Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.10.2012, 13:02

Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија

Американскиот државен секретар од 29 октомври до 2 ноември ќе ги посети Босна и Херцеговина, Косово, Србија, Албанија и Хрватска

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон од 29 октомври до 2 ноември ќе биде на балканска турнеја, во рамките на која ќе ги посети Босна и Херцеговина, Косово, Србија, Албанија и Хрватска.

Во соопштението на американскиот Стејт департмент се наведува дека Клинтон патува на Балканот за да го демонстрира американскиот интерес, посветеност и поддршка за европската и евроатлантската иднина на балканските земји.

Клинтон, во дел од посетата, ќе патува заедно со високиот претставник за надворешна политика на Европската унија Кетрин Ештон, со која заеднички настапува по прашањето на дијалогот меѓу Косово и Србија и потребните реформи во Босна. Според најавата на Стејт департментот, Клинтон и Ештон во Босна ќе побарат од босанските лидери да дејствуваат во интерес на граѓаните по прашањето на реформите потребни да се почне интеграцијата во НАТО и во Европската Унија, како и да ја подвлечат посветеноста на меѓународната заедница на неменување на Дејтонскиот мировен договор.

Во Србија и во Косово, Клинтон и Ештон ќе побараат од двете држави да работат на реализирање на постигнатите договори и да го продолжат дијалогот.

Во Тирана, Клинтон ќе се обрати пред албанскиот Парламент, на свечена седница во чест на 100 годишнината од независноат на Албанија, додека најавени теми на разговор во Хрватска се улогата на Хрватска како НАТО членка, планираниот влез во ЕУ во 2013 година и хрватската економска ситуација.

Клинтон најави серија на проштални турнеи, при очекуваното заминување од функцијата државен секретар. Таа најави дека дури и ако претседателот Обама победи на изборите, нема да побара повторно да биде именувана за шеф на американската дипломатија.


Статијата е прочитана 1238 пати.

Испрати коментарБерлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиkoki, 25.10.2012 13:43:14
Знам зошто не доаѓа во Македонија !!??? Изгледа не сака да гледа кич споменици........од Скопје 2014 ?????????
surat, 25.10.2012 14:14:50
sto bi rekol ilija nepismen dimovski, vo makedonja nema problemi pa zatoa ne doadja. hahahahaha
Mark, 25.10.2012 15:11:04
Nema ni potreba da doagja - trioto Ahmetu-Gruevski-Volers funkcionira perfektno! Prvite dvajca veke neskrieno ja crtaat etnickata granica(verojatno idna kantonalna), tretiot kako supervizor go sledi proektot..Najavata deka pred izborite vo mart ke dobijat uste 250mil.evra od Svetska Banka(kontrol.od Amerikancite) jasno kazuva za kogo naviva Vujce Sem i koj i ponatamu ke ja realizira agendata! Se ova sto ni se slucuva ocigledno e fino isplanirano i precizno se realizira - a lugjeto - pa neka se samoubivaat..
Jandre, 25.10.2012 15:20:35
Steta ke propusti da go vidi noviot most vo Saraj,
pile, 25.10.2012 16:15:39
Za zjal taka stojat sostojbite so nadvoresnata politika na ovaa Vlada i toa so dokazjanite strateski sojuznici na R.Makedonija.Kolku i da se javuva macnina vo stomakot na Premierot pred posetata na Prestsedatelot na R.Srbija i zaednickata proslava na Zebarnjak.Nisto pomalo znacenje nema ovaa diplomatska poraka, od porakata so drzjenje pres konferencija na trotoar vo Vasinkton od strana na Gruevski, so izostavuvanje na poseta na R.Makedonija od strana na visokite svetski diplomati, pred se kon Makedonskite gragjani i parlamentarnoto mnozinstvo vo R.Makedonija,(ocenija deka do Gruevski i familijata veke nevredi vakvata diplomatija),i deka Makedonskiot Al Asad i negoviot totalitaren rezjim treba da zamine vo istorijata, osven ako razuznavackite sluzjbi na sojuznicite na SAD ne konstatirale jaknenje na kelii na Al kaeda na teritorijata na Makedonija.Pretsedatelot na R.Makedonija G-din Ivanov treba seriozno da se pozanimava so nivoto na odnosi so najznacajnite sojuznici na Drzjavata.
Alekmkd, 25.10.2012 16:59:09
Fufka i ei da dojde da ne si ja rasipe kalimerata so grcija a voedno da stae cvece na spomenikot na muz je vo kosovo.administracijata na obama nikogas ne bila za Makedonija priznavanjeto na Makedonija pod naseto ustavno ime bese doneseno od administracijata na Bush, zatoa klintonka ne ni e potrebna glasajte za Romni
PK, 25.10.2012 21:53:11
Sto pati poarno bez nejze. Ke zastedime nekoja para. Sreken i pat!
zagrizen, 26.10.2012 02:28:02
Eh Mark, a kolku bi sakal da ne si vo pravo,da gresis. Ama za zal toa ostanuva samo pusta zelba.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |