Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
На прво место

Биографии на новите министри

Ваљон Сарачини -
кандидат за министер за економија (ДУИ)Роден е 1981 година. Дипломиран економист по деловна администрација на Американ колеџ во Скопје, каде што е на постдипломски студии по лидерство, претприемаштво, корпоративно управување... Доаѓа на функцијата како директор за комуникации и маркетинг на Американ колеџ.

Никола Попоски -
кандидат за министер за
надворешни работи (ВМРО-ДПМНЕ)Роден е во 1977 година во Скопје. Завршил Економски факултет на Скопскиот универзитет и бил стипендијант на француската влада на Универзитет во Ница. Магистрирал европски економски студии на Колеџ на Европа во Бриж, Белгија. Минатата година беше именуван за амбасадор на Македонија во Мисијата на ЕУ во Брисел.

Панче Кралев -
кандидат за министер за
образование и наука (ВМРО-ДПМНЕ)Роден е во 1981 година во Штип. Дипломирал економија и бизнис на Универзитет во Шефилд, магистрирал економија, финансии и менаџмент во Бристол и е на докторски студии во Европскиот центар за мир и развој. Од 2009 г. е советник за економски прашања во кабинетот на вицепремиерот за економија.


#
Статијата е прочитана 2757 пати.

Испрати коментар

Од: Dzigi bau
Датум: 18.07.2011 05:25:41
lele kolku gresi Nikolce...pa e trebal da stavi za Minister nekoj roden 1991 ...sto ke mu se ovie vo poodminati godini.....
Од: Hari
Датум: 18.07.2011 07:46:17
Nikola Poposki bidejki si go smeni svoeto prezeme Teofilovski vo Poposki i se otkaza od svoite koreni nema da ima problem da go promeni imeto, Prerodbta prodolzuva.....
Од: od doma
Датум: 18.07.2011 11:23:07
Ministri decurlija, minister detiste koj em si go promenil imeto, em ke ne vnese vo EU. Zaboravivte da kazete deka vo negovata "dolga diplomatska kariera ", uspea da go "spasi imeto makedonski" koe se izbrisa od stranicite na EU. Isto, propustivte da kazete deka odamna ja zapocna diplomatskata kariera kako shofer vo francuskata ambasada vo Skopje. Taka ne ke trebe da se macat da mu ja otvaraat vratata kogake izleguva od drzavnata kola.Vo sekoj slucaj, "mamica" ke bide pokraj nego ako zapne negde!
Од: b'lgarin
Датум: 18.07.2011 13:49:06
ne tuku zborete, majkite na protugerov i popovski prvi drugarki, pa kako sega ovoj da ne go zbrine deteto koe patem ostana na ulica

Најди! во Утрински
На прво место
Само три нови ѕвезди на владиното небо
10 точки од владината програма
Маневски ќе го унапреди Туфегџиќ
Ротации

"""