Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Мислења

Мизерни медиуми

Ивор Мицковски

Доживуваме една таблоизација на медиумите, се' повеќе гледаме треш-телевизија, а се' помалку слушаме за важните нешта

Денот кога се затвора еден весник секогаш е лош ден за новинарството, па макар станувало збор и за недостоен весник каков што беше „Њуз оф д’ворлд“.

Но, во овој случај затворањето на еден весник не е некаква импозиција, не е политичко наметнување или владина хајка. Што друго му остануваше на Руперт Мардок во ситуација кога јавноста се' пожестоко реагираше на скандалот со прислушување? Што да се прави со неделник од кој се повлекоа рекламите на големите компании, кои секој викенд носеа во касата неверојатни 660 илјади фунти или 40 милиони евра на годишно ниво? Конечно, каква друга опција постои за еден медиумски могул кој мора да го спаси угледот на својата империја и кој се' уште се надева дека ќе стане мнозински сопственик на британската сателитска телевизија? Мардок имаше еден единствен избор, а тоа е да се фрли едно расипано јаболко за да се спаси остатокот од гајбата.

Во вакви ситуации с�� покажува дека историјата и традицијата малку значат. Најстариот весник од легендарната лондонска „Флит стрит“ уште од 1 октомври 1843 година е златната кокошка за секој свој издавач. Кон крајот на 19 век, весникот се пробива со изнесување детални распити купени од корумпирани полицајци, преку извештаи за полициските упади во борделите, испрашувања проститутки и информации за најкрволочните убиства.

Каков тип весник бил на почетоците „Њуз оф д’ворлд“ говори и една интересна анегдота. Лорд Ридел, кој на времето бил издавач на весникот, бил сериозно разочаран зашто неговиот пријател Фредерик Гринвуд, инаку уредник на весникот „Пал Мал газета“, не го чита неговиот весник, па затоа му испратил еден примерок. Кога бил запрашан што мисли за весникот, Гринвуд одговорил: „Почнав да го разгледувам и веднаш го фрлив во ѓубрето. Потоа помислив дека можеби мојот готвач ќе го пронајде и ќе го прочита, па решив да го запалам“.

Малку нешто е променето во весникот до денешен ден. Ако до вчера знаевме кој е Руперт Мардок, денес дознаваме што правеле неговите раководители за да дојдат до информации. Како црвенокосата уредничка Ребека Брукс Вејд, бескрупулозна и насилна во своите работни методи до степен да најми хакери кои влегле во мобилниот на исчезнато девојче и кои избришале неколку пораки, создавајќи лажни илузии во семејството дека малечката е се' уште жива. Или советникот на посрамениот Дејвид Камерон, Енди Коулсон, кој за истражителите се појави како еден од новинарите што поткупувал полицајци.

Затоа велам каква друга опција имал Руперт Мардок? Зад затворањето на овој весник сигурно не треба да бараме некаква засраменост на сопствениците или нова потрага по етика во новинарството. Едноставно, се прави обид да се спаси поголемиот дел од бизнисот, за кој немам ни најмали сомнежи дека ќе продолжи како и во минатото.

Овој скандал целосно го урна кредибилитетот на британскиот печат. Во помала мера, ова е и првиот поголем скандал за десничарската влада на Камерон, кој имал пријателски односи со истакнати личности од „Њуз оф д’ворлд“. Самостојното регулирање на работата на британските медиуми, што беше должност на посебна Комисија, целосно потфрли и денес е јасно дека на Британија и' се потребни нови норми што би инспирирале нови методологии во новинарството.

Е сега, никој не може да го оспори правото на Даунинг стрит да направи целосен скрининг за тоа како работат медиумите, весниците и телевизиите во Британија. Тоа што сакам да го оспорам е релативизацијата што почна да се појавува кај нас и која деновиве ќе се искористи за оправдување на владиното затворање критички настроените медиуми.

Кога чув за скандалот, моја прва мисла беше дека тој медиум веднаш ќе биде затворен. Втората мисла беше колку време ќе им биде потребно на владините спин-мајстори да го искористат овој случај за внатрешно политички цели? Не требаше да чекам долго. Веќе следниот ден владиниот мегафон „Курир“ излезе со текст каде што меѓу повеќето идиотски заклучоци еден особено доминираше.

Демек, ете и во западниот свет се затворале медиуми и тоа оние што плаќале регуларно данок, па ниту ОБСЕ, а ниту која било друга организација не се осудила да се побуни. Тука станувало збор за светска сила, па затоа никој не се осудувал да осуди некого. Во Англија никој не ја обвинувал државата, а и во овој случај новинари ќе останеле без работа, но за разлика од кај нас, овие си ја признавале вината и никого не обвинуваат. Така коментираше „Курир“.

Тоа што ќе следува во наредните денови треба да биде во духот на пораката која деновиве ја испрати и Зоран Димитровски. Медиумите треба да се затвораат од страна на политиката, затоа што тие и биле создадени од политиката. Но, проблемот кај нас не е само мешањето на политиката со медиумите, туку далеку е поопасен фактот што политиката на актуелната власт е таа што ги контролира и ги затвора медиумите. Критичките медиуми во Македонија згаснуваат и поради фаворизирањето на провладините медиуми, поради врските со послушната бизнис-заедница, поради испреплетените односи со послушните сопственици или директори на медиуми.

Еве, јас ќе си дозволам една паралела помеѓу новинарите од „Њуз оф д’ворлд“ и нашите новинари и медиуми што работат за власта. Кај нас проблемот не е во тоа дека медиумите си дозволуваат да навлезат во приватноста на граѓаните и дека се служат со нелегални средства за да дојдат до информации. Кај нас постои нелегитимност во новинарството, што не значи правна одговорност, но претпоставува морална.

Нашите медиуми и новинари патат од друга болест. Тие се потчинети и се врзани со власта и со владините бизнис-партнери врз мизерни принципи. Токму затоа во нашето новинарство треба да разликуваме помеѓу незаконското однесување и мизерните постапки што не се незаконски. Кај нашите новинари што потпишале договор со ѓаволот царува автоцензурата, тивкото поддржување, гласното манипулирање и извртување на информациите, ванитозноста дека се потхранувани со информации, дека се блиски или се заштитени од власта.

Затоа велам, нашите медиуми не влегуваат во нашата приватност за да дојдат до информации, што е законски казниво. Тие прават едно друго зло, влегуваат во нашата приватност и секојдневно ни сервираат искривена реалност, стереотипи, релативизации, нешто што е морално ниско и тажно. Тие станаа главен инструмент на власта за вршење терор врз главите на луѓето. Пак ќе повторам, настрана законитоста или не, нема поголем криминал што можат да го направат власта и медиумите од вршењето постојан терор врз здравиот разум, од изложувањето на сопствениот народ на постојана пропаганда.

И погледнете, пропагандата, нашето културно уназадување, нашата изолираност и бесперспективност каде не' доведоа. Како што повеќе немаме реална култура и напредок, така повеќе немаме ниту медиуми што би биле носители на здравата свест. Доживуваме една таблоизација на медиумите, се' повеќе гледаме треш-телевизија, а се помалку слушаме за важните нешта. Озборувањето, стереотипите, медиумските расправии, полициските извештаи, пропагандата за создавање привиден консензус, тоа е она што доминира во нашите медиуми.

Колку стануваме посиромашни и помизерни, толку повеќе живееме една госипократија, потхранета од спин-докторите на власта. Во таа квазидемократска манипулација се обидуваме да најдеме некакво бегство од реалноста, но бегство нема. Нашиот живот е леб и игри. Но, како што лебот што ни следува се' повеќе се намалува, така растат игрите. Нашите медиуми наместо да зборуваат за лебот што го нема, станаа рекламни плакати за игрите на власта.


#
Статијата е прочитана 2040 пати.

Испрати коментар

Од: Hari
Датум: 11.07.2011 00:09:44
Odlicen tekst, od pocetok do krajot. Zalno e sto Gebels voskresna po 80 godini. Izlozeni sme na ponizuvanje iako najgolem del od narodot se gnasi od propagandnata masinerija na Vlasta
Од: македонец
Датум: 11.07.2011 00:51:52
Ајде бе... ��ие сте ангелчиња а? Не пишувате тралалајки и други глупости, и некои новинари не се занимаваат со рекет во стилот „ако не биде по мое ќе ви фингирам некоја афера“? Дај дечко не се правете нешто што не сте... Расипани јајца има и надвор, но има и кај нас... поздрав...
Од: ivo
Датум: 11.07.2011 02:22:41
Jas pazarno bi rezoniral! Vo Makedonija , spored izleznosta na gragjanite ima 500,600.000 clenovi na partii i uste tolku "simpatizeri" koi mnogu gi interesira politikata ! Tolku i glasaa, okolu 1.2 milion izbiraci. Kolku dneven tiraz, imaat site dnevni vesnici vo Makedonija? Verojatno , ni 250.000 ! Zaklucokot e deka vo partiite i simpatizerite , sekoj peti e pismen i cita vesnici ! Drugite se nepismeni! Ako ne mi e soodvetna procenkata, togas moze ima i druga pricina? Mozebi sekoj deveti gragjanin vo Makedonija moze da odvoi okolu 5 evra mesecno , za da sledi pecat?! A zamislete da imaat vesnicite pazarna cena od okolu edno evro? Kolku togas bi se kupuvale dnevno vesnici? Ili zamislete da gi nema vladinite tenderi i oglasi? Suma sumarum, sepak mislam deka premnogu "nepismena siromastija" ima vo drzavata! Ako ima nekoj podobro objasnuvanje, neka poveli, neka kaze! Moze narodot e prezafaten so rabota pa nema vreme da cita vesnici!
Од: Сергеј
Датум: 11.07.2011 02:26:51
Со големо жалење може да се констатира дека и овој весник полека но сигурно станува таблоид и се’ помалку се бави со важни прашања. Така, само во ова издание има дури две статии кои се однесуваат на тоа што пишуваат весниците пошироко во светот, а ништо не пишува за вистинските причини што кај нас згаснуваат весници! ( http://otpor.log.ph/ )
Од: девичанецот
Датум: 11.07.2011 07:57:47
Иворе! Нашите весници не се врзани само со власта. Некои 102,3 % се врзани за опозицијата. Е тоа не чини. Каде е нашето независно, истражувачко новинарство! Принципите на неговото работење се познати, но зошто нив не ги практикуваат нашите новинари! Или сепак: Полесно е да сепишува, отколку да се копа?
Од: matematicar
Датум: 11.07.2011 08:52:52
Za mene ova e povod,da kazam nesto za "Politiko"na nasa TV:Go slusav intervjuto so Stefce jakimovski,i zakljuciv deka toj,i site drugi gosti pred nego se povikani od novinarot (obrazovan inzener,taka rece)za toj ,da gi ponizuva sogleduvanjata na sogovornikot,prakticno da si go tera svoeto,a gostinot da mu bide samo izgovor.Na primer,veli zosto da ne se uvozuvaat stari koli od svetskite bunista za lugjeto "da brkaat rabota",koga ne mozat da kupat nova kola,a ne opovikale ni eden rengenolog za da go prasaat kakva e sostojbata na belite drobovi kaj lugjeto,posebno vo Skopje,posebno vo centralnoto gradsko podracje,za da slusnat deka i kaj nepusacite tie se crni od smogot,od zagadeniot vozduh.Ne povikale ni eden onkolog za da slusnat kolku e zgolemen brojot na zabolenite od rak sto e posledica za zagaden vozduh.Tokmu ova "zagadeniot vozduh" smeta eden vrven onkolog e pricina za pijava na rak kaj lugjeto.
Од: B. Betinski
Датум: 11.07.2011 08:53:42
Ne poinaku e, g Mickovski, i vo razvienite demokratii samo, mozebi, pomalku vidlivo. Nezavisni mediumi mozat da napravat samo grupa lugje koi ke se oslobodat od pritisok na vlast, partii, sopstvenici, profesionalni grupi (vprocem. legitimni) itn., sto bi bil eden herojski cin. Megjutoa, ne moze da se ocekuva od site da bitat heroi na svojata profesija koga se znae deka i javnosta ima svoi interesi vo cija osnova lezat porivi, najcesto primitivni. Osven toa, uste od vremeto na Dostoevski (1864) se znae deka covekot e sostaven od 1/20 razum i 19/20 porivi (interesi). Vo borbata megju razumot i interesot sekogas pobeduva interesot. Koj ne vodi smetka za taa prosta vistina se samozalazuva i so toa dava dokaz deka iluzijata mu e pomila od vistinata sto e, isto taka covecki, premnogu covecki.
Од: Nikola
Датум: 11.07.2011 09:08:26
Odlicen tekst, samo mal del od citatelite imaat cuvstvo za demokratija, legalnost i moral. A da ne zboruvam kokav del od naselenieto moze da razmisluva za ovie raboti. Zatoa imame vakva vlast!
Од: Buntovnik
Датум: 11.07.2011 09:27:25
Na dobar gest ne mu trebaat mnogu zborovi. Denes mozeme da citame i zboruvame za se i sesto, samo ne za raboti koj stvarno se stvarno potrebni i vazni. Svetot deneska e krpi lepi. Ke si gi presedam svojte denovi i ke si otidam ponatamu...
Од: Иворе, оди на ТВ, весниците се аут!
Датум: 11.07.2011 10:01:39
Кога читам вакви текстови се радувам што деновите на весниците се избројани.
Од: читател
Датум: 11.07.2011 10:27:02
Во услови кога научниците молчат,а некои како М.Велиновска,Томиќ,Јади бурек,Неделковски,Латас и т.н. го „обогатуваат“ народот со „знаење“ и сето тоа во прилог на политиката на владеачката партија,Македонија ќе пропаѓа се повеќе кон дното.Гостувањата на политичарите од власта само на одредени телевизии и привилегиите кои во контактите со нив ги уживаат одделни новинари,ја покажува реалната слика на нашето опшество.Но иако има некакво оправдание за некои медиуми,за однесувањето на елитатата на научната мисла,за членовите на МАНУ,нема никакво оправдување.Незамисливо е како може науката да молчи пред небулозите кои преку послушниците во медиумите ги шири власта од одбласта и на политиката и на економијата и на историјата?Како може науката да молчи,да се маргинаризираат и затвараат критичките медиуми,а само овие погоре наведените,да ги оценуваат состојбите и владеењето на партијата на власт?Ќе треба многу време да се освести вака затупениот народ.
Од: citatel
Датум: 11.07.2011 11:18:09
"ни сервираат искривена реалност" - Aftorot vo kolumnava e sampion za iskrivena realnost. Problemot negov i na Utrinski e sto ne pisuvaat za zivoto, za gradjanite, za kulturata za umetnosta. Site kolumni se na isti kalup. " vo Makedonija se e loso. Losa e drzavata, ne cini narodot, ne postojat kulturni vrednosti - a najlosa e vlasta." Se prasuvam samo od kade se hranite so tolkava negativna mentalna energija. Kako uspevate tolku golema kolicina na negativnost da da smestite vo glavata a da ne vi zasmeta vo sekojdnevniot zivot. Obicno prirodata pravi balans.
Од: Oskar
Датум: 11.07.2011 12:13:20
Vo posledno vreme sostojbata vo mediumite, kako elektronski taka i pecateni, stana ocajna. Veke na site im e jasno deka sekoj kazuva svoja vistina vo zavisnost od licnite interesi. Nema veke vistinsko novinarstvo koe ima za zadaca objektivno da ja informira javnosta. Ocit primer za ova e otvorenoto svrtuvanje na Dnevnik i Utrinski kon izvorot na parite-Vlasta. Kako dosegasen redoven citatel na ovie dva vesnika bev revoltiran poradi neinformiranosta so reklamite na vlasta koi odea po drugite mediumi, no nikako ne slagam so nacinot na koj sakaat da se steknat so ovoj izvor na pari. Vlasta trebase da se prinudi ravnopravno da gi informira site gragani na RM a ne samo citatelite i slusatelite na Vecer, MRTV i uste nekoj, bidejki site nie gi plakame ovie cesto nekorisni reklami.
Од: eden tip
Датум: 11.07.2011 13:03:06
Objektivnoto novinarstvo e nepostoecka kategorija vo nasava drzava. Site novinari (ili luge koi se narekuvaat taka) se nisto drugo osven poltroni i reketari. Zalosno ali vistinito.

Најди! во Утрински
Насловна
Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово
Алонсо најдобар во Силверстоун
Тиквешко Езеро спас од пеколните горештини
Валентина Каранфилова-Стевановска, авторка на „Воинот на коњ“
Посебна телефонска линија за пасоши за иселениците
Последен одмор во двојка
Политичари без одмор?
Слепите ќе прогледаат со високотехнолошки очила
Груевски не сака да преговара
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација
Болестите се читаат на лицето
Рамковски се изјасни за невин
Анова и Трпковски на местото на Груевски и Трајковски
Технологија и нееднаквост
Присилна наплата на радиодифузната такса
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Нов вид бактерија гонореја отпорна на антибиотици
Штип бара партнер за бањата Кежовица
Осуммина загинати во сообраќајка во Грција
Таблоидот си објави посмртница
Чаирчанец ја убил сопругата со сигнален пиштол
Карикатура
Онлајн вести

"""