Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
11.10.2012, 15:31
Атина во декември ќе ги отвори картитеГрчката влада го чека одговорот од македонска страна на меморандумот што беше испратен. Атина тврди дека за него добиле меѓународна поддршка

Атина - Грција е претпазлива околу отварање на картите за извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија кон ЕУ. Од грчкото Министерство за надворешни работи се на ставот дека конечната одлука за европската перспектива на Македонија ќе ја донесе Советот на состанокот во декември, каде ќе ја претстават и својата за нивното гледање како Македонија напредува кон ЕУ. Атина инсистира дека во последните три години Советот има јасна и цврста позиција што се однесува до спорот за името и македонската влада требало да ги почитува овие одлуки и ставови на Советот. Грција апелира македонската влада да работи на подбрување на работите за кои ни забележува ЕК, а смета дека „уцената“ дека нема да се прифати извештај во кој нема „македонски“ не и' доликувало на кандидат-држава.

Грчкиот весник „То Вима“ пишува дека пред објавувањето на извештајот со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе се сретнала грчката еврокомесарка за поморски прашања, Марија Даманаки. „Филе, според нашите информации, изразил сериозни реакции на барањето на Даманаки да не се побара одредување на датум за отпочнување на преговори“, пишува „То Вима“, посочувајќи дека Филе останал на ставот презентиран во Грција дека отпочнувањето преговори ќе го олесни преговарачкиот процес за името.

Во овој момент со сигурност може да се каже дека Грција притиска да се добие одговор на нејзината иницијатива односно меморандумот за соработка, за кој од македонската влада се' уште немаат добиено одговор. Како што потенцираше потпаролот на грчкото министерство за надворешни работи, Григорис Делавекурас на брифинот со новинарите, од сите меѓународни партнери и соговорници кои се известени за овој меморандум имаат добиено позитивна оценка за ова иницијатива и ја оценуваат како позитивен чекор со кој Грција се обидува да претстави излез од беизлезната ситуација во која се наоѓа спорот за името. (М.П.)

Статијата е прочитана 1947 пати.

Испрати коментарНевладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Бегот Приштина се исправи пред „Мавровка“
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Подобар проток на информации за земјоделците
Минималната плата да биде 15.000 денари
ОКТА донира по повод Светскиот ден за борба против гладта
Девојка од Босна заточеничка во Скопје
Транспорт и врски се сели во старото МНР
Охрид со идеја за рециклирање на отпадот
Од струен удар загина работник на ЕВН
Ромни го обвини Обама за „мекост“ кон Кина
Британски маринци обвинети за убиство во Авганистан
Кинескиот извоз во септември поголем за речиси 10 отсто
Се судрија американска нуклеарна подморница и носач на ракети
Промовирана текстилна лабораторија на Технолошкиот факултет
Попоски од Оланд побарал поддршка за датум за преговори
Од четврток директни летови од Скопје за Дубаи
Производителите на јаболка задоволни од откупот и пласманот
Попоски на 14. Самит на Франкофонијата во Киншаса
Ристовски - ЕК констатира напредок во областите труд и социјала
Истрелани куршуми во штабот на Обама во Денвер
Во Скопје поставен споменик на Хасан Приштина
Одбраната на „Телеком“ ја спори надлежноста на американските судови
Бесими - Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се реши
Со нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Ставрески - СБ ќе ја поддржи Македонија со 250 милиони евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања
Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоден поради паркинг
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Путин се налути - не оди во Анкара
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САД
Европската комисија најави нова индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмногу гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани науката
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Ја ранил љубовницата, го убил соперникот
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичка тројка
(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјата
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од „Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги притиска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до СамарасSaso, 11.10.2012 16:36:31
Bravo so uste edna ucena kraj na Grcka blokada???Kraj ke bide samo ako ne priznaat kako Makedonska nacija so svoja kultura i pismo. A neka dodavaat pridavki na imeto ne e problem.Evropa ja pokazuva samo svojata fasisticka priroda koja ne e mnogu razlicna od Grckata.Neka se vika drzavata Severna Makedonija za sevkupna upotreba no vo nea ziveat kako nacii Makedonci Albanci Srbi itn no site drzavjani na Severna Makedonija. I toa zavereno i vo Grckiot ustav ednas za sekogas. Drzavjanstvo na severna Makedonija a vo grafata nacionalnost Makedonec.
pile, 11.10.2012 20:25:22
t.n.memorandum za sorabotka koj dopis e samo deklarativen so gruba ednostrana prerabotka na VS vo predvecerieto na objavuvanje na Izvestajot za napredokot na R.Makedonija od EK, a daleku od realnata najavuvana mozjnost so izjavite od Premierot Samaras za resavanje na sporot so zdraviot razum i megjunarodnoto pravo, so moznost za razdvizjuvanje na procesot.Adresata na memorandumot ne e samo do Premierot na R.Makedonija, tuku i do specijalniot pratenik pri OON G-din Metju Nimic ili do Generalniot sekretar na OON, a posebno do potpisnicite-vizioneri na VS od 1995 godina.Prevzemenata obvrska od strana na dvete zemji za pocituvanje na odredbite od VS od 1995 godina ne se isklucuva so dostava na kvazi dokumenti za razbiranje a celta za nadminuvanje na sporot ne se postignuva so vklucuvanje na podrzjuvaci, tuku se pokazja kako steten po primerot posle Bukurest 2008 godina i padot na Sarkozi vo prijatelska Francija.P.S.Dali memorandumot znaci deka e pronajden verodostoen sogovornik za razgovor

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (25)
Сомневање во лојалноста на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |