Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Култура

Фуриозен настап на Трпчески во Нов Зеланд

Со Концертот број 3 на Сергеј Прокофјев во Оукленд, Нов Зеланд, заврши концертната сезона 2010/2011 на нашиот виртуоз

Со настапот во Оукленд со Новозеландскиот симфониски оркестар под диригентската палка на Израелецот Пинчас Штајнберг и изведбата на Концертот број 3 на Сергеј Прокофјев, заврши концертната сезона 2010/2011 за македонскиот виртуоз на пијаното Симон Трпчески.

Ова беше втора посета на Трпчески на далечната островска земја. Во нејзини рамки беа одржани четири концерти, како и семинар на Универзитетот во Оукленд.

Ѕвездениот статус што Трпчески го ужива и на другиот крај од светот беше поткрепен со распродадени концерти, изведби на бис и одушевување од публиката и критиката. Критичарот на угледниот „Доминион пост“, Џон Батон, во текстот со наслов „Блескавиот пијанист настапи во распродадена сала“, меѓудругото, пишува дека по изведбата на Трпчески на концертот на Прокофјев едноставно се бришат од сеќавањата сите досегашни изведби на тоа толку често изведувано дело. Реценз��нтот при тоа ја издвојува и изведбата на македонското дело за бис, заедно со концерт-мајсторот и водачот на челистите од Новозеландскиот симфониски оркестар.

Новата сезона, како што соопшти „Култур оп-прес“, Трпчески ја почнува веќе следниот месец со настапи во Италија, по што продолжува започнатата концертна серија посветена на Рахманинов во Хонг Конг.

Во меѓувреме, новиот компакт диск на Трпчески не се симнува од британската топ 10 листа за класична музика. Овој викенд неговиот диск е на 4. место. Станува збор за вториот компакт-диск на кој нашиот врвен музичар соработува со Кралскиот филхармониски оркестар од Ливерпул, под диригентската палка на Василиј Петренко и ги исполнува Концертите за пијано и оркестар број 1 и 4 и „Рапсодијата на тема од Паганини“ на Сергеј Рахманинов, комплетирајќи ги сите дела што за пијано и оркестар ги напишал овој руски музички великан. Продуцент на изданието е Џон Фрејзер, а издавач е „АВИ рекордс“.


#
Статијата е прочитана 367 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
Од уметност можеш секаде да живееш
Најџел Кенеди ја крена публиката на нозе
„Галичка свадба“ една и единствена
Пулески го гледа Галичник
Сe бара оставка од директорот на МОБ

"""