Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Економија

За фармерите по наместо 2,5 денари 4 за литар млеко


По четири денари за литар предадено млеко наместо по 2,5 денари ќе добијат фармерите до крајот на неделава, соопшти вчера министерот за земјоделство Ацо Спасеноски. Тој изјави дека не станува збор за нови, дополнителни средства, туку за пренамена на веќе дефинираните субвенции. „Ова не се нови средства. Направивме само прераспределба на поддршката од Програмата за поттикнување на развој на земјоделството. Сега, за предаденото млеко, наместо првично проектираните 285 милиони денари, ќе се реализираат 447 милиони“, рече Спасеноски. Министерот вчера соопшти и дека ресорот за земјоделство ќе продолжи со огласување и распределба на државното земјоделско земјиште. Можност за американски инвестиции во македонското земјоделство најави вчера амбасадорот на САД во Македонија, Филип Рикер, на средба со Спасеноски. Пред евентуалните вложувања, напомена Рикер, ќе биде неопходно да се направат процени на терен, но и анализи за последиците од глобалната криза. (МИА)


Статијата е прочитана 192 пати.

Испрати коментар

Од: Trajko
Датум: 25.12.2008 00:23:39
EPP vladata na premierot Rejting ,stocharite i zemjodelcite gi koristi kako toalet papir.Gi koristi samo po potreba .Posle izbori gi frla vo sholja ili korpa.
Од: зоран87
Датум: 25.12.2008 03:16:49
и кој после ќе каже дека оваа влада не била најуспешна во македонската историја.за разлика од некои поранешни влади кои не давале ни пола денар за субвенции, оваа влада дава повеќе од тоа што ветила.само на ваков начин можеме да изградиме квалитетно земјоделство кое ќе може да се носи со конкуренцијата од надвор.браво за владата
Од: Bitola
Датум: 25.12.2008 11:03:06
Alo nese samo selanite vo ovaa drzava ima i drugi gragani-edo,vtoro kutri mlekari sest meseci nemaat denar zemeno od nekoi mlekari,ovie cetiri denari more aj ..otuka.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Владините мерки не се Библија, порачува „Макстил“
И Русите ги откажуваат инвестициите
Може да останеме без зелените пазари
Први лиценци за поштенските компании
Власта бара нов кредит од 50 милиони евра за патиштата
За избегнати царински давачки 160 кривични пријави
Старо-нов одбор на директори на Берзата
НИС продаден на руски „Гаспром“ за 400 млн. евра
Словенија со клуч за странските работници
Четири нови експозитури на Охридска банка
Хипо прва во Австрија ќе добие државна помош