Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
31.01.2012, 17:52

На Балканот ќе се менуваат границите?

Оцена на институт од Берлин според кој Македонија, Косово и БиХ се фрагилни општества и им се закануваат конфликти

Слободанка Јовановска


На повидок е нова рунда на промена на границите на Балканот, тврди германскиот Институт за меѓународни и безбедносни прашања од Берлин, во анализата потпишана од српскиот аналитичар Душан Рељиќ. Според неа, Македонија, Косово и БиХ се фрагилни општества на кои одново им се закануваат етничко-политички конфликти, а бидејќи таквите конфликти во регионот досега завршуваа со менување на границите, нема причина евентуалната нова ревизија на границите да се случи без насилство.

Иако оваа црна прогноза за случувањата во регионот и во Македонија по се' изгледа е инспирирана и е на линија на српските барања за поделба на Косово, сепак, таа е силен аларм за нас по моменталните случувања во Струга и по распрскувањето на илузијата дека времињата на меѓунационални конфликти се далеку зад нашата држава. Според анализата, мапата, најверојатно, ќе биде сменета во триаголникот меѓу Косово, Албанија и Западна Македонија, со оглед на тоа дека големо мнозинство од Албанците кои живеат тука се за обединување во една територија, или процентуално - 81 отсто во Косово, 66 отсто од Албанците од Македонија и 63 отсто од тие во Албанија. Како што се тврди, притоа, лично американскиот амбасадор во Тирана го спречил во 2009 година Сали Бериша да ги прекине јавните залагања за обединување на Албанците, но дека третата по моќ и најбрзорастечка партија во Косово сега (Самоопределување) ја става таа цел на врвот на своите политичките барања, а Србите во северно Косово одбиваат да бидат малцинство во новата држава, што е потенцијал за нова криза.

Наспроти верувањето кај нас дека судбината на БиХ е многу понеизвесна од онаа на Македонија, во анализата се тврди токму спротивното. За р��злика од БиХ каде што, според анализата, трите ентитета зборуваат ист јазик и каде што има етнички мешани бракови, во Македонија и во Косово заедниците живеат паралелно и зборуваат сосема различно. Место да се поврзуваат економски двете заедници, областите со албанско население во Македонија се вртат кон Албанија за да создадат економски, културно и етнички хомоген простор, а во прилог на заедништвото во Македонија не оди ни демографскиот тренд. Како резултат, стои во анализата, поделбата на Косово може да предизвика засилување на албанскиот сепаратизам во Македонија, а идејата дека поделбата по етничка линија може да донесе подобра перспектива отколку постојаното натегање со албанската заедница може да најде приврзаници и меѓу Македонците во земјата. „Националконзервативниот премиер Никола Груевски работи упорно на создавање ’антички македонски идентитет‘ на државата, што може да го влоши растечкото отуѓување меѓу Албанците и Македонците“, стои во анализата, со оцена дека таквиот концепт не им остава можност на Албанците да се идентификуваат со неа. Како одговор, стои натаму, тие градат споменици на своите национални херои кои се копии на тие во Тирана, па ако тој јаз се зголемува и натаму, може да ја доведе до раб македонската држава. Решението што се нуди притоа е алармантно, бидејќи сугерира дека можеби е подобро да се ревидираат границите - бидејќи политичката цена за нивното одржување може да се покаже многу повисока.

„Може да се покаже дека политички ќе чини повеќе и ќе биде контрапродуктивно за Западот да продолжи да дава отпор на автохтоните движења на Западен Балкан. Може да се покаже пологично искористувањето на можностите за политички договор меѓу Албанците и Србите во Косово преку дискретна дипломатија. Политичкото менаџирање на границите сигурно ќе чини помалку животи, помалку бегалци и помало воено присуство отколку демагошкото одрекување на таа опција“, се тврди во анализата, пред се', насочена да влијае на ставот на меѓународната заедница кон Косово, иако неизбежно ќе има ефект и на гледањето на Македонија. Генерално, се заклучува дека постигнувањето долготрајна политичка стабилност во регионот ќе „мора“ да вклучи правење отстапки и делумна промена на границите во регионот.


Статијата е прочитана 8278 пати.

Испрати коментарКонтоминас посредувал за поткупот во Телеком?
Младите лидери на ВМРО-ДПМНЕ остареле, бараат нови
Вељаноски ги притисна пратениците за кодексот
Jа викаат Владата да го гаси пожарот
Напрегнато на запад - Како Струга нема друга
Одете во Струга
МВР на тапет во годишниот извештај на комисијата на Петковскиmelbourne, 01.02.2012 00:09:58
Strancite treba da ni kazat sto pravi makedonskata vlada.Vo nekolku navrati ukazav na toa deka segasnoto DPMNE prodolzuva da go pravi toa sto go pocnaa Ljubco i Dosta,a toa e podelba na Makedonia.
Ljubotan Trade Name, 01.02.2012 04:08:40
Eve, Jas Ljubotan Trade Name Sum vidovit ,bar taka mi velat Lugjeto sto gi pratat Dnevno Politickite Nastani.Uste predi triesetina godini im go Kazav Scenarioto na Jugoslavija,Srbija i Makedonija na Moite Priateli,a na nekoi i Yugo-Makedonski Politicari. Moite Pisanija i Analizi se sklopuvaat kako Tri i Dva se Pet, i taka odi so Decenii. Mnogu pati imam pisuvano i analizirano za nekoi News Medii i Veb Site,kako iza BG Politika ,Utrinski i Vecer za ;Kosovo-Srbija-Makedonija. Zarem Diagonalata , sto odi Od Ispod Kumanovo pa se do megju Struga i Ohrid se,i se povece na viduvaneto i se pojasno i poagresivno se raboti od vremeto na VMRO so soucesnici od tipot na Latas i Stoiljkovic! Skopskiot; Kic , Africki Lavovi. Larc de triomphe,Voinot Na Konj,Falangata i Glavite na VMROvcite ne go spasija Skopje da ne bide Makedoonsko Slavjansko Geto Sldisano od site strani! Pa mislam, ova nema da bide cenzurisano od Utrinski, vo Najotvoreniot Mak Open News Medija
albanec, 01.02.2012 04:40:05
proklet balkan zarem pak istite tezi preku glava ni e se, daj dosta so vakvi prognozi razmisluva li nekoj za ekonomski napredok, kulturen itn. non stop se kreirat konflikti koi samo na mal del im ide na korist ne prasale li nekogas nas obicnite albanci dali sakame takvo nesto
jimmy1, 01.02.2012 05:54:14
Ne se slozuvam so toa sto go izjavuvaat. Problemot e vo toa sto na balkanot ziveat luge vo denesno sovremene vreme i luge sto ziveat 5 vekovi nanazad ili kako nekogasnite divi pleminja. Vie pokusajte da napravite uste edna drzava na Balkanot pa sve ke trgni naopaku. Najgolemata greska e napravija Amerika (zapadot), NATO i EU sto sozdadoja muslimanska drzava na tuga teritorija. Vasite drzavi se pogolemi od balkanot, imate dovolen broj na muslimani za da imaat svoja drzava kaj vas, pa daj ako dobro toa dozvoleteim srede Germanija, Francija i Engleska neka imaat svoi drzavi. Nie sme narod a ne opitni gluvci i sve da se pravi so nas, toa i za vas nee dobro. Odime svetot da bide bez granici a vie pravite etnicki drzavi. Dali nekogas ste razmislile deka eden den i vam ke vi se vrati istoto.
pameten, 01.02.2012 06:25:51
создавање ’антички македонски идентитет‘ на државата, што може да го влоши растечкото отуѓување меѓу Албанците и Македонците. Ovo e ochiglednost, nema potreba strncite da go kazhuvat! Koga eden narod ne si ja znae i saka istorijata, a saka da si izmisli druga rezultatot mozhe da bide samo katastrofa. Vo 19 vek Bugarite, Grcite i Turcite narekuvale svoite od Makedonija MakednoCI, MakedonOS i t.n. Ideata za avtonomna, potoa nezaviosna Makedonija na site etnikumi propadnala. Po 1991 propadna Jugoslovenskata fantazija deka koga se zalalele vo 7 vek Slovenite stanale Makedonci (iako togash ovie prostori ne se narekuvala so ovo ime). Ljubcho i Dosta posakaa narodot da se soochi so vistinskata istorija, no antichkata drogata na Grujo izgledashe poslatka. Za zhal Struga e logichniot rezultat.
