Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Спорт

Ракометарките 10., ракометарите 12. во Европа

Женската репрезентација на Македонија во ракомет на плажа го освои десеттото место, а машката заврши две позиции подолу на 7. Европско првенство што се одржа од 4 до 9 јули во хрватскиот град Умаг. Во конкуренција на 14 селекции, дамите забележаа четири победи и пет порази, а мажите на турнирот со 15 тима остварија само една победа (над Швајцарија) во десет меча.

Домаќинот Хрватска ги освои шампионските титули во обете конкуренции. Во финалето на машкиот турнир „коцкестите“ ја совладаа Русија со 2:0 (20:16, 19:18), а бронзениот медал го освои Шпанија со победата во малото финале над Украина од 2:1 (24:22, 16:22, 8:6). Хрватките во мечот за златото беа подобри од Данска со 2:1 (20:12, 20:22, 7:4), а бронзата ја собраа Италијанките со победата над Норвешка од 2:1 (20:27, 23:10, 7:6). (Р.Д.)


#
Статијата е прочитана 438 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Стартува проектот Литванија
Квартет пред целта во трката за селектор
Фред го спаси Бразил од пораз против Парагвај
Алонсо најдобар во Силверстоун
Осим зборувал со Тадиќ за Балканска лига
Протест на „Ајдуци“ за посилна Беласица
Болт лесно во Париз, Гетлин прв во Мадрид
Ѓоковиќ поразен во првиот меч по Вимблдон
Хусховд не ја дава жолтата маичка
Тетекс, конечно, на тренинг

"""