Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

Судскиот процес „Армиско оружје“ се враќа на почеток

Поништената пресуда на Врховниот суд за случајот „Армиско оружје“ донесена пред повеќе од две недели, конечно е официјализирана, со ставањето потписи на членовите на Кривичниот совет.Со тоа се создадени услови за враќање на предметот на повторно одлучување во Кривичниот суд.

Главната причина за тоа се „сериозни пропусти во изготвената првостепена пресуда“, поради што има потреба од обезбедување дополнителни докази. Предметот се однесуваше на продажбата на армиското оружје на бугарската компанија „Емко ЛТД“. Највисока казна, од по четири години затвор, добија Нелко Менкиновски, раководител на Секторот за логистика, и советникот Виктор Раички, а командантот на Командата за логистика, полковникот Илија Шкордовски, доби три години затвор. Управителот на Специјална опрема при МЗТ, Глигор Стојанов, беше осуден на две години затвор. (Г.Д.)


#
Статијата е прочитана 1116 пати.

Испрати коментар

Од: Mile
Датум: 25.12.2008 11:12:49
Kade ke mu odi dusata na vmrovcite.

Најди! во Утрински
Политика
Балканските национализми ја јавнаа Европа
Еленовски со нов адвокат и прецизирана тужба за објавената видеоснимка
Брегалничкиот плански регион почна со работа
Уставниот суд ја отфрли иницијативата за Привремената спогодба