Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
30.05.2012, 22:11

Волерс: САД и' се пријатели на Македонија

Oд вчерашната прес-конференција на амбасадорот Пол Волерс, кој на тврдењето на премиерот дека Вашингтон ја сака Македонија, но повеќе ја сака Грција

Слободанка Јовановска

САД ни остануваат пријатели, сакале или не во Македонија. Ваква порака произлезе од вчерашната прес-конференција на амбасадорот Пол Волерс, кој на тврдењето на премиерот дека Вашингтон ја сака Македонија, но повеќе ја сака Грција, одговори дека не може да ги коментира неговите ставови, но американскиот став е дека двете земји имаат цврсто партнерство, дека се сојузници во Ирак и во Авганистан и дека најсилна потврда за тоа е што наши војници ризикуваат таму животи. Иако генерално ја разбира фрустрацијата на претседателот Ѓорге Иванов и на премиерот од Чикаго, Волерс смета дека самитот не бил катастрофа за Македонија бидејќи нашето прашање „никогаш не било на агендата, ниту пак постоела таква намера“, а деведесет отсто од времето се расправало само за Авганистан.

За најавата за можно покренување нов процес во Хаг, Волерс нема дилема. Според него, нашата влада самата ќе си реши дали ќе повлече таков потег или не, но веќе има една одлука од Хашкиот суд, а тој нема јурисдикција во НАТО. Притоа потсети дека и по првата кажале дека нема да има влијание на приемот, бидејќи НАТО работи со консензус, а ако нема консензус, таков прием би имал голем негативен ефект на Алијансата. „Ја разбирам фрустрацијата на луѓето тука. Но треба да продолжите да работите и да не се откажувате. Да беше лесно прашањето ќе се решеше досега. Но нема проблем што не може да се реши“, порача амбасадорот.

Тој исто така ги отфрли сугестиите дека исходот од Чикаго бил во прилог на Грција бидејќи, според него, НАТО има ист став за сите земји и за ниту една од нив нема да го смени начинот на одлучување внатре. На прашањето што ако се повлечат македонските војници и каков би бил практичниот ефект, Волерс одговори: „Ќе бидеме разочарани. Македонија е силен партнер. Но, како што слушнав, планот е да продолжите со мисиите. Тоа е начин Македонија да демонстрира не само решеност за членство туку и евроатлантски вредности“.


Статијата е прочитана 1128 пати.

Испрати коментарТајната на „Астерфест“
Попоски
Уште една рунда дриблање на јавноста
Има ли тортура во затворите
Молк за истрагата за Смилковци
Повторно „Глас“ на ВМРО-ДПМНЕ
„Пелистер“ го почна походот од Охрид
Сите чудни коалиции во македонската политикаTrajko, 31.05.2012 00:37:49
O yah. Samo kulku da znaes lepi ,ima edna pesna od Dejvid Bouvi i se vika Dhis is not Amerika. Otkako ja uzurpiraa vlasta vo Amerika ovie sto tebe te ispratile vo Makedonija, Amerika vece ne lici na Amerika. No da ne zaboravime deka vie ste minlivi, i nabrgu Amerika ce ja vodat vistinskite amerikanci.
viki, 31.05.2012 00:50:33
Навистина неможам да разберам какви пријатели ни се американците поготово што бараат да си го решиме проблемот со името па потоа да не примат во НАТО и во ЕУ. Уште повеќе што тие не признаа под Уставното име како Република Македонија. И сега, туш! Со денови не замајуваат да ни кажат дека тие се нашите најголеми и најдобри пријатели. Но, ништо на виделина. Само не маткаат и кој знае како план имаат со нас.
Apaci, 31.05.2012 01:57:44
Se prasuvam kako ne im e sram od samite sebe na vakvi ljugje da davaat dvosmisleni izjavi.Do koga Amerika ke cica se sto saka od nas. Se znae deka poradi voenite bazi vo grcija tie cel zivot ke ja galat iodobrovoluvaat vo svoite zahtevi, a nie sme si ovci i toa ke si ostaneme.Ne gjabe narodot veli politikata e kako prodavanje na dusa koja ja nemas.
Igor Janev-neposredno zasluzhen za priz. na SAD, 31.05.2012 02:11:43
prof. dr. Igor Janev e neposredno zasluzhen za priznavanje na ustavnoto ime RM od strana na SAD. Po AJIL 1999, SAD po dve godini donese odluka za koristenje na RM vo komunikacija so Makedonija.
Marioec od Azija, 31.05.2012 08:07:27
Da gospodine Volers ce vi treba poskoro pogolem broj na vojnici vo Pacifikot,posto vlegovte vo Burma seka se ocekuva eskalacija vie od edna strana a Kina od drugata,ne mislam direktna vojna nego podrska kako vo Vietnam,Kambodja i dr videni scenarija,a nevinite zrtvi ce vi bidat koloteralna steta kako i vo Srbija,Avganistan, Iraq,Libija,slednata e Sirija i za na kraj ce vi ostane Iran ako neuspee dotogas da napravi atomska bomba,i se vo imeto na demokratijata neli.Posto nasite vojnici se pokazaa dosta dobro vo Avganistan i Iraq,ne vi se otkazuva takva usluga,a zaedno da sedite namasa i rucate za toa ne se dostojni.More site utre patot i doma dosta slugi za tudji interesi.
Slave, 31.05.2012 08:16:03
Prijatelite od US ne pritiskaat za Nato i EU Ne deka se prijateli Tie nemaat prijateli samo nanorobovi clenstvoto vo gorenavedenite organizacii im e potrebno pred se na nivnite celi ,na prvo esto PROCESOT NA INTELIGENTNA KONTROLA - MIKROCIPIRANJE, , vakcinacija so nano tehnologija so edinstvena cel sozdavanje na SUPER DRZAVA na svetsko nivo so novi nanorobovi i namaluvanje na naselenieto za 5/6 od segasnata populacija so novi vojni epidemii novi super bolesti so virusi, ...nema nikade cash pari ne e ova kriza tuku promena na sistemot imperijalizam kon mikrocipiran GLOBALIZAM! P.S www.vericip.com
девичанецот, 31.05.2012 10:08:24
Ако навистина ни се пријатели и ако не признале под Уставното име како што се изјаснуваат, нека објаснат зошто и кој проблем да сме го решеле со Грција? па да сме влегле во Нато, во ЕУ. А Грција и фактички е утврдено дека ја прекршила времената спогодба. Очигледно, господине Волерс, не станува збор за пријателство, туку за сосема отворено лицемерие.
pile, 31.05.2012 10:38:55
Pomognete ni za da vi pomogneme,e povekekratno izgovoren tekst od Visoki diplomati od prijatelska SAD upatuvan na nositelite na Vlasta vo R.Makedonija, a vo vrska so razgovorite so imeto so sosedna Grcija,pred nosenje na klucni odluki za pridvizjuvanje napred na zemjata evrointegrativnite procesi. Koja diplomatska pomos kako seriozen partner i sojuznik isporaca najpatriotskiot Premier,preimenuvase aerodrom,se slikase so karta na Golema Makedonija,namesto resavanje na sporot posle Samitot vo Bukurest raspisa izbori za da vladee so ocenki sodrzjani vo izvestajot na Stejt departmentot na SAD i Amnesti internesenel za 2011 godina,so verbalni napadi nad Alijansata za nepocituvanje na megjunarodnoto pravo,licemerie i dvolicnost, normalno so macnina vo stomakot.No zatoa Makedonskite gragjani konecno treba da isporacaat na istoriski dokazjaniot sojuznik na R.Makedonija, ZAMINUVANJE OD VLAST NA GRUEVSKI I FAMILIJATA, za da ovaa blamazja na nasata diplomatija sto pobrzo se zaboravi.OTPOR
Tina, 31.05.2012 12:31:23
Priateli koji ke ne vikat FYRO, sekogas koga se obazirat kon nas vo nijnite govori, se ustvari Grci vo vucja obleka. A tie sto ni se priateli, nikogas ne gi spomnuvame. Tolku sme smiteni so NATO i EU. Dozvoluvame da ni go gotvat mozokot. Vreme si odi i eve zemjotresi stanuvat po golemi od nase 100 godisno prasane i molitva za uedineta Makedonija i mir vo dusite. Nema nisto od Bon Ton kaj politicki krugovi. Samo frlenata vistina kao slakanica im treba ednas za sekogas.
ljilja, 31.05.2012 13:14:44
Lazi, lazi, Vere...
So pochit kon USA, 31.05.2012 14:08:59
Vo pravo ste ambasadore, ama dechkive samonarecheni patrioti, ne samo da toa ne go svacaat, nego imaat namera i da vojuvat so vas, ubedeni vo pobeda. Se zamisluvaat i si igraat Aleksandar i Filip Makedonski. Pomognete ni, poshto gospod, kako bivshi ateisti/komunisti, ne ne ferma.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 13°C

Вторник
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |