Број 3362  четврток, 19 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

Втор уписен рок во средните училишта

Во јавните средни училишта во Македонија денес е вториот уписен рок за пријавување и запишување ученици во прва година во 2010/2011 година. Резултатите ќе бидат објавени утре.

Министерството за образование и наука соопшти дека во августовскиот рок има слободни 15.332 места во сите општини во Македонија. Од нив, 3.733 се за гимназиско образование - 2.273 за настава на македонски јазик, 1.212 за албански јазик, 210 за настава на турски, 33 за српски јазик и пет места за повторувачи.

За средно стручно образование се слободни 11.446 места, од кои 6.625 за настава на македонски јазик, 4.425 за албански, 345 за турски јазик и 51 место за повторувачи.

Во 18 средни училишта во Скопје, слободни се вкупно 4.477 места, а од нив 2.146 за настава на македонски, 2.171 за настава на албански и 160 за настава на турски јазик. (МИА)


#
Статијата е прочитана 211 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Политика
Министерот да ги тргне рацете од судиите и од обвинителите
Има ли филантропи во Македонија?
Пророкот Мухамед нема да биде во новото „Општество“
Државата не плаќа за повеќе од четири деца
Болниците да одржуваат ладната соба
Адеми
Гинекологија „Чаир“ стана „Мајка Тереза“