bb, 01.02.2012 09:01:22
scenarioto na golemite sili se ostvaruva,bidejki tie slabeat im treba vakvi kako nas da ne dooslabnat irazorat za potoa da si najdat pazar za plasiranje na somnitelnata roba.ni ja rasturija jugoslavija a sega poedinecno ja rasturaat sekoja republika .so kriminal droga uvoz na nekakvi vehabisti ,stranska vojska cuvar na balkanot i sto uste ne .nemozejki da se spravime so se ova sto doadja odnadvor si se prepukuvame megjusebno partiski verski i slicno.Zosto im go ovozmozuvame ova? zosto sme razedineti?zosto se mrazime?za da imame konflikti?
Nikola, 01.02.2012 09:19:53
Ludje osvestete se! Eve kako gledaat od strana na makedonija! A sto ce ostane od RM, ako ova se sluci? Ce go nema Polog, HE mavrovo, He spilje, HE Globocica, Sveti Jovan Bigorski, Struga, Mavrovo! I vie sto go podrzuvate Grujo, se narekuvate patrioti?
jovan, 01.02.2012 10:02:09
Spored megunarodnite dogovori Kosovo, Bosna i Makedonija se vodat kako Srpski teritorii. Dodeka ne sredat i se dogovorat so Srbija, ovie tri drzavi ke bidat nedefinirani, koja po osnov na status(Kosovo), koja poradi ime i identitet(Nie), koja poradi teritorija(Bosna)... se se toa izgovori. Sto se odnesuva do nasata Vlada, pravi ona sto moze da go napravi i sto e vo nejzina moznost, a moznostite i kapacitetot ne i se na nekoe visoko drzavnicko nivo. Vo vakvi uslovi potrebna e Vlada so posebno iskusen i sposoben kadar koj se razbira od drzavnost. Nasite se poveke orijentirani na sopstveno bogatenje, a da ne gi spomenuvam pa i onie koj se piknale vo Vladata, a vsusnost zadacata im e rasturanje na Makedonija i stitenje tugi interesi. Kako i da e, mnogu ni e neizvesna sudbinata.
PeroTrajkov, 01.02.2012 10:04:18
Pa, normalno Dusan Reljik ja zastapuva srpskata agenda za podelba na Kosovo, pa analizata mu se dvizi vo toj pravec, za na kraj da konstatira deka toa e neizbezno - pak, se so cel site Srbi vo edna drzava?! Za da ne se seti, Bosna po negovata analiza, ne bila kriticna - iako Dodik verglase i vergla ko navien za podelba na BIH. E sega, koga ke se nadovrzat instalaciite na KOS i UDBA kaj nas, i kaj Makedoncite i kaj Albancite, togas e pojasno zosto imase zakasneta reakcija (po 14 dena) za karnot, pa palenjeto na trpezarijata na crkvata vo Labunista, (koja zaedno ja gasea muslimani i hriistijani), pa Ustavniot sud kazuva deka lustracijata e nezakonska, a Vladata lustrira po naracka i izdava potvrdi za postenite !? Pa prethodni sostancinja na Branko so Taci, pa so Rufi, a Grujo i Alji - idila?! Pa, lokalni izbori se blizat, e? E pa, makedonce...
do melbourne, 01.02.2012 10:11:00
Isto taka vo kontekst na celava rabota Ljubco se vraka na celo na negovata bugarska partija.
Slepci i bez politicki visii., 01.02.2012 10:16:26
Onie so moc na politicka vizija jasno go gledaat raspletoit na ovaj jazol i ovaa neprirodna sostojba, a slepcite i ponatamu ce si ostanat slepci.Vo sredinata na 80-te godini od minatiot vek, odreden broj ludje jasno gledaa deka togasna SFRJ ce se raspadne, no preku 90% od naselenieto bea slepi i ne mozea ni da poveruvaat vo toa. Zbignjev Bjezinski uste vo 1976 godini dal predviduvanja deka posle smrta na Tito , Jugoslavija vo rok od 8-10 godini ce se raspadne i toa krvavo. Promasil samo za 2-3 godini.E sega i ova predviduvanje ni se cini irealno, a ce se svestime otkako ce se sluci.
Mudrec, 01.02.2012 10:27:44
