Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Политика
09.03.2012, 18:06

СДСМ во пет до 12, ВМРО-ДПМНЕ во 12 и пет

Партиите се растрчаа низ градовите на тригодишнината од локалните избори. Едните малку подранија, другите малку задоцнија...

Билјана АнгеловскаОпозицијата во пет до 12, власта во 12 и пет. Двете најголеми партии во државата вчера повторно ги вкрстија копјата одржувајќи серија истовремени прес-конференции во повеќето општини. Сепак, како и досега, не успеаја да се сретнат, бидејќи едните поранија, а другите задоцнија.

Опозицискиот СДСМ им се обрати на граѓаните во пет минути пред 12 часот сакајќи симболично да ја означи последната година пред локалните избори и да порача дека е краен момент да се стори нешто за „спас на македонските општини од неодговорните политики и функционери на ВМРО-ДПМНЕ“. Според опозиционерите, заштитен знак на секој град во Македонија стана безидејноста, корупцијата, лажните ветувања и самобендисаноста на вмровските функционери, поради што денеска, три години подоцна градовите се соочуваат со комунални проблеми, недостиг од училишта и градинки, сиромаштија. СДСМ им нуди на граѓаните, како што рекоа, алтернатива на погрешните политики на градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ, односно решавање на сите горливи проблеми на граѓаните.

„Апсолутно сме свесни дека природата на демократијата се различните мислења и натпреварот на ставовите“, вратија од владејачката партија потенцирајќи дека ВМРО-ДПМНЕ верува дека принципите на посветеност и отчетност во работењето се стандардите кои треба да ја водат секоја личност. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Спасеновски, рече дека работата на нивните градоначалници се сведува на остварување на целите за создавање подобри услови за живот на секој граѓанин. „СДСМ треба да сфати дека граѓаните не даваат поддршка на политика која се базира на критика на работата на другите“, му одговори Спасеноски на Георгиев.

Според СДСМ, за седум години од владеењето на Владимир Талески, Битола од втор економски и универзитетски град стана последно место за бизнис и високо образование, дека општинскиот имот се раскрчмува на сомнителни тендери, а непотизмот и партиските вработувања станаа практика. СДСМ го прашаа првиот човек на Ресен, Михаил Волкановски, каде е ветениот откупно-дистрибутивен центар, зошто граѓаните немаат вода среде зима, зошто нема пари за превоз на учениците. Од градоначалникот на Гевгелија, пак, побараа одговорност поради загрозената безбедност во градот, во кој, како што велат од СДСМ, владее корупција, криминал и рекетирање на фирмите. Сметаа дека Свети Николе живее во малограѓанско сивило, без инвестиции и шанси за развој. „Станавме бугарска општина, речиси нема фамилија без бугарски пасош. Не бевме печалбари, а сега сите заминуваат благодарение на политиката на ВМРО-ДПМНЕ. Лесно е да нашминкаш неколку згради и да закрпиш дупки на улица, но народот сака пари, живејачка“, беше речено на прес-конференцијата на СДСМ во Свети Николе.

„Вевчани ја живее одмаздата на лошите ученици, а вевчанското образование повторува 6 години, иако 180 години беше наша гордост“, рекоа вевчанските социјалдемократи и потенцираа дека поради нарушените меѓучовечки односи, големиот број партиски вработувања, големиот долг, Општината „турбо ита во рикверц“.

„Зад работата на градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ стојат видливи и мерливи дела“, рекоа во ВМРО-ДПМНЕ набројувајќи што се' е изградено во текот на овие три години: изградени и реконструирани вкупно 610 улици низ цела држава, поправени 100-ина училишта, изградени над 100 километри пешачки патеки, 230 километри канализациска мрежа...


Статијата е прочитана 1027 пати.

Испрати коментарПарите на скопјани потрошени за плажи и бродови
Никој не знае колку гласачи има во Македонија !
Трудољубивоста врска меѓу Македонија и Малези��а
Извештајот за „кингерот“ стаса кај Шврговски
Иницијативата за Чаир поднесена до Уставен суд
Интервју - Се плашам дека ќе и' го свртите грбот на ЕУ
ОБСЕ ги осуди инцидентите во Скопје
Тепачките продолжуваат, 30 лица повикани во полиција
Институциите да ја вратат безбедноста на улиците
Загубарите потонаа во долгови додека Владата трага по решениеТрпе, 10.03.2012 12:33:16
Никаде во светот со лага Ага не се бидува а кај нас се е можно.Актуелната власт кроткиот македонски народ низ река жеден го поминува.Толкави се нивните способности со лажни дипломи од високо образование.Во светот подобро се заштитени домашните миленици од нашиот обичен народ.Голема среќа што градоначалниците се китат со ненаменското трошење на буџетските пари со власта, која има многу јака перална на пари.
bezanec, 10.03.2012 20:43:22
За просперитет на државата,власта оди во развиените земи,каде има се помалку криминал лаги и др.. Посетете ка Шведска,финска Швајцари,но таму со криминални бизнисмени не прават бизнис.Лагите на оваа влада можат да се пласират уште само во африка и дел од азија а најдобро би било во колумбија каде владее криминалот и дрогата.
george mitev, 10.03.2012 21:37:26
e sega gi gledamslikita na tv on bbc worl nwes daka e evropa da pogledne sko sirija pravi na nijniot narod pa da vide sho e pravila grcija na makedonskiot narod kade evropada gi vide grcija sho napravila i den deneska go prave kade e evropa kade se krija i den deneska se krije kukavicki se krija po zadi pravdata i humen rajts mojta familija oad kukush deka e evropa da vide grcija sela evropa da ise poloni za tie zlostorva sho gi napravi na makedonija od 1912.god i denes eropa se crie sad grcija stram za evropa.oshte gi desriminira na mesto daim se poklone tie nese hristijane.
Istocna Makedonija, 11.03.2012 11:34:57
I ednite i drugite mnogu ja ljubat vlasta i navreme, ili zadocneto se spremni na se da se dokopaat i da ja imaat sto podolgo.Vo istocniot del na Makedonija ,,gradskite tatkovci,,kako da s po isti terk i klise!Ze ,i samo za sebe,vetuvanjava se vetuvanja i zavrsi im rabota na svoite.Vo Prilep vikaat,,sga mu e maj- kata,,!.A,nie kutrite so vakov izbor za glasanje,uste i uporno cekame da se pojavat doblesni,kvalitetni, sposobni,kreativni,karakterni.Pusta nadez!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Претежно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 12°C, Мин: 1°C

Петок
Сончево
Макс: 16°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |