Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
05.06.2012, 11:52

(ФОТО) Поп-ѕвездите во чест на Нејзиното ВеличествоБританската кралица Елизабета синоќа беше домаќинка на голем поп концерт, во рамките на четридневното одбележување на дијамантскиот јубилеј

Во кралската ложа седеле принцот Чарлс со сопругата Камила и принцовите Вилијам и Хари. Концертот го отворил Роби Вилијамс, кој го го отпеал својот хит „Let me entertain you“, а потоа настапила групата „Black Eyed Peas“ со песната „I Gotta Feeling".

Најголем аплауз добиле изведувачите - ветерани: Клиф Ричардс, Том Џонс и Ширли Бејзи со песната „Diamonds Are Forever“. На величествениот концерт пред Бакингемската палата настапиле уште: Пол Макартни, Стиви Вондер, Елтон Џон, Кајли Миног, Џеси Џеј, Грејс Џонс.Групата „Меднес“ од покривот на палатата со 775 соби го извела својот голем хит „Our House“ од 1980 година. На музичкиот настан присуствувале десетици илјади луѓе, кои купиле влезници, а многу повеќе се собрале во блиските паркови.

Поп концертот е завршен со говорот на принцот Чарлс, посветен на неговата мајка, а потоа кралицата со помош на голем „дијамант“ активирала „пламен“ кој се вивнал во небото, а потоа следувал величествен огномет.Во дворот на Бакингемската палата, пред концертот е приреден пикник, на кој биле поканети 12.000 добитници на лотарија, како и голем број истакнати гости. Секој гостин добил кошничка со разни деликатеси: чаден шкотски лосос, ледена супа од зеленчук, пилешко, сирење, чајни колачиња и колач од јагоди, одгледани на имото на кралицата. Во кошнишката имало и британска застава и пластична кабаница, во случај да заврне.

На концертот не присуствувал сопругот на британската кралица Елизабета Втора, принцот Филип, кој во сабота ќе наполни 91 година, поради инфекција на бешиката. Тие двајцата се во брак 64 години.


Статијата е прочитана 2522 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Новото „пежо 208“ пристигна во Македонија
Киноопремата наместо за три години, ќе се обновува за две
„Прометеј“ во 3Д од утре во Кино Милениум
Никола Маџиров го освои Берлин со својата поезија
Почина Реј Бредбери, бардот на научната фантастика
Се подготвува втор дел од „Ѓаволот носи Прада“
„Суперхикс“ во Чешка
Скопје ќе гори на 26 јуни
(ФОТО) Заврши „Оф-фест“ во светот на ритамот
Прокопиев ги промовираше „Антиупатствата за лична употреба“
„Интерарт“ и Министерството за култура склучија тригодишен договор за финансирање
Мел Гибсон сака да го разведе 93-годишниот татко
Шерил Кроу објави дека има тумор на мозокот
Шестото издание на „Година на есејот“ во знакот на Миладиновци
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
Хитовите на „Ролинг Стоунс“, „Полис“ и „Квин“ со Македонската филхармонија
(ФОТО) „Соба со пијано“ - збир на животни судбини
(ФОТО) Еуфорија со пост-рокерите „Тортоиз“
„Скопје креатива“ во игло во Градски парк
(ФОТО) Звучните магии на Куба, Турција и Македонија
Богат викенд на „Оф-фест“
„Свадбата на Фигаро“ ќе го отвори МТФ „Војдан Чернодрински”
Британските режисери Тони Палмер и Мајк Сарн во филмот „Соба со пијано“
Kуќата на Ејми Вајнхаус се продава за 2,7 милиони фунти
Промоција на „Грабнувањето на Европа"
„Оф-фест“ почнува со Хуан де Маркос Гонзалес
Цеца на концерт во Скопје со приватен авион
Грандиозната „Аида“ ги затвора „Мајски оперски вечери“
Се отвора галеријата „Јустина и Родољуб Анастасов“
Праизведба на „Змејовата невеста“ во прилепскиот театар
„Оф-фест“ продолжува да носи музика од сите континенти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 16°C

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Можеме да се договориме со СДСМ
Лидерoт на ДПА, Мендух Тачи, вели дека никогаш нема да соработува со сегашната ВМРО-ДПМНЕ, што не значи и никогаш повеќе...
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |