Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Составот на МБИ 10 останува ист

Компаниите од водечкиот индекс на Македонска берза МБИ 10 остануваат непроменети и во наредните шест месеци. Вака одлучи Комисијата за берзански индекс по извршената редовна ревизија на индексите МБИ 10 и на МБИД. Инаку, индексот МБИ 10 го сочинуваат обичните акции издадени од: Комерцијална банка, "Гранит", "Алкалоид", "Макстил", Стопанска банка - Битола, "Макпетрол", "Топлификација", "Бетон", Охридска банка и ЗК "Пелагонија" - Битола. На вчерашното тргување овој индекс повторно падна за 1,31 отсто, со што заврши на 2.314,05 индексни поени. Прометот и натаму останува низок. Вчера беа истргувани акции во вредност од 18,2 милиони денари. (С.М.)


Статијата е прочитана 102 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Следната 2009 ќе биде тешка година
Огромен буџет за „лов“ на странски инвеститори
Реконструкцијата на мостовите продолжува во мај
Телекомуникациите засега отпорни на кризата
„Лукоил“ ги намалува инвестициите
Хрватска со 650 млн. евра за патишта
Се предлага одложување на бруто-платите
Нови банкомати на ТТК банка
Производителите на делови пред банкрот
Обама избра нобеловец по физика
Хрватскиот Собор го усвои буџетот за 2009
Ирската влада ќе им помага на шест банки