Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Се предлага одложување на бруто-платите

Воведувањето на системот за бруто-плати е добра концепција, но нејзината имплементација треба да се одложи. Ова беше констатирано на вчерашната расправа во организација на фондацијата „Фридрих Еберт“.

Според Ванчо Узунов, професор на Правниот факултет во Скопје, добро е што се воведува овој концепт, затоа што со тоа, како што вели, се исправа една работа од претходниот систем. Но, се воведува без да се направат добри анализи и симулации и без да се претпостават последиците од воведувањето на новиот систем.

Претставникот на Сојузот на синдикатите на Македонија, Милан Миновски, предложи одложување на иницијативата за шест месеци. Според него, концептот е направен за уредување на она што ја интересира Владата. (МИА)


Статијата е прочитана 523 пати.

Испрати коментар

Од: Igor
Датум: 16.12.2008 22:31:26
Мене платата според новата методологија треба да ми биде помала за околу 200 денари. Браво за владата.
Од: k-to
Датум: 17.12.2008 04:52:11
Dosta be so ovie "eksperti" i so sindikati (paraziti) ovoj sistem funcionira vo celiot svet samo kaj nas e neto plata.....zatoa ima zloupotrebi i neplakanje pridonesi ..so noviot sistem toa se eliminira
Од: redoven citatec
Датум: 17.12.2008 08:33:24
Prasanje za kolegata IGOR : daj napishi formulata za racunanje bruto plata , po mozhnost i malku objasnuvanje. pozdrav...

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Следната 2009 ќе биде тешка година
Огромен буџет за „лов“ на странски инвеститори
Реконструкцијата на мостовите продолжува во мај
Телекомуникациите засега отпорни на кризата
„Лукоил“ ги намалува инвестициите
Хрватска со 650 млн. евра за патишта
Нови банкомати на ТТК банка
Составот на МБИ 10 останува ист
Производителите на делови пред банкрот
Обама избра нобеловец по физика
Хрватскиот Собор го усвои буџетот за 2009
Ирската влада ќе им помага на шест банки