Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
17.09.2012, 13:53
Пирова победа на одбојкарите над АвстријаТаа не само што не беше доволна за второто место од групата Ц што води во баражот, туку на крајот ја закова Македонија на последното место

Најдобрите македонски одбојкари се враќаат како трагичари од квалификациите за Европското првенство 2013, и покрај победата над Австрија од 3:2 (25:21, 17:25, 15:25, 25:21, 15:13), во последното коло од турнирот во Острава. Таа не само што не беше доволна за второто место од групата Ц што води во баражот, туку на крајот ја закова Македонија на последното место, па на патот кон ЕП 2015 е можно да стартува од претквалификациите. Хрватска, Австрија и Македонија во вкупната табела заедно со првиот турнир во Виена завршија со по шест бода, а „коцкестите“ се втори поради сет-количникот 9:13, а ние и Австријците со 9:15.

По неочекуваната победа од 3:1 над Хрватите во петокот и благодарение на триумфот на Чешка над Хрватска од 3:1 во последното коло во Острава, на избраниците на селекторот Александар Тасевски против Австрија ќе им завршеше работа и победа од 3:1. Но, ако во меѓусебниот дуел во Виена водевме со 2:1 во сетови, па загубивме, овој пат се сменија улогите, но пресвртот во Острава и' донесе само пирова победа на Македонија. Домаќинот Чешка се пласира на ЕП.Статијата е прочитана 366 пати.

Испрати коментарВардар со двајца голмани на теренот против Еуромилк!
Европскиот првак пресилен за вардарки
Лацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“
Јуве го запре Челзи, Меси ја спаси Барса
Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Челзи ја почнува одбраната на европската круна
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФА
Честитка за Пандев и од Мурињо
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК��
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |