Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Економија

Хипо прва во Австрија ќе добие државна помош

Виена - Само неколку часа пред почетокот на божикните празници, австриските власти дадоа зелено светло за првото доделување државна помош за банка во земјата од почетокот на светската финансиска криза. Станува збор за банката Хипо Алпе Адрија, која ќе добие 900 милиони евра. Всушност, прва банка која соопшти дека ќе побара пари од државата беше Ерсте банк, но очигледно Хипо Алпе Адрија прва ја спроведе потребната процедура и добива државни средства уште на Божик. На крајот од годината тоа ќе и' ја зголеми квотата на основниот капитал на 8,4 проценти.

Секој момент државата ќе може да го преврти својот капитал во Хипо Алпе Адрија во основни акции и на тој начин да придобие директно учество. За сметка на тоа, банката ќе има право да го менува капиталот дури по пет години. (МИА)


Статијата е прочитана 159 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Владините мерки не се Библија, порачува „Макстил“
И Русите ги откажуваат инвестициите
Може да останеме без зелените пазари
Први лиценци за поштенските компании
Власта бара нов кредит од 50 милиони евра за патиштата
За избегнати царински давачки 160 кривични пријави
За фармерите по наместо 2,5 денари 4 за литар млеко
Старо-нов одбор на директори на Берзата
НИС продаден на руски „Гаспром“ за 400 млн. евра
Словенија со клуч за странските работници
Четири нови експозитури на Охридска банка