Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Спорт

Ѓоковиќ поразен во првиот меч по Вимблдон

Првиот настап на Новак Ѓоковиќ по освојувањето на вимблдонската круна заврши со разочарување кога тој и ненад Зимоњиќ не успеаја да и' го донесат победничкиот поен на бранителот на трофејот Србија во четврт-финалниот натпревар во Шведска. Шест дена откако го покори клубот „Ол Ингланд“, новиот светски рекет број еден можеше да ја круниса победата на Србија, откако неговите колеги Виктор Троицки и Јанко Типсаревиќ ги добија и двата сингла во воведниот натпреварувачки ден. Меѓутоа, Ѓоковиќ, кој не играше во петокот поради проблеми со коленото, во двојки со Зимоњиќ изгубија со 6-4, 7-6, 7-5 од Симон Аспелин и од Роберт Линдстед во Халмстад.

„Неверојатно. Ова е еден од оние мечеви за кои сонувате да ги добиете. Се сретнавме со еден од најдобрите светски играчи во двојки и со најдобриот тенисер во сингл, па би рекол дека ова е нашиот најдобар меч“, изјави Линдстед.

Франција во Штутгарт си го обезбеди пласманот во полуфиналето, откако Мишел Лодра и Жо-Вилфред Цонга ги победија Кристофер Кас и Филип Печнер со 7-6, 6-4, 6-4 за недостижно водство од 3:0 за деветкратниот освојувач на Дејвис купот.

Аргентина надмоќно влезе меѓу четирите најдобри нации со максимална победа над Казахстан во мечот на двете земји што никогаш не го освоиле ова натпреварување.


#
Статијата е прочитана 1397 пати.

Испрати коментар

Од: Istocna Makedonija
Датум: 11.07.2011 08:24:16
Vo dubl,Gokovik porazen!Ne e senzacija,koga retko igra vo dubl.Senzacija e ako izgubi,vo momentot ubedlivo najdobriot svetski igrac vo singl i toa protiv sekoj teni- ser,osven Nadal,Federer,Marej...

Најди! во Утрински
Спорт
Стартува проектот Литванија
Квартет пред целта во трката за селектор
Фред го спаси Бразил од пораз против Парагвај
Алонсо најдобар во Силверстоун
Осим зборувал со Тадиќ за Балканска лига
Протест на „Ајдуци“ за посилна Беласица
Болт лесно во Париз, Гетлин прв во Мадрид
Ракометарките 10., ракометарите 12. во Европа
Хусховд не ја дава жолтата маичка
Тетекс, конечно, на тренинг

"""