Lele, ajde sega da go smenime imeto i da vlezeme vo NATO koj ke ne stiti od vakvi scenarija. Koja vi e celta so vakvite tekstovi? Plasite narod? Sekoj sto ke digne raka na Makedonija, ke si go dobie. Ne e ova 2001-va.
Tina, 01.02.2012 11:10:17
Kakvi se tie aroganciji okolu granicata na Makedonija? Mer ke se povtori 1912-13 ta, okolu Makedonija? Namesto EU da pokaze zasluzna sila na stabilnosta, tie ke davat inicijativa za oste edna podelba na Makedonskata zemja, oti ne im se menuva istorijata, i ocigledno e da Evropa nesaka da prizna Makedonskata vistina na postoenje. Lagite za nih mora da se po jaki, oti samo so tie lagi , Evropa moze da se raspoznava, a i site drugi drzavi koji imat Makedonska zemja, okupirana. Cudna i zastrasuvacka politika Evropa vodi, ako dozvoluva tako nesto. A po cudno se nasite istoricari i politicari koji na sostanocite vo Evropa ne im udrat na site edna shlakanica na realnosta, da gi osramat pres cel svet. Ako treba bura da se pravi so politikata? naseto postojanje e vo prvo prasanje, a koji ne im e po kef, nek si gi soberat prtalite i neka si odat vonka od nasa sveta zemja Makedonija. Mer ke pocituvame lagi, namesto vistinska anticka makedonska istorija, i pravata na denesni naslednici,
Зевзекмен, 01.02.2012 12:01:17
тешки будалаштини.... најпрвин Албанија не е муслиманска држава, помалце и од Македонија; оваа работа е голема закана за Албанија бидејќи се заканува на мегуверските корелации во Албанија, каде сеуште има и многу атеисти, воспитани ѕа времето на Енвер Оџа
tihi, 01.02.2012 12:43:14
Da nebeshe igranjeto so antikata sigurno kje beshe idealno i site kje bevme srekjni i veseli.A nam kje ni davaa napitok od koj lesno kje zaspivame.I taka vo sladok son kje si zhiveeme, do nekoe sledno budenje.Nekoi prashanja ne zasluzhuvaat odgovor ,neli.
Pesimist, 01.02.2012 13:15:15
Onoj shto ne ubeduva vo sozivot medju albancite i makedoncite bi sakal so fakti da go potkrepi toa, bidejci za mene toa e utopija. Meshoviti brakovi nemame, prijatelstva mnogu malku, a i tie se pod somnez i na shtrek. Voopshto, ne sakame ni da se gledame, a kamoli da se pochituvame naprotiv, so izrazena zelba sme da si napakosuvame. Kolku albanci ja podrzaa kosharkashkata i rakometnata reprezentacija, a i nashite kako vozvratija. Kolku znaminja i crkvi zapalija, pa i vojna povedoja, a i povtorno ce povedat, so jasna cel. Makedonskoto zname go nema na zapad ushte od komunizmot (edino koga gori). I kade go ovde gledate sozivotot i idninata. A da, novinarot bil srbin! Abre makedonche, prodolzi da ziveesh vo iluzii so Grujo i A.Makedonski i nivnite falangi. Tie ce ja sochuvaat Makedonija. More ce ja shirat so Solun i Solunsko Pole, a ako treba i povtorno do Ind. Samo napred patrioti, se dodeka ne se probudite. A togaj Skopje verovatno ce bide izgubeno za navek.
Zagor do Nikola, 01.02.2012 13:36:15
Sekoja cest za komentarot!
NATO, 01.02.2012 14:51:31
Dokolku nasata Drzava vo Cikago nebide primena vo NATO, sigurno e deka kje ima seriozni potresi, a mozebi i realizacija na planovite sto uste Ljupco Georgievski gi promovira, a toa e podelba na Makedonija. zatoa, neophodno e da prestaneme so dosegasnite gluposti, da vlezeme vo NATO pa makar i pod BJRM ili so nekoja gerografska dodavka, se so cel da ja zacuvame Drzavata, serazbira ako e toa zelba i na aktuelnata politika kaj nas.
Melnik, 01.02.2012 15:05:31
Србите се обидуваат да направат пазар на наша сметка. Тешко е да ги обвиниш за тоа, се сакаат повеќе себеси отколку нас. Анализата, сепак, е прилично глупава и „лесна„. Меѓу другото, за демографскито тренд, кој, главно и за прв пат по еден долг период, е во наша полза. Трпение.
Маркос, 01.02.2012 15:53:56
Блиску ми је анализата на г. Рељиќ. Неверојатното ничкосување на Македонија - одамна започнато - ќе го финализира Никола Груевски, кој ќе влезе во историјата по ненадминато штеточинство, како Нерон со палење на Рим. Со безумна поддршка на македонскиот етникум, токму овој човек, можеби психијатриски случај, од Македонците ќе направи Хазари. Тој ја персонализира власта која Македонија ја скара „со сите„, која - наспроти законите -позволува во Вевчани така примитивно да се навредува една држава („палење„ на Грција), и милиони исламски верници (со исмевање на Куранот). Оттаму, ваква злосторничка власт не може да смета на поддршка од ниту една нормална држава. Црна Македонијо!
Morze, 01.02.2012 16:34:20
Ima slucai koga bolesta sleduva od dijagnozata a ne obratno.
blagoja mancev, 01.02.2012 17:38:52
replika na prijatelot od melburn. pokojnata dosta bog da ja prosti uste vo devedesetite rece deka granicata e grupcin. pokojniot mi pradedo i dedo za vmro lezele vo zatvor edniot vo edi kule a drugiot na gol ostrov. da se nadovrzam na zborovite na dimovska . ako ne bese ljupco i vojnata sto ja pocna so albancite malecka ke ti bese i apstralija.zatoa sedi si tamu i kapi se bidejki e leto .
NikoLa, 01.02.2012 17:59:14
Во никој слулај нема да им се дозволи на албанците да ги остварат своите идеи, но тоа не значи дека не треба да бидеме претпазливи, всушост ние имаме причина да страдаме само од граѓанска војна, која ипак нагласувам не може да доведе до промена на границите...
От Пиринска Македониа, 01.02.2012 19:07:39
Се знае и за ова бугарите па са виновни
VP, 01.02.2012 20:11:03
А на Србија нема ли да се менуваат границите?
Jovan, 01.02.2012 21:05:48
Mojot son e da se obedinat site balkanski drzavi vo edna golema Balkanska drzava od 50 milioni ziteli. Dali ke bide federacija ili konfederacija, ke se dogovorime, pa luge sme. Najsilnite drzavi na svetot se federacii. Nisto ne pravime ako se cepkame. Ova na nisto ne lici, site noz na komsijata vo oko. A vsusnost site delime ista istorija i isti koreni.
Vizioner-laik, 01.02.2012 22:46:51
Stom na sila ne nateraa potpiseme ramkoven dogovor, se bese jasno.Kolku oficijalni jazici ima vo Amerika, anglija, francija, germanija i t. n. Kolku drzavni znaminja imaat tie zemji? Site potpisnici na toj ultimatium, znaeja sto sleduva. Samo Ljupco imase hrabrost da go kaze toa.Siptarite se veke odcepeni od Makedonija, imaat oficijalen jazik, zname, fakulteti, na site nivni firmi i dukani ne pisuva na Makedonski. Ako ides vo Gostivar, Tetovo i preku Vardar, isto kako da si vo Albanija. Ako sakaa demokratskite fasisti da ne primat vo Evropa, odamna ke go storea toa. Ne ja priznavaat Makedonija, a sozdavaat nova drzava na divite pleminja sto se naselile na Balkanot.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 17°C

Сабота
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови Вари
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Еден од најдобрите македонски стрип цртачи, беше награден со специјалната награда во чест на Миодраг Величковиќ – Мивел,...
(ФОТО) Кавадарчанец освои бронза на натпревар за генијалци
Ѓорѓи Шемов се натпреваруваше со научен труд од областа на заштитата на животната средина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |