Број 3330  понеделник, 12 јули 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Хроника

Изгоре стан на петчлено семејство

ТЕТОВО - Стан во повеќекатница на улицата „Борис Кидрич“ во Тетово беше зафатен од пожар, при што изгорела цела покуќнина. Тројца од вкупно петмина члена на семејството Младеновски, кои во моментот се наоѓале дома, успеале да се спасат. Пожарот прво се појавил во кујната од каде што со голема брзина ги зафатил и другите делови од станот. „Јас бев трета смена на работа во ’Тетекс‘. Само што се вратив и легнав, ме разбудија некакви пукотници. Забележав како пламенот го зафатил целиот стан. За среќа, успеавме со золва ми и со ќерка ми да се спасиме, живи да не изгориме“, вели Ружа Младеновска. Пожарот избувнал меѓу 7-8 часот во саботата. Противпожарната единица од Тетово успеа за половина час да го локализира и да спречи ширење кон другите станови во зградата. Неофицијално, причина за пожарот е електричната инсталација. Семејството Младеновски за викендот остана кај соседи. Во пожарот изгореле целата покуќнина и гардероба. Ова работничко семејство упатува апел за помош, која сега им е повеќе од потребна. (Г. Е.)


#
Статијата е прочитана 1446 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Хроника
Место „Лојд“, француска фирма ќе ги проверува бродовите
Што кријат посвојувањата во странство
Сакал со јаже да го задави татка си
Бесен коњ повреди газда