Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Економија
16.10.2012, 16:54

Од одгледување овци добро се живее

Вангелина Пармачки од беровско Будинарци е една од ретките жени која успешно се занимава со сточарство

Сања НаумовскаДенот да биде подолг и од 24 часа, понекогаш нема да и' биде доволен на Вангелина Пармачки да ги заврши сите обврски. Оваа млада мајка на три деца е една од ретките жени во нашата земја која успешно се занимава со сточарство. Грижата за над 200 овци, но и секојдневните домашни обврски, вели таа, не и' паѓаат тешко, бидејќи сака да работи. Во нејзиното село Будинарци, Беровско, вели нема друг извор на егзистенција.

Дека одгледувањето овци ќе и' биде начин на кој ќе го прехранува своето семејство одлучила кога била многу млада, пред петнаесетина години. И во детството, пред да се омажи, се занимавала со сточарство. Денес има своја фирма, зема субвенции од кои инвестирала во трактори и во друга механизација, а работи и на нивите на кои произведува храна за стоката. Сепак, вели, има уште многу нешто да научи и за да го зајакне својот бизнис. Неодамна го регистрирала своето производство како органско, а извезува и органски одгледани јагниња. Не се жали, иако за нив добива иста цена како и за конвенционално одгледаните. Објаснува дека во Малешевијата има многу работа со земјоделците и со сточарите, кои се неорганизирани и не успеваат самите да се снајдат.

„Напорно е, но сме одлучиле да обезбедуваме егзистенција на овој начин. Од одгледувањето овци добро се живее, иако е тешко и да бидеш сточар и сам да ги следиш новитетите во својот бизнис, сам да обезбедуваш пласман за својот производ“, вели Пармачки. Малешевијата е пасивен крај, смета таа. Нема ниту регистрирано земјоделско здружение ниту, пак, некој што би ги советувал и подучувал земјоделците и сточарите.

Субвенциите се дополнителен поттик да се развива бизнисот. Семејството Пармачки, освен што одгледува овци, продава млеко и произведува органско сирење и урда. За сето производство пласманот го наоѓаат сами и многу често зависат од понудената цена. „Сепак, најважната работа за секој сточар во Македонија е да не биде зависен од купување скапа сточна храна“, вели Вангелина Пармачки.

„Моето семејство има осум декари земјиште на кое одгледуваме компири и ливади со луцерка од каде што ја обезбедуваме речиси сета храна за стоката. Нивите се ѓубрат со арско ѓубре. Домашното производство ни овозможува контрола на квалитетот поради што имавме можност и производството да го сертифицираме како органско“, вели Вангелина.

Во нејзиното шестчлено семејство секој си има своја работа, а ретко некој има слободно време. Сепак, вели Вангелина, во последно време таа и сопругот Миле им оставаат повеќе време на осмоодделенецот Јованче и седмоодделенката Марија за учење и дружење, а помалку работни обврски.

А во текот на еден ден работата околу овците е напорна и бара многу време и енергија. Секојдневното молзење кое понекогаш треба да се направи и двапати дневно се' уште го прават рачно. Потоа се прави млекото, па се изнесуваат овците на паша. Попладне повторно се молзат, па се прави сирење. Во меѓувреме, за Вангелина остануваат домашните обврски околу семејството. „Кај нас сите работат, но во сточарството е неопходно да има поделба на машка и женска работа. Со свекрвата Велика почесто сме ангажирани околу молзењето и правењето сирење, бидејќи не можеме да работиме тешка машка работа како што се косење и балирање сено“, објаснува таа.

Во секојдневните обврски им помага и најмалиот Ангел, иако Вангелина вели дека децата секогаш сакаат повеќе да играат и да се дружат.

„Се обидувам секоја вечер да им посветам малку внимание на децата, да се видам со нив и да поразговарам, иако многу често работата ни трае и до полноќ“, раскажува Пармачки.

И за 18.000 денари плата ретко некој сака да биде овчар


„Да можам да најдам овчари, нема да чувам само 200 овци. Ќе имам 400, или повеќе. Сепак, иако платата е многу пристојна и се движи од 15.000 до 18.000 денари, никој не се нафаќа да ја работи оваа работа“, се жали Вангелина. Таа објаснува дека како и секоја друга работа, и овчарството си има свои одговорности, но не е толку напорно за овчарите да се откажуваат по една или две недели. Многу често, раскажува таа, морале самите да ги водат овците, бидејќи овчарите едноставно ја напуштале работата и си заминувале.

 


Статијата е прочитана 2171 пати.

Испрати коментарНие и светот - Европски ќе живееме во 2040 година
СДСМ против отпуштање без предупредување
Германски компании сакаат да градат мали хидроцентрали
Владата зајми 45 милиони евра, банките послабо кредитираат
Месец на штедење со „Медо Штедо“
Светски ден на храната
Клуч на врата за уште една брокерска куќа
Долгот во Тутунски комбинат државата го претвори во акцииАјван Доктор®, 17.10.2012 08:05:46
Прашајте го пастиwот!Тој најдобро знае к��ко се живее од одгледување овци! :0))
srebre, 17.10.2012 10:34:12
komentarot na ajvan doktor e kometar na godinata.
Blagojche, 17.10.2012 11:22:22
Ubavo od zzenata ssto si raboti, ama ne ja razbiram deka so 18.000 denari denes vo Makedonija ubavo se zzivee. Vo Makedonija samo so 68.000 denari mesecno mozzes fino da si zivees vo tekot na mesecot. Znaat politiccarite, nie narodov sme si nivnite ovcciccki, neli?
eeeeeej, 17.10.2012 12:28:01
.....do kade stigna rabotava? Dodeka ima vakvi lugje pastilot kje vladee...... neka kaze kade bila na odmor gospogjava......koga posleden pat bila na pedikir....na kafe so prijatelki......eeej moj napaten makedonski narod!
ovcar, 17.10.2012 14:50:56
EE PRIJATELI AKO SITE ZENI ODAT PO ODMORI PO FRIZERI PEDIKIRI MANIKIRI.....NEMOZAT SITE A NAJMALKU SELSKATA DOMAKINKA A TI PRIJATELE KOLKUPATI SI BIL PO ODMORI NEE TOA MERILO NA BOGATSTVOTO A TOA STO SE ZIVEE SO 18.000 E TOCNO A AKO SAKAS DA ZIVEES RASKOSNO TI TREBAAT 68.000 A MOZEBI I TIE KETISE MALKU .SELO VESELO NAPRED GOSPOGJO TI POZELUVAM USPEH VO PONATAMOSNIOT TEK VO ZIVOTOT VIESTE EDNA DOBRA RABOTNA MAKEDONSKA FAMILIJA.
pisuvac, 17.10.2012 22:22:55
Dobro go procita li nekoj tekstov ili onaka si komentirate samo? Mora li se da se svede na politika? Ne procitavte nikakva poraka od tekstov, pa ne vi ostana nisto drugo osven pastirot i politikata da gi spomnete?
zagrizen, 18.10.2012 08:01:30
Blagojche, moze Gospogjata da zivee i so 18.000, ta ne plaka parno...........

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават
 


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 8°C

Сабота
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (29)
Јованка се обидува да го дискредитира Тито. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Во пет вечери, од 19 до 23 октомври, со полноќна програма, на Џез-фестивалот гостуваат значајни имиња од САД, Јужна Амер...
Глупоста и глупирањето станаа ценета форма на живеење
Инаетот ми е голем и нема лесно да им го отстапам местото на медиокритетите“, вели Кокан Димушевски, композитор, клавија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |