Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
16.09.2012, 14:48

МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

Македонскиот шампион до првиот трофеј сезонава стигна со победата над Босна од 89:62 во финалето

Кошаркарите на МЗТ Скопје во вистинско време влегуваат во посакуваната форма, посебно пред дебито во АБА Јадранската лига.

Тренерот Александар Тодоров и неговиот тим во Сараево ја бараше првата победа во контролните натпревари, а „металците“ на крајот го освоија трофејот на меморијалниот турнир „Мирза Делибашиќ“ во главниот град на Босна и Херцеговина. Откако во полуфиналето го совлада Сплит со 85:78, МЗТ Скопје во финалето покажа цврста и доминантна игра, на која домаќинот Босна имаше сили да и' парира само во првите 25 минути, по што македонскиот првак целосно ја презеде контролата и славеше со убедливи 89:62.

Изедначено се играше до 22. минута, кога босанскиот тим израмни на 36:36, но сино-белите веднаш одговорија со серија од 10:2 за удобна предност, која на истекот на третиот период достигна 61:47. Тука згасна секоја надеж на тимот на Босна, а македонскиот шампион до крајот само ја зголемуваше предноста.

Најефикасни во редовите на сино-белите беа Кејд Дејвис и Урош Николиќ, кои заедно реализираа 59 поени, од кои 25 отпаѓаат на првиот, а 24 на вториот. Настапија и О. Стојановски (3 коша), Мијајловиќ (9), Грнчаров, Д. Стојановски (7), Поповски, Чековски (12), Николиќ (24), Марковски (1), Дејвис (25) и Далман (8).

Тоа дека Николиќ е вистинско решение под обрачите, српскиот центар го потврди со тоа што беше најефикасен играч во редовите на МЗТ, како и со наградата за најкорисен играч на турнирот.

Пред официјалниот старт на Јадранската лига закажан за 29 септември против Цибона во Загреб, „штрковите“ претстојниот викенд ќе учествуваат на уште еден турнир во Ниш. (М.К.)


Статијата е прочитана 581 пати.

Испрати коментарВардар со двајца голмани на теренот против Еуромилк!
Европскиот првак пресилен за вардарки
Лацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“
Јуве го запре Челзи, Меси ја спаси Барса
Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Челзи ја почнува одбраната на европската круна
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФА
Честитка за Пандев и од Мурињо
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |