2010 г.
Се крие ли богатство во темелите на битолскиот градски часовник
Доцнат парите за невремето во Прилепско
Приватниците во небрано по одлуката на „Македонски шуми“
Државно земјиште во Кумановско доделено на локални моќници
Зимскиот распуст од 31 декември до 19 јануари
Бесплатен прв извод за неевидентираните