Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економи��а
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Втора страница

Поглед

Колапс на совеста

Бојан Шашевски

Градежните работници деновиве ги почувствуваа горештиниве на своја кожа. И тоа буквално. Максимално изгореа работејќи под африканското сонце.

Под отворено небо, од 12 до 15 часот, на УВ-зраци што даваат лепрозен шмек на кожата, работеа и екипи од јавните претпријатија. Луѓево креваат, пренесуваат, дупчат, сечат, мешаат малтер на 40 степени Целзиусови (секако, ова се урбани бројки и нумерологии од мерните станици од Петровец и од Зајчев Рид).

И додека асфалтот им прави фатаморгана на возачите и на пешаците, а сонцето ги пеплосува градските петунии и ги дамлосува работниците, градежните газди и работодавците, загрижени за запазување на точно определениот рок за изведување на проектите, вршат мониторинг од своите канцеларии. Ја следат работната атмосфера и нудат инструкции со шарени ладала, „зациментирани“ под ефикасните клима-уреди. Бидејќи знаат дека разладувањето на работното место и постојаното консумирање течности е важен фактор за преживување во летниот пекол.

Ова го сфатија сериозно и затоа што Трудовата инспекција и Институтот за јавно здравје веќе апелираа за заштита и постојани процени на ризикот на работното место при високи температури. Нема потреба да се потат. Единствено некои работодавци се потат како проститутки во црква кога треба да се определува платата или да се утврдуваат хонорарите. Од друга страна, градежните работници попрво би колабирале отколку да реагираат и да ја минимизираат и онака минимизираната дневница.

За жал, или, пак, можеби, за наше добро, експлотацијата на трудот е сосема природна работа. Дури и во природни околности каде што летното македонско сонце безрезервно зрачи со просперитет, овозможува подигнување на вечни зданија и ја тапка по рамо угнетуваната работна сила.


#
Статијата е прочитана 1538 пати.

Испрати коментар

Од: deli
Датум: 18.07.2011 08:49:39
Koga čovek od MK ke sretne žitel od "sever" - Ger., Pol., Češ. itn., so gordost naglasuva prijatna klima na južnite kraišta (kako da nema "pojužni"), kvalitet na ovoški, zelenčukot, toplinata na sonceto - toa e točno.. No koj izlegol nadvor od MK znae, deka i "na sever" ponešto raste (napr. vo Polska ima duri jagodi, iako komentatorka Nataša pred nekoj den se somnevaše vo toa). Znači: vo MK e TOPLO! Duri - premnogu! I što sega? Ima valjda zakon, do koi temperaturi može da se raboti nadvor. Toj treba da se POŠTUVA! Rabotnikot treba da ima soodvetna obleka i pokriv na glava. Treba redovno snabdevanje so pijaloci. Treba da se kaže, deka okolu MK ima SVET i tamu e ili ušte mnogu potoplo, ili mnogu postudeno a i tamu luge živeat i RABOTAAT!!
Од: Istocna Makedonija
Датум: 18.07.2011 08:55:01
Megalomanskata trka za profit na gazdite go unisti i minimumot na human odnos kon rabotnisite i respek- tot kon pozitivnite pravni propisi i standardi za zastita na rabota.Sto da pravat rabotnicite?Rabotat za egziste ncija vo nenormalni uslovi za rabota.
Од: Petko
Датум: 18.07.2011 11:25:19
I vie ste gotovi znaci... Ako ova se avtori i ova e storija, togas da, i ova cudo moze da se narece vesnik.

Најди! во Утрински
Втора страница
Хилари Клинтон во Атина
Големите прашања
Вербатим
Нова фабрика за обработка на тутун

"""