Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Хроника
05.10.2012, 18:33

„Едвај спасивме жива глава, во паника бегавме од автобусот“

Возачот на автобусот 22, Зоран Сурлов, раскажува како се случила тепачката меѓу средношколци, во која се повредени три лица

Даниела Трпчевска„Едвај спасивме жива глава. Патниците викаа во паника, трчаа кон вратите, сакајќи што побрзо да излезат од автобусот. Две групи средношколци се тепаа меѓусебно, извадија и ножеви, се удираа и со тупаници. Потоа почнаа да ги кршат прозорците. Никој не можеше да ги сопре“. Вака возачот на ЈСП, Зоран Сурлов, ја опишува вчерашната тепачка во автобусот „22“, кој сообраќал од Волково кон Центар. Се' уште вознемирен од пладневниот инцидент кој се случил околу 12,30 часот во близина на мостот „Обединети нации“ во населбата Карпош 4, тој вели дека истото го кажал и во полиција, која ги сослушала сведоците на настанот и привела деветмина кои учествувале во масовната тепачка. Тројца од патниците во автобусот се полесно повредени и веднаш се однесени во болница. Кој го предизвикал инцидентот и која била причината за пресметката, која можела да има фатални последици, се' уште е предмет на полициска истрага.

Како што раскажува Сурлов, се' почнало кога автобусот во кој имало патници Албанци од селото Никуштак, се приближил до станицата кај амбулантата во Ѓорче Петров. Во автобусот се качила група од 15-ина средношколци. Тој не знае дали средношколците биле Македонци, оти не ги слушнал на кој јазик зборуваат.

„Само што го поминавме мостот, слушнав трескот и забележав како дел од учениците се туркаат. Еден од патниците ми рече да застанам и брзо да ги отворам вратите. Луѓето беа во паника, викаа и пиштеа исплашени од масовната тепачка која се случуваше. Застанав по семафорите и жените и постарите мажи кои се возеа во автобусот, истрчаа надвор“, раскажува Сурлов.

Но, тоа не ги спречило двете спротивставени групи да продолжат со пресметката. Тие продолжиле да се тепаат се' додека не стигнале полиција и екипи на Брза помош, кои тројцата повредени веднаш ги пренеле во болница.

„Не знам кој го предизвика инцидентот, ниту кој извади ножеви од учениците. Сите гледаа што побрзо да се спасат“, раскажуваат очевидци на настанот.

Според нив, во тепачката учествувале ученици Албанци и Македонци и провокациите упатени од едната кон другата група биле причина да се посегне и по ножевите, кои тие ги носеле во училишните ранци.

„Приведени се девет лица и се работи на утврдување на учесниците и мотивите за инцидентот. На местото на настанот се пронајдени два ножа, кои се земени за вештачење. Тоа треба да покаже дали ножевите биле употребени во тепачката и чии се“, велат во скопската полиција. Повеќето од приведените се малолетници.

Според информациите на МВР, во инцидентот се повредени патниците Ј.Е. (17), В.Г. (65) и А.М. (23), кои се пренесени во Градската општа болница „8 Септември“.

Според дежурниот лекар во болницата, тројцата повредени се пуштени на домашно лекување откако претходно им била укажана помош. Седумнаесетгодишното момче имало расеченици на телото, додека 65-годишната жена и 23-годишниот скопјанец имаа набиеници и гребнатинки по телото.

Инцидентот во „22“ е последен во серијата инциденти со меѓуетнички предзнак кои годинава се случија во автобусите на ЈСП и во близина на училишните дворови во главниот град. Полицијата како превентива воведе и патроли по ризичните линии, кои функционираа извесен период.


Статијата е прочитана 14968 пати.

Испрати коментарПротести во Битола за поддршка на осудениот за кражба на 100 илјади евраmkd, 06.10.2012 00:49:32
Pa dali e normalno ova za instituciite koi treba da vovedat red vo drzavava??? Nezavisno od koj etnikum se, treba da ima red i poredok a toa ne se vospostavuva samo so dobri zborovi tuku treba represija i strav. Koj gi sprecuva policijata i obvinitelstvoto najstrogo da gi kaznat???? Ili nekoj ili se nesposobni. Ako e nekoj neka se kaze koj pa da mu sudi narodot ako e nikoj neka se smenat tie sto se na mesta koi ne gi zasluzuvaat.DOSTA E OD HAOS NARODOT SAKA RED nezavisno kako ke se dojde do nego.
Bobi, 06.10.2012 08:07:21
Neznam sto rabotat policajcite po cel den. Lezi lebu da te jadam e nivnata prikazna, nisaj vrata i zemaj plata. Grdni pari se trosat za policija a niv nikade gi nema. Nisto ne ne spasuva, ni kameri ni use tolku policajci, takov narod sme, nisaj vrata i zemj plata, red i zakon nikoj ne pocituva.
Goran, 06.10.2012 10:01:11
Lesno moze da se resi,vozacot da bide izoliran od patnicite da nemozat da dojdat do nego i koga ke se sluci takva rabota da gi zatvori vratite i pravo vo policija,a ne da gi otvora vratite,pa site ke bidat vo avtobusot,i posle najstroga kazna i kjotek da ne im tekne da se stepaat poveke.
razocaran, 06.10.2012 10:52:24
bravo bravo bravo sto se odnesuva do komentarot na liceto pod naziv mkd LUGE ne biva samo so opomeni kazni i samo kazni neli gledate dekaa ovoj mentalitet ne se resava so opomeni samo ILI ne smeete toa posto toa NA NEKOGO MU IDE NA PRILOG
Anarhist, 06.10.2012 11:33:52
Do mkd: Ako ima red, rad i disciplina, togaj toa e diktatura - komunizam! Anarhijata e *demokratija*, so pravo da tepash, otimash i ubivash. Na zalost taka ja podrazbiraat demokratijata najodgovornite, patriotot Grujo i borecot za chovekovi prava Ahmeti. A vie prodolzete da gi glasate, ubedeni deka za site zla, pa i ova vo avtobusite, kriv e Branko i samo Branko. Se prashuvam, shto li samo rabotea 6 i rabotat vece 7. godina, osven shto za se go krivat Branko. Spored site tie napadi i opsednatost so Branko,chovek ke poveruva deka e toj Dzems Bond. Ama 6 pati posledovatelno go pobeduvaat, pa nekako ne odi edno so drugo.
kole, 06.10.2012 12:06:43
Жалосно........... очигледно нема луѓе да ја водат оваа напатена држава, со јагурина дечурлана се гледа кај стигнавме........... а врв на трагедијата е вечер на ТВ Пресс кога Бициклистичкиот ќе каже....БРАНКО Е КРИВ???
dimitrieski igor, 06.10.2012 12:11:06
komentar ne e ni potreben potrebna e cvrsta raka vlasta namesto da se sredi i vrshi svojata funkcija pravi megupartiski dogovori... dui si napravi spomenik na uck a ministerive nasi poklon pravat armiski lica istoto ... se osilija site da pravat sto sakaat poradi faktot sto imame kukno galenice spred etnicka pripadnost i nego ne smee nisto da mu se rece pa makar i covek na sred ulica pred svedok da ubijat posebno ako toj e graganin na rep makedonija 2 po red posto albancite se proglasija sebesi za najvlijateljni vo ovaa drzava... neka ni e na cest i nam i na tie sto dozvoluvaat sekojdnevno ova da bide slika za imidgot na nastata tatkovina srekno neka im e na nashite pokolenija ako voopsto imaat sreka ..
Od Zapad, 06.10.2012 12:37:47
Neznaele koi deca imale nozevi. Aman bre....Pa se znae. Bez noz tie ne odat ni vo nuznik. So tupanici nemozat pa moraat pistoli, sabji, nozevi. Tradicija im e toa. Prasajte vo site drzavi na svetot. Vednas ke dobiete odgovor.
паталец, 06.10.2012 13:02:18
Бидејќи полицијата ништо не работе за да се заштитат граѓаните од насилства,кражби и малтретирања,да оде под стечај,на завод.
zz, 06.10.2012 14:20:03
imam resenieaj sega kako vo amerika sekoe uciliste da ima sopstven prevoz i sto majka baraat stari lica vo skolski avtobus ili potocno sekoe naseleno mesto da ima avtobus za sopstvenite ucenicui i dilemata okolu incidentite e 50% resena adrugite %0 % ostavetegi na samite deca koj samo so lubov i razbirane ke ni ja napravat makedonija oaza na mirot, e moze i nekoe lule.
orhan, 06.10.2012 14:22:34
jas orhan bi predlozil za deca skolski da imat svoj prevos ane da se gurat na drzavnite avtobui bidejki moze da se desi sve i svasta a moze da bide nekaj povreden skolski deca treb da si imat svoj skolski prevos
saban, 06.10.2012 14:31:26
Ova nigogas neke oprestane dokolki vladata ne gi isteruva graganite od kosovo ova samo toa go pravat za dase obedineti kosovo so tetovo i gostivar i drugite albanski gradovi vo makedonija ,zasto nasive albanci sto se od MKne go pravat toa tie od KOSOVO go izazivat albanskit nadot i dovaga do tepacka . Dareceme 1994 milosevic gi zatvorl gimnazijata vo pristina i fakultetot vo pristina i site profesori iucenici dojdoa vo MK. taka od niv dojde ova omraza
лазо, 06.10.2012 14:56:43
Под хитно да поработи полицијата и тоа превентивно,а тоа би значело меѓу другото повремен претрес на средношдолците да се види кој носи ладно оружје и секако строги санкции за тие што би им било пронајдено,а ако е малолетник татко му во затвор,тоа е едно можно решение.
jovan, 06.10.2012 16:04:35
Privedenite najverojatno se veke pusteni doma, stetata ke si ja plati Gradski soobrakaj, i nikomu nisto. Ke prodolzi se po staro kako nisto na bilo. Za vakvi incidenti i remetenje javen mir vo normalnite drzavi se lezi zatvor i se plaka nenormalno visoka kazna. Ovde takvite ulicari utre zadutre ke gi regrutiraat vo policija. Nisto ne biva od ovaa drzava.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават
 


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Претежно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 22°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
На лице место. Зошто Џевахири Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Утрински весник во селото Долно Јаболчишта во Велешко кое не памети такво грозоморно злосторство.

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |