Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Саботен магазин
22.06.2012, 19:38

Смени го каналот

Срамот на умниот, гордост на лудиот

Јасминка Павловска

Според старата македонска поговорка за чудото од три дена, Канал 5 за тизерот (демек - намамувач) за серијата си доби казна од Советот за радиодифузија, за неемитување реклами, ни помалку - ни повеќе, туку само од три дена. И толку! Стресот на гледачите нека им е на здравје, а во Канал 5 веројатно се задоволни со ефектот што го постигнаа во јавноста. Маркетинг- стручњаците во Канал 5 колку и да не' сметаат нас гледачите за наивни, сосема сигурно е дека никој не верува дека тој „тизер“ е пуштен без пресметан ризик за некаква мандатна казна. Единствено постојат недоумици дали самите го пресметале тоа или се повеле од мислата на филозофот Бертранд Расел: „Неволјата на овој свет е во тоа што глупавите се толку сигурни, а паметните полни со сомневања“. Или народски кажано - од што паметниот се срами, лудиот се гордее!

Дека гледањето телевизија во Македонија не е работа за „пасење мозок“, на гледачите одамна им се отворени очите, ушите, а богами и умот. Доказ - јавувањата во контактните програми, каде што водителите се' почесто ги исклучуваат телефоните, т.е. имаат проблеми со тонот од телевизорот, или со техниката. Гледачите одамна знаат дека на се' што е кажано и прикажано на телевизија треба да се бара тајна порака, второ значење и трето мислење. Теориите на заговори се омилен ментален спорт на македонскиот аудиториум, применлив и во гледање преноси од Европското првенство во фудбал, во следење серии, па дури и во одбројување на времето додека течат рекламните блокови... Настрана „цивилниот тренинг“ по „теории на заговор“ во секојдневните животни ситуации! На пример, кога веќе ќе го прифатите како неизбежна цивилизациска дисциплина плаќањето на радиодифузната такса, „заговорничкото воспитување“ ве наведува да се прашате, каде ли одат парите ако на МТВ со години е истата стара програма, а „освежување“ се прави со враќање стари пребегани кадри? Ако верувате на одговорите за вашето прашање, што ви ги нуди опозицијата од собраниската говорница, преку Собранискиот канал ( исто на МТВ), ќе се чувствувате како со парите од претплатата да скокате во бунар без дно. Впрочем, тоа и не е ново чувство, зашто МТВ отсекогаш важела за бунар без дно, во однос на трошењето на парите. Значи штом како гледач сте анестезирани од собраниските расправи за оправдување на растрошноста на јавниот сервис, а цивилизирани во однос на плаќањето, ќе си продолжите со старите навики, а материјал за вежбање заговори ќе си барате на друго место. Знаете дека нема долго време да чекате на нови прилози за теории на заговор!

Во време додека во Собранието на Република Македонија тече расправата, т.е. отчетот на МТВ за нејзината растрошност, се случува „вонредната вест за паднатиот авион“ на Канал 5, демек „тизер“ за некоја нова според нив хит- серија. Одеднаш сето внимание, паника и револт на јавноста се свртени кон маркетиншкиот трик на Канал 5, Советот за радиодифузија е алармиран за итна седница, уште поитно изрекува казна за три дена без реклами на програмата... и никој веќе не се скандализира каде му одат парите за радиодифузната такса. МТВ си останува во заборав, таму каде што живее од еден до друг отчет во Собранието...

Ете така, размислува еден просечен „заговорнички ум“, трениран на информативните програми на македонските телевизии, турските серии со македонска синхронизација и бескрајни блокови на реклами. А „здравиот разум“, пак, вели: нели МТВ и Канал 5 се на различни страни од радиодифузниот колач? Којзнае? Неволјата на овој свет е што глупавите се толку сигурни, а паметните полни со сомневања!


Статијата е прочитана 2351 пати.

Испрати коментарСе урна авион! Повторувам!
Љупка Џундева - Шеесет години по „Фросина“ човек мора да се повторува
Ана Винтур - Од висока мода во висока политика
Антиб и Пикасо - Радоста на животот што извира од карпите на Медитеранот
Кокино - хепенинг за вечно изгрејсонцеUbavinata i pametta obichno ne odele zaedno, a tokmu toa mislev da e spoj kaj nea, 23.06.2012 01:44:37
Kolku i da se brani i pravda, Tatjana e kriva! Takva zadacha/naredba ne se izvrshuva ni po koja cena. Pa taa e majka, zarem ne pomisli barem na moment, shto da e nivnoto dete vo avionot, a slushne takva informacija. Totalno ne razochara, a tolku beshe prijatna i mila, poradi shto ja sakavme, cenevme i pochituvavme. Ne znam dali ke mozeme da i prostime. Vo sekoj sluchaj, damkata ke ostane. Kraj!
Koj e glupaviot?, 23.06.2012 10:44:00
Pa se znae deka Sovetot za radiodifuzija raboti pod diktat na vlasta, a sopstvenik na kanal 5 e Stojmenov, koalicionen partner na vlasta.A nerli Vlasta moze da pravi sto saka , bidejci ete dobila na izbori( taka barem kazuvaat nejzinite bajraktari) I Ve prasuvam sto mozese da napravi Sovetot koj e so vrzani race i iuspran mozok od vlasta osvem da donese onakva smesna kazna za onaa bruka i sramota na Kanal 5.E sega se prasuvam koj e glupaviot?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 34°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |