Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Култура

Концерт на џез-пијанистот Алјоша Симјановски

„Џезот како методологија-формата како глагол“ е суштината на концертот на пијанистот Алјоша Симјановски, како што тој самиот го опишува, а кој ќе се одржи вечерва во хотелот „Аполонија“ во Гевгелија. На програмата ќе бидат изведени македонски џез-балади како: „Мост ми ѕидале девет мајстори“, „Три години се љубевме“, „Трба трби гевгелиско“, „Болен лежи млад Стојан“... Според Симјановски, изборот за ваква програма е обид да се продре под совршените форми на преубавите македонски песни во потрага по нивниот внатрешен интезитет и скриена емоционалност.

Пред почетокот на концертот ќе биде прикажано и неговото кусо филмско остварување „Мојата љубов Чарли Паркер“. Пијанистот, композиторот и филмскиот и телевизиски режисер Алјоша Симјановски, досега има издадено неколку џез-албуми, познат е и по неговите мултимедијални перформанси, а настапувал, освен во Македонија, и во Њујорк, Токио, Монтре, Мелбурн... (К.Р.)


Статијата е прочитана 32 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Слики со Александар Македонски од колекцијата на Гуштеров
Надреалната комедија „Апсурдистан“ вечерва на „Синедејс“
Македонската кинематографија во колапс
„Вејка на ветрот“ во трилер-варијанта
Промоција на план за управување со Кокино
Мултимедијален хепенинг за Кочо Рацин
НУБ ќе отвори руска читалница
Јубилеј на Втората македонска бригада