Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
22.10.2012, 14:31

(ФОТО) Дивеење на хулиганите во „Морача“Поради судирот меѓу навивачите, во кој беа повредени 16 лица, дуелот меѓу Будуќност и Партизан почна со задоцнување од половина час

Петтото коло во АБА Јадранската лига за жал нема да биде запаметено по крајните резултати и неизвесните дуели, туку по хаосниот инцидент во Подгорица. Поради пресметка меѓу двете навивачки групи, дуелот помеѓу Будуќност и Партизан стартуваше половина час подоцна. Имено пред самиот почеток на натпреварот неколкумина навивачи на домашниот тим влегле на теренот, фрлајќи столчиња кон „гробарите“, кои не останале мирни, туку одговориле со иста метка. В�� салата „Морача“ летале петарди, факели и разни тврди предмети, а се слушале и пукотници од петарди.

Црногорската полиција веднаш реагирала, но немилите сцени продолжиле. По долга борба лицата задолжени за редот и мирот едвај прво го испразниле делот на тирбината со гостински навивачи, а потоа и со домашните навивачи „варвари“, кои според српските медиуми биле виновни за хаосот во Подгорица. Во инцидентот имало 16 повредени лица, меѓу кои тројца полицајци.Спортскиот директор на АБА-лигата, Јосип Билиќ, најави казни за случувањата во „Морача“.

„Сигурно ќе бидат казнети, го чекам службениот извештај. Откако ќе го добијам, ќе одлучам дали ќе ни бидат потреби дополнителни изјави од организаторот, делегатот и првиот судија. Она што е сигурно е дека казните нема да бидат изречени до среда. Инаку го гледав мечот, од она што можев да видам е дека судиите и полицијата постапија правилно.Откако хаосот бил целосно смирен, натпреварот започнал, а гостите од Белград без проблем славеа со убедливи 81:62.

Во останатите средби Цибона на домашен терен го совлада Задар со 90:81, а додека Широки беше подобар од Крка (73:68).

Петото коло беше комплетирано доцна синоќа со дуелот помеѓу Унион Олимпија и Цедевита за кого настапуваат Владо Илиевски и Маркиз Грин. (М.К.)МЗТ Скопје падна на 11. место

По третиот пораз, македонскиот шампион МЗТ Скопје забележа пад на табелата во АБА-лигата. Александар Тодоров и неговите кошаркари се најдоа на 11. место, иако имаат седум бода, колку и Цедевита, Унион Олимпија, Цибона, Раднички, Будуќност и Широки, но поради послабиот скор паднаа пет места подолу.

Лидер на табелата со максимални десет бода е Игокеа, единствениот тим без пораз.

Во наредното шесто коло „металците“ ја пречекуваат Црвена звезда, а билетите ќе бидат со иста цена од 100 и 150 денари. (М.К.)

Резултати од петтото коло: Будуќност - Партизан 81:62, Цибона - Задар 90:81, Широки - Крка 73:68, Црвена звезда - Игокеа 75:76, Раднички - Шолнок 97:72, Сплит - МЗТ Скопје 73:65.

Табела: Игокеа 10, Партизан 9, Крка 8, Сплит 8, Цедевита 7 (-1), У.Олимпија 7 (-1), Цибона 7, Раднички 7, Будуќност 7, Широки 7, МЗТ Скопје 7, Црвена Звезда 6, Задар 6, Шолнок 6.

Идно коло (27/28/29 октомври): МЗТ Скопје - Црвена звезда, Шолнок - Сплит, Крка - Будуќност, Цибона - Широки, Партизан - Раднички, Цедевита - Задар, Игокеа - У. Олимпија.Статијата е прочитана 2245 пати.

Испрати коментарАрмстронг да ги врати парите
Вечното дерби за Антиќ и Олимпијакос
Громогласен аплауз за Илиевски во Љубљана
Вардар про го извлече Магдебург!
Тодоров си замина од клупата на МЗТ Скопје
Вардар про од вториот сад во ждрепката
Челзи го чека пекол во Донецк
УЦИ му ги одзеде титулите на Ленс Армстронг
Бронза за Илиевски во Лондон
Металург во мртва трка со Киелце
Фантастичен пресврт на Рома против Џенова
Фалкао го одржа Атлетико во чекор со Барса
Жито Прилеп продолжува во третото коло од КПК
Хоризонт З. е новиот лидер
Јуве е осамен лидер
Трет пораз во низа за МЗТ Скопје
Жито Прилеп подобар од Лундагард
Вардар про помина, Куманово испадна
(ФОТО) Четири од четири за Металург
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три м��сеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Четврток
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |