Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Коментари
05.07.2012, 18:52

Едиторијал

Социјални прашања наместо музика

Тина Иванова

Нагрбени со инструментите и патничките торби, на плус 38 степени, наместо да размислуваат за креативноста во музиката, тие во стилот - имат соба - бараат приватно сместување по охридските калдрми. Вака некако изгледа сликата кога македонските уметници пристигнуваат во Охрид со цел да ги претстават своите институции, Македонската филхармонија и Македонската опера и балет, во најдобро светло на реномираната и најголема културна манифестација во земјава - „Охридско лето“.

Изминативе неколку години, пред стартот на „Охридско лето“ доживуваме идентичен призор со третманот на македонските уметници. Овој пат, Синдикатот на сценско-музичките уметници излезе со став дека не ги прифаќаат условите од своите претпоставени кои им се понудени за учество на фестивалот. Најавите дека можеби ќе излезат и на штрајк, веројатно ќе го доведе во прашање и отворањето на претстојното издание на фестивалот што треба да се случи во Античкиот театар, традиционално на 12 јули.

Колку за потсетување, на уметниците им се одобрени по 2.000 денари за ден, средства со кои треба да си обезбедат хотелско, односно приватно сместување, храна, како и превоз до местото каде што ќе настапат и каде што ќе се одвиваат пробите. Барањето да добијат и по 800 денари дневен надомест, им било одбиено поради, како што им рекле, „антикризните мерки“. Додека пред нивните очи се случува посебен третман на странските уметници, кои заслужуваат, се разбира, нашите музичари уште еднаш го покренуваат прашањето - зошто почитта кон оние кои доаѓаат однадвор е поголема? Кај нив, велат, не е во прашање суета, туку системот на вредности кој очигледно е граден на климави темели.

На сето ова, реакција стигна и од директорката на „Охридско лето“ со логично образложение - понудите за учество на членовите на МОБ и Филхармонијата на фестивалот уредно биле доставени до директорите на институциите уште во април. Но, таа и додаде - „никој не е поголем од фестивалот и неговото значење и не смееме да дозволиме манифестацијата да биде заложник на какви било условувања“. Значи ли тоа дека сите треба да молчат и да си ја свиткаат кичмата? Познато е дека тоа е доктрината на оваа политика во која толку бргу се вклопи и новата директорка на „Охридско лето“.

Очигледно се заборава на една елементарна работа. Фестивалот го прават уметниците, и тие се над се'. На крајот на краиштата, ова не е прашање на „Охридско лето“. Затоа и зачудува што токму директорката го брани фестивалот на тема дневници и финансиска компензација, зашто тоа е работа на директорите, на менаџерите на Операта и Филхармонијата кои треба да си ги регулираат односите за буџетирањето со Министерството за култура, во што спаѓаат секако и настапите на „Охридско лето“.

Разбирливо, проблемот е во дискомуникацијата меѓу уметниците и челните луѓе на институциите, кои правилата за настап на „Охридско лето“ или на кој било друг фестивал во земјава, треба да ги наметнат уште од стартот на годината. И сега, наместо јавноста и медиумите критички да се занимаваат со програмските содржини на „Охридско лето“, особено пред неговиот старт, ние се занимаваме со истите социјални прашања на македонските уметници.


Статијата е прочитана 679 пати.

Испрати коментарБанкрот бенд
Политичка перверзија
Отчет на опозицијата
Кај Саркози ѕвонат првпатvolkot, 06.07.2012 00:57:11
Ista pesna sekoe leto. Festival eksluzivno namenet za stranski umetnici na koj im se isplacaat basnoslovni honorari od tipot 10 - 40.000 Eur od solist, honorari koj se pogolemi od cinenjeto na celiot proekt na Makedonskata Opera i Fiharmonijata zaedno?! So toa Makedonskite nacionalni institucii i reproduktivni umetnici se celosno degradirani od samiot festival po bilo koja osnova: finansiska, profesionalna, licna ... I na kraj za sto se troshat nasite teshko zaraboteni pari? Za promocija na Selektorkata koja svesno ili nesvesno go unistuva ovoj festival so godini nanazad no grcevito se drzi na pozicija po sekoja cena! Kje da ima tuka nekoja interesna finansiska pricina, no zdravje za se ima vreme. So golema taga konstatiram deka festivalot vo ovaa forma i so ovie slektori na Makedonija ne i e potreben! Spomenicite vo Skopje imaat povece smisla nego li ovaa burleska.
Asan od Krivolaka, 06.07.2012 07:08:46
Koj toa ne znae deka Festivalot Ohridsko leto go pravat umetnicite, a ne direktorite i administrativnite sluzbenici na Makedonskata filharmonija i na Makedonskata opera i balet!? No, edno e jasno: nositelite na ovaa znacajna kulturna manifestacija, bez nikakva nivna vina, se dovedeni vo edna teska i sramna pozicija. Namesto da se olabavat i osvezat pred svoite nastapi na koi dostoinstveno treba da ja prezentiraat Makedonija, tie se prinudeni sami da talkaat niz pekolnite gorestini vo Ohrid i da baraat nekakvo smestuvanje i zivot za dve iljadi deneri dnevno! Tolku iznesuva milostinjata sto im e dadena. I treba da bidat zadovolni - velat nivnite sefovi i stavaat veto na sekakvi protesti i strajkovi. Cesta i dostoinstvoto i cesta na nasite umetnici za niv e mislena imenka. Lugje jas se sramam poradi toa.
Istocna Makedonija, 06.07.2012 07:52:26
Samo kaj nas moze vaka da se dvira i omalova zuva umetnickiot ucinok,kreacijata.Daleku sme od evropskite trendovi.Taman rabota,Berlinskata,ili Vienskata Filharmonija da se zanimava so visina na honorari,ili dnevnici na svoi solisti.Apsurd,umetnicite treba da se fokusirani samo na kreacijata,muzicarite na instrumentite,a ne na periferni ranoti.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 37°C, Мин: 19°C

Четврток
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Кристина Арнаудова се разладува во Котор
Скопскиот асфалт го замени со морските бранови, а во песокот и водата најмногу ужива, кој друг ако не едноиполгодишното ...
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Ѓорѓи Шемов се натпреваруваше со научен труд од областа на заштитата на животната средина...
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
Голема радост за враќањето на „Дед Кен Денс“
Со новиот албум „Анастасис“, австралиското култно дуо Лиса Жерар и Брендон Пери, уште еднаш ја докажа својата креативна ